سفارش تبلیغات

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: بیوگرافی (Mahmoud Savalan) محمود ساوالان

نمایش موضوع

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    مدیر کل سایت Mohsen آواتار ها
    حالت من
    Relax
    12,946 بار در 2,730 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض بیوگرافی (Mahmoud Savalan) محمود ساوالان

مصاحبه با ساوالان
    ظهر يکي از همين روزهاي نه چندان سرد زمستاني است.با بر و بچه هاي تحريريه بر سر مصاحبه بعي نشريه,گفت و گو مي کنيم.هر کس نام يکي از بزرگان بدنسازي را بر زبان مي اورد.اما در اين مقطع زماني ,چه کسي بهتر از محمود ساولان که توانسته تيمش را در مسابقات پرورش اندام باشگاههاي تهران به مقام نخست برساند.برخورد گرم و صميمي و تواضع محمود ساوالان ,ادم را ياد جمله معروف مي اندازد که مي گويد:بدنسازي ورزش پهلواني است.و ما چه خوب اين ويژگي را در او يافتيم.با او از هر دري سخن گفتيم,از روزي که به عنان يک علاقمند فوتبال ,پا به عرصه ورزش گذاشت و فوتبال نيز جواب او را با اسيب ديدگي شديد زانو داد...
    با او از گذشته دور گفتيم ,از نا ملايماتي که که در عرصه متحمل شده,از علت حضورش در تيم اذربايجان,از مسابقات قهرماني جهان در هندوستان ,روسيه,مسکو و... انچه در ادامه مي خوانيد حاصل اين گپ و گوي صميمي است با او .
    مطابق روال همه گفت و گوها,ابتدا از خودتان بگويد:
    محمود ساوالان هستم متولد 1350 در تهران.متاهل و صاحب دو فرزند.
    خوانندکان ما مي خاهند بدانند که چطور شد بدنسازي را شروع کرديد.
    از بچگي علاقه زيادي به فوتبال داستم.که اين علاقه تا امروز نيز با من است.اما گويا اين عشق دو طرفه نبود!به علت اسيب ديدگي زانو که در جريان تمرينات فوتبال برايم به وجود امد,مجبور شدم که ان را کار بگذارم.البته همين فوتبال من را به بدنسازي رساند.وقتي براي درمان اسيب ديگي زانويم با دکتر مشورت کردم,دستگاه جلو پا ماشين را,به عنوان تقويت کننده اي براي زانويم تشخيص دادند و به همين دليل به باشگاه بدنسازي رفتم.
    از همان جا نيز به اين رشته علاقمند شدم و تا امروز عاشقانه به دنبال ان هستم.
    پس عکسهاي بدنسازان مطرح ان زمان که بر روي در و ديوار باشگاه ها به چشم ميخورد شما را عاشق اين ورزش نکرد؟
    نه به هيچ وجه.من با علاقه وافري که به فوتبال داشتم به ورزش روي اوردم و هرگز فکر نمي کردم روزي به اينجا برسم.
    اولين مربي شما چه کسي بود؟
    من از محضر اساتيد زيادي بهره برده ام ولي سر امد همه انها اقاي يزدان راد بودند که مسير زندگي مرا تغيير دادند.در خارج از کشور نيز از تعاليم اقايان الکساندر فدروف و رعوف
    باناتاليوف استفاده کردم.همچنين طي 2 جلسه از راهنما ي هاي ميلوس سارکف و مسکو بهره گرفته ام.
    تا به حال چه مقامها يي را کسب کرده ايد؟
    بزرگترين افتخار من در زندگي ورزشي ام,خادمي شاگردانم,احترام به پيشکسوتان و زندگي با عزت بوده است.اما از افتخاراتي که در عرصه ورزش کسب نموده ام مي توانم به اين موارد اشاره کنم:کسب عنوان چهارمي جهان در مسابقات 2003 هندوستان و هشتمي جهان در 2004 مسکو,کسب عنوان ششم در مسابقات قهرماني اروپا در روسيه و هفتم در مسابقات قهرماني اروپا در باکو در سال 2007,کسب 3 عنوان قهرمان قهرمانان در مسابقات مستري اورال باکو,3 بار عضويت در تيم ملي ايران در سالهاي 77 تا 79 و کسب عنوان قهرماني تيم ملي ,شرکت در مسابقات براتيسلاواي اسلواکي,کسب مدرک مربي گري درجه يک جهاني از فدراسيون روسيه و نيز کسب همين مدرک ار اروپا.
    مطابق روال همه گفت و گوها,ابتدا از خودتان بگويد:
    محمود ساوالان هستم متولد 1350 در تهران.متاهل و صاحب دو فرزند.
    خوانندکان ما مي خاهند بدانند که چطور شد بدنسازي را شروع کرديد.
    از بچگي علاقه زيادي به فوتبال داستم.که اين علاقه تا امروز نيز با من است.اما گويا اين عشق دو طرفه نبود!به علت اسيب ديدگي زانو که در جريان تمرينات فوتبال برايم به وجود امد,مجبور شدم که ان را کار بگذارم.البته همين فوتبال من را به بدنسازي رساند.وقتي براي درمان اسيب ديگي زانويم با دکتر مشورت کردم,دستگاه جلو پا ماشين را,به عنوان تقويت کننده اي براي زانويم تشخيص دادند و به همين دليل به باشگاه بدنسازي رفتم.
    از همان جا نيز به اين رشته علاقمند شدم و تا امروز عاشقانه به دنبال ان هستم.
    پس عکسهاي بدنسازان مطرح ان زمان که بر روي در و ديوار باشگاه ها به چشم ميخورد شما را عاشق اين ورزش نکرد؟
    نه به هيچ وجه.من با علاقه وافري که به فوتبال داشتم به ورزش روي اوردم و هرگز فکر نمي کردم روزي به اينجا برسم.
    اولين مربي شما چه کسي بود؟
    من از محضر اساتيد زيادي بهره برده ام ولي سر امد همه انها اقاي يزدان راد بودند که مسير زندگي مرا تغيير دادند.در خارج از کشور نيز از تعاليم اقايان الکساندر فدروف و رعوف
    باناتاليوف استفاده کردم.همچنين طي 2 جلسه از راهنما ي هاي ميلوس سارکف و مسکو بهره گرفته ام.
    تا به حال چه مقامها يي را کسب کرده ايد؟
    بزرگترين افتخار من در زندگي ورزشي ام,خادمي شاگردانم,احترام به پيشکسوتان و زندگي با عزت بوده است.اما از افتخاراتي که در عرصه ورزش کسب نموده ام مي توانم به اين موارد اشاره کنم:کسب عنوان چهارمي جهان در مسابقات 2003 هندوستان و هشتمي جهان در 2004 مسکو,کسب عنوان ششم در مسابقات قهرماني اروپا در روسيه و هفتم در مسابقات قهرماني اروپا در باکو در سال 2007,کسب 3 عنوان قهرمان قهرمانان در مسابقات مستري اورال باکو,3 بار عضويت در تيم ملي ايران در سالهاي 77 تا 79 و کسب عنوان قهرماني تيم ملي ,شرکت در مسابقات براتيسلاواي اسلواکي,کسب مدرک مربي گري درجه يک جهاني از فدراسيون روسيه و نيز کسب همين مدرک ار اروپا.
    کمي از مسووليتهاي که تاکنون داشته ايد بفرماييد
    در ادوار گذشته بيش از يازده سال مربي و سر مربي استان تهران بودم.پس از تشکيل رشته بادي کلاسيک,عضويت در کميته فني بادي کلاسيک نيز از ديگر مسعوليتهايم بوده است.و هم اکنون نيز در حال خدمت به اين عزيزان هستم.از جمله ديگر مسعوليت هايم مي توانم به سر مربي گري تيم اول استان تهران نيز اشاره کنم.
    متاسفانه در گذشته به دليل عدم وجود فدراسيون مجزايي براي بدنسازي و پرورش اندام,همه بدنسازان نسل شما با مشکلاتي روبرو بوده اند.يقينا شما نيز از اين قاعده مستثني نبوده ايد.کمي از ان دوران براي خوانندگان ما بگوييد.
    در سال 84 و قبل از تشکيل فدراسيون من نيز مانند علي تبريزي و ساير بدنسازان ان موقع دچار سر در گمي بوديم.خود من 3 بار در تيم ملي انتخاب شدم ولي به مسابقات اعزام نشدم.در سال 84 نيز به عنوان مربي تيم ملي به اولين اردوي تيم ملي براي مسابقات اسيايي کره جنوبي و مسابقات جهاني چين دعوت شدم و 6 ماه در اردو تلاش
    کردم اما متا سفانه يک شب مانده به اعزام و در حالي که ويزاي چين در پاسپورتم بود,به
    علت شيطنت بعضي ها,از اعزام من به همراه تيم جلوگيري کردند و شخص ديگري را به چين اعزام کردند.مطمعنا بعد از ان جريان سر خورده و ناراحت شدم ولي دست از تلاش بر
    نداشتم.با انکه در همان زمان از فرانسه دعوت نامه داشتمولي تصميم گرفتم در خدمت جوانان هم وطنم باشم.
    چطور شد که سر اذربايجان شوروي در اوريد؟
    قبل از پاسخ به اين سوال مي خواهم بگويم که ايران وصن من است و من هيچ گاه به خاطر هدفم در ورزش,حاضر به تعغيير تابعيتم نشدم.اما در پاسخ به سوال شما,بر اثر يک
    انفاق و يک سفر ناخواسته عازم اذربايجان شدم و تصميم گرفتم شانس خود را از جاي ديگر محک بزنم.بعد از صحبت هاي اوليه با مسوولان بدنسازي اين کشور,توافق شد که از طريق کشور اذربايجان در مسابقات مختلف شرکت کنم.
    اجازه دهيد کمي حال و هواي بحث را عوض کنيم.همانطور که مي دانيد ورزش بدنسازي اين روزها با استقبال از سوي جوانان روبرو شده است.به عنوان يک مربي,چه تو صيه اي به اين مبتديان داريد؟
    قبل از هر چيز مبتدیان بايد به مربي خود ایمان داشته باشند.البته بايد مربيي را بر گزينند که از لحاظ علمي و نيز تجربه,جايگاه قابل توجهي در اين عرصه داشته باشد.توصيه ديگر من به مبتديان اين است که هميشه زير نظر مربي کار کنند,متاسفانه اين موضوع در کشور ما به خوبی جا نيفتاده است,بزخي با کسب يک عنوان قهرماني فکر می کنند که ديگر نيازي به مربي ندارند.در حالي که اين فرهنگ در کشورهايي که صاحب بدنسازي به مراتب پيشرفته تري هستند,کاملا بر عکس است.روني کلمن که همه بدنسازان وي را به خوبي مي شناسند همواره با مربي خود در تماس و تعامل بود.اما مهمترين توصيه اي که به بدنسازان تازه کار دارم اين است که در نظر داشته باشند کسي که زياد ببازد,در اينده استاد بزرگي خواهد شد.

ايا جوانان ما بايد در بدنسازي الگو داشته باشند؟و يک بدنساز مي تواند بدون الگو,چشم به موفقيت داشته باشد؟
    وجود یک الگو در بدنسازی امری ضروری است.شخصیت هر بدنساز چه از نظر تاکتيک تمريني و چه از بعد فکري به شخصيت مربي اش بر مي گردد.حس مبارزه,رفتار خوب,پشتکاروصبر همه و همه از يک الگو به ورزشکار مي رسد.الگو کسي است که حداقل 70 درصد از شرايط يک مربي خوب را داسته باشد.بنابراين الزاما نبايد خارجي باشد.و در پاسخ به قسمت دوم سوال شما بايد بگويم که به هيچ وجه امکان ندارد.
    بسياري از بدنسازان معتقدند که در تمام طول سال بايد با شدت بالا و شيوه تمريني hit
    تمرين کنند.ممکن است براي خوانندگان ما بفرماييد که خود شما در ابتداي شروع به بدنيازي از چه شيوه اي استفاده مي کرديد؟
    من با تمام شيوه ها کار می کردم.در زماني که ما شروع به بدنسازي کرديم,منابع به اندازه حالا زياد نبود.البته من خودم جز طر فداران شيوه hit هستم.اگر بتوانند ريکاوري مناسب داشته باشند.اين شيوه بسيار کارا و موثر است.
    به نظر شما مهمترين عامل براي کسب سايز عضلاني چيست؟اين سوال را از لين روي مي پرسيم که بسياري از جوانان ما پس از اينکه متوجه مي شوند ژنتيک مناسبي ندارند,سرخورده شده و به تمرين ادامه نمي دهند.
    البته ژنتيک يکي از فاکتورهاي تعيين کننده است ولي اگر بدنسازي ژنتيک مناسب نداشته باشد باز هم مي تواند با صبوري و تمرين,چشم به موفقيت داشته باشد.ولي از ديگر فاکتورهاي مهم مي توان به تغذيه,تمرين,استفاده از مکملهاي مناسب و فاکتور مهم استراحت,اشاره کرد.
    يک بدنساز سالم از ديدگاه شما چه تعريفي دارد؟
    پرورش اندام با توجه به نياز هميشگي اش به ممارست و تمرين,انسان را به ياد رياضت و زحمت مي اندازد.در جنگي نا برابر ميان انسان و سنگ و اهن سخت,کسي پيروز است که با استعانت از خدا با صبر و حوصله,هدف خود را برگزيند.من هميشه گفته ام که سختي هاي بدنسازي انسان را به ياد خدا مي اندازد.وقتي به ياد خدا مي افتيد,پي به زيبايي هاي هستي مي بريد و سعي مي کنيد که سالم زندگي کنيد تا به هدفتان برسيد.
    وضعيت فعلي بدتسازي کشور را چگونه مي بينيد؟
    ما امکانات بسيار خوبي در اختيار داريم که بسياري از کشورهاي ديگر ندارند.از نظر کميت بدنسازان نيز در وضعيت بسيار خوبي قرار داريم.مي توانم بگويم با وجود مربيان مجرب و نيز مجلات,از نظر علمي نيز از جهان عقب نيستيم.به صراحت مي توان گفت که بسياري از بدنسازان اروپايي حتي نام خيلي از مکملهايي که در ايران مصرف مي شود را هم نشنيده اند.بنابراين ما در جايگاه بسيار خوبي قرار داريم.
    وچه چشم اندازي را براي اينده بدنسازي ايران مي بينيد؟
    بدنسازي ما از لحاظ قهرماني و فني چشم انداز بسيار خوبي دارد.هم اکنون نايب قهرمان جهانيم,پس قهرماني دور از دسترس نيست.اگر اغراق نکرده باشم ما ميتوانيم همزمان 4 تيم را راهي مسابقات کنيم.از لحاظ ساختاري و تشکيلاتي نيز با توجه به تاسيس فدراسيون وضعيت خوبي داريم.ما پتانسيل قهرماني در جهان را داريم و بايد تنها به افتخار و سر بلندي کشورمان فکر کنيم.در اين صورت هيچ هدفي دور از دسترس نخواهد بود.
    رمز موفقيت تيم محمود ساوالان در مسابقات پرورش اندام باشگاههاي تهران چه بود؟
    وقتي من مسووليتي را قبول مي کنم,با تمام وجود و تا لحظه اخر مسووليتم,همراه تيم و شاگردانم هستم.به طوري که شبانه روز حتي وزن هاي 40 نفر از شاگردانم را صبح و شب از طريق پيام کوتاه دريافت مي کردم و هفته اي يک بار نيز از شاگردانم چک اپ کامل به عمل مي امد.اين کار طاقت فرسا را انجام داديم ولي انچه نهايتا موجب موفقيت تيم شد,همدلي بود.من و اعضاي تيم همگي عاشق هم بوديم و لطف خداوند که هميشه شامل حالمان بوده را هيچگاه فراموش نمي کنيم.
    در اخر اگر سخني ناگفته ماند بفرماييد.
    من از طريق نشريه دانش ورزش اعلام مي دارم که با تمام وجود اماده خدمت به تيم ملي کشورم هستم و دوست ندارم از کشور ديگري مسابقه بدهم.من تمام تلاش خود را کرده ام که گزينه هايي را که به عنوان يک مربي,لازم است را کسب کنم.اميدوارم بتوانم در اين عرصه نيز خدمتگزار کشورم باشم.در اخر از نشريه وزين دانش ورزش نيز تشکر م کنم.

برای دیدن عکس های محمود ساوالان به اینجا بروید.
    انجمن سایت بدنساز یکی از بزرگترین و قدیمی ترین منابع ورزش بدنسازی و پرورش اندام ایران

2. 2 کاربر برای این پست سودمند از Mohsen عزیز تشکر کرده اند: