سفارش تبلیغات

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 13

موضوع: مصاحبه با جی کاتلر در مورد مستر المپیای 2009

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

Thumbs up مصاحبه با جی کاتلر در مورد مستر المپیای 2009

درست 3 سال قبل وقتی کاتلر موفق به شکست رانی کلمن در المپیای 2006 شد، همه ی دنیای بدنسازی به او میبالیدند. بنظر میرسد که الان دوره ی جی کاتلر یعنی کسی که چهار بار مقام دوم را کسب کرد تا به مقام اول برسد دیگر به پایان نزدیک است. دوران او خیلی کوتاه تمام شد. در سال 2007 عملکرد بد او در شب پیش داوری نتیجه در از دست دادن مقامش داد. سال گذشته در بعد از یک واقعه مشابه کاتلر شانس خود را از دست داد و عنوان را واگذار کرد. حالا مانند 3 سال قبل یعنی وقتی که دائم بدنبال شکست رانی کلمن بود، دوباره به وضعیتی رسیده که باید به شانس بدش غلبه کنه تا شاید بتونه تاریخ بدنسازی را جور دیگه ای رقم بزنه. یعنی شاید اولین مستر المپیایی باشه که بتونه بعد از باخت دوباره مقامش را کسب کنه. 11 هفته مانده به المپیای 2009 پای صحبت کاتلر نشستیم تا نظرشو راجع به این واقعه جویا بشیم.
    بذار برگردیم به المپیای 2008. به ما توضیح بده قبل از این مسابقه چی تو سرت میگذشت؟
    این مسابقه واقعا برام مهم بود. چون با اینکه در المپیای 2007 برنده شدم، انطوری که میخواستم اماده نبودم. بنابراین سال گذشته همه میگفتن "هی جی بیا و امسال با قدرت برنده شو" و من فکر میکردم که راه را درست ادامه دادم تا اینکه زمان مسابقه رسید و از اونجا کارهام دیگه اونطوری که برنامه ریزی کردم پیش نرفت ومن عنوان را باختم.
    اگر میتونستی نوار را به عقب برگردونی و دوباره همه چی را از نو انجام بدی، چه کاری را متفاوت انجام میدادی؟
    مطمئنا انطوری که کربوهیدرات بار گرفتم ایندفعه انجام نمیدادم. من اینکار رو در 2006 و 2007 انجام نداده بودم. همه میدونن که من در 2007 در وضعیت خوبی نبودم. من اون سال عفونت داشتم بنابراین اونسال را به حساب نمیارم. من کمی بیش از حد کربوهیدرات بار گیری کردم در حالیکه باید در همون حالتی که بودم میموندم چون بدنم قبل ازمسابقه در حالت عالی بود. من هیچوقت بیاد ندارم که قبل از مسابقه به اون خوبی بوده باشم. هیچوقت.
    کی اوضاع اشتباه پیش رفت؟
    احتمالا از یکشنبه. من به خودم اجازه دادم تغییرات زیادی را انجام بدم. من میبایست همون حالتم را حفظ میکردم و با نزدیک شدن به زمان مسابقه کربوهیدراتم را کم میکردم. من مشکل تجمع مایع دارم و این همیشه مشکل من بوده. من هیچوقت خارج از فرم به مسابقه نیامدم. تنها مشکل من همیشه تجمع مایع در بدنم بوده. گرچه این مسئله رو شب شنبه درستش کردم ولی دیگه دیر شده بود.
    تو 14 پوند از شب جمعه (پیش داوری) تا شنبه شب (فینال) کم کردی. ایا تا بحال تغییری به این بزرگی و شدت انجام داده بودی یا اصلا فکر میکردی که نباید اینکار رو می کردی؟
    هرگز کاری به این شدت انجام نداده بودم. اما هر کاری تونستم کردم تا عنوانم را از دست ندم. راستشو بخاین من مطمئن بودم که المپیا را از دست دادم فقط میخواستم خودمو بیشتراز این خجالت زده نکنم وکمتر از دومی بهم ندن. با مقایسه هایی که میشد من فهمیدم که بایست دوم باشم. میدونستم جمعه ای انقدر اشتباه کردم که دیگه قابل جبران نبود. نمی دونم شاید یه غذای کامل بین پیش داوری و فینال خورده بودم و اون باعث شد. رفتم تو سونا بشینم که بمیرم. اب نخوردم و کاملا دهیدراته شده بودم. دیگه کاملا خالی شده بودم. زمان فینال که رسید، 248 پوند شده بودم یعنی سبکترین وزنی که از سال 1999 تا بحال از خودم سراغ دارم.
    چقدر اون باخت روت تاثیر گذاشت؟
    سخترین باخت کل دوران کارم بود. من قهرمان بودم و باختم. واقعا افتزاه بود. صاحب مقام هستی و ارزششو میدونی، همه نقاط دنیا میری و همه ازت انتظار دارن که دوباره قهرمان شی و سر اخر میبازی، این نشون میده که هر چیزی ممکنه اتفاق بیافته و در بین چند مستر المپیای قبلی من کسی بودم که نتو نستم قهرمانی ام را برای مدت طولانی حفظ کنم.
    تو اینو برای عموم اشاره نکردی ولی بعد از المپیای سال قبل فکر بازنشسته شدن داشتی چرا؟
    بعد از مسابقه نشستم وفکر کردم و به خودم گفتم بیا دوباره دوم. یک مقام دیر اشنا برای من. و شروع به شک کردم که شاید من اصلا باندازه ی کافی خوب نیستم که بتونم این عنوان قهرمانی رو داشته باشم. اما بعد فهمیدم که اگه اون اشتباه روز جمعه رو نکرده بودم، قهرمانی رو برنده بودم. پس میدونم که هنوز میتونم اما اینهم خودش یه جور ازار دهنده هست.
    تا چند وقت این احساس باهات بود؟ ایا هنوز هم این احساس را داری؟
    هنوز هم دارم. باید بدونید که من از وقتی 16 ساله بودم متوجه شدم مستر المپیا چی هست و تصمیم گرفتم اینکاری که الان میکنم را انجام بدم. میخواستم بهترین تو دنیا بشم. وقتی اشتیاق فراوان برای هدفی داری همه زندگیت میشه همین هدف و برای من تو 17 سال گذشته اینطور بوده. برای بعضی ها 17 سال یه عمره. و حالا وقتی هر روز از خواب پا میشم و میبینم که بعد از رسیدن بهش چطور گذاشتم براحتی در طی فقط چند روز یا حتی ساعت از دستم بره واقعا مثل این میمونه که کسی به دهنت لگد بزنه و دندوناتو خرد کنه. من درست دم در منتظر گرفتن مقامم بودم ولی از دستم لیز خورد و رفت. نمیتونم بگم تسخیر این قضیه شدم اما هنوز تو ذهنم این هست که من قهرمان دنیا بودم و شکست خوردم. البته مثل سگ شکست نخوردم ولی شکست خوردم.
    سال گذشته بحث بین تو و دکستر خیلی داغ بود. ایا تو اونو یک خطر جدی میدونی؟
    راستشو بخوای دکستر اصلا به ذهنم هم خطور نمی کرد. میدونم که ما باعث داغ شدن بحث شدیم ولی دنیس ولف تو ذهن من بود نه دکستر. همه میگفتند دنیز ولف پدیده ی بعدیه. میگفتند تو المپیای 2007 ما دو تا رو مقایسه نکردند واین رو اعصاب من میرفت. داورها ما رو مقایسه نکردند چون احساس کردند که نیاز نیست. ولف شنبه بهتر از جمعه ظاهر شد. و این مسابقه در حقیقت 2 روز است نه یک روز. اون خیلی حرف میزد ومنم گفتم بیا ببینم چیکار میکنی.
    فکر نمیکنی بخاطر افرادی که باید با هاشون مواجه می شدی بیشتر سعی در کندیشنینگ داشتی واین برات گرون تموم شد؟
    من سعی در کندیشنینگ داشتم چون در اون سال کسی به سایز کلمن وجود نداشت و من میدونستم که باید در فرم بهتری نسبت به 2007 ظاهر شم. اما من سعی داشتم به فرمی که در 2006 داشتم برگردم. منظورم حدود 260 پونده. اما اگه الان ازم بپرسی که تو المپیای امسال چطور میخواهم باشم، میگم 275 پوند. من 2006 را برنده شدم چون بدنم بزرگ و پر بود. دیگه سعی نمیکنم با وزن کم و بدن خیلی کات و خشک ظاهر شم این فرم بدرد من نمیخوره. من باید گنده، سخت و قوی جلوه کنم و این برنامه امسال منه.
    به نظرت ایا دکستر مستر المپیای خوبی بوده؟
    اه میکشد. سخته بگی مستر المپیای خوب چیه. ایا باندازه کافی خودشو بعنوان مستر المپیا نشون داده؟ نه. ایا سعی کرده که خودشو نشون بده؟ نه. مستر المپیا باید بهترین بدنساز روی کره زمین باشه، البته فقط برای یک روز در سال. اما تا انجائیکه به من مربوط میشه مستر المپیا بودن خیلی بیشتر از چیزها میطلبه.
    برای چندین سال تو با بزرگترین بدنساز یعنی رانی کلمن سر و کله زدی و نزدیک اومدی. حالا اسم تو را همردیف خیلی های دیگه می یارند که بعضی هاشون شاید حتی یک المپیا را هم برنده نشده باشن.ایا این بهت بر نمیخوره؟
    نه الزاما. چون من به بدنها نگاه میکنم نه اینکه قبلا چه موفقیتهایی داشته ام. ما همه مون کارهای بزرگی در گذشته انجام داده ایم. اما فکر میکنم استانداردها عوض شده، الان شرکت کننده ها وضعیت و فرم عالی دارن. کسانی مثل کای گرین، دکستر جکسون یا فیل هیث ... این افراد بدنشان نسبت به کسانی که من قبلا باهاشون رقابت میکردم بطور دیوانه وار خشک کات وخشک است. قبلا من با کسانی مثل کریس کورمیر میجنگیدم اما او خطوط و عضلات باسنی را که اینها دارند یا فرم ویکتور مارتینز را نداره. من الان با کسانی افتادم که بدنسازای خیلی کاملی هستند. اینها مدعیان واقعی اند و بسیار ثابت قدم هستند. کای گرین چندین مسابقه برنده شده و فیل هیث مسابقه نمونده که برنده نشده باشه و سال قبل تو المپیا بود. دکستر جکسون که اقای ثابت قدمی ومداومت نام گرفته.
    بیا یه نگاهی به رزومت بندازیم. تو 2 بار المپیا و 3 بار ارنولد کلاسیک را برنده ی اول شدی و 5 بار در المپیا دوم شدی. ایا حس نمیکنی که اون احترامی رو که باید دوستانت بهت قائل شوند را نداری؟
    دقیقا موافقم. من به خیلی ها کمک کردم چه از نظر اسپانسر پیدا کردن یا راهنمایی، ولی تا برمیگردم از پشت بهم خنجر میزنن. خیلی ها منو لایق چیزهایی که دارم نمیدانند. من قهرمان شدم چونروز مسابقه احساس کردم بهترین بدنسازم. ممکنه بقیه متفاوت فکر کنند. اما کاری که من در خارج صحنه مسابقات انجام میدم خیلی خیلی مهمه. من روابط زیادی با خیلی ها ایجاد کرده ام و این باعث غلبه من در این رشته است و همینطور در مورد کار و تجارتم.
    ایا فکر میکنی این نبود احترام بخاطر اینه که بعضی ها بخاطر ژنتیک بهتر، انچه که تو بدست اوردی را بدست نیاوردند؟
    وقتی من بدنسازی رو شروع کردم همه شروع به صحبت از ژنتیک خوب من میکردن. چون من پاها وشانه های بزرگ داشتم. من ساختاری عالی برای بدنسازی دارم و حالا اگه نوار را سریع به جلو به سال 2009 ببریم، بنظر می یاد که صحبت از ژنتیک به خائی رسیده که میگن طرف بخاطر داشتن کمر کوچیک وعضلات گرد از خدا پاداش گرفته. اما در سالهای 95 ، 96 یا حتی 93 وقتیکه من مسابقه ملی نوجوانان را برنده شدم، بعنوان بزرگترین کسی بودم که ژنتیک خوبی داشت. هر کسی ممکنه از ژنتیک تفسیرات متفاوتی داشته باشه.
    از حرفات اینطور برمیاد که کای گرین اصلی ترین رقیب ممکنه باشه ایا اینطوره؟ یا اون فقط یکی از کسانی است که میتونه رقیب باشه؟
    او یکی از افراده. انچه که من باهاش درگیرم رو بهش سندرم (عارضه) ولف میگن. میگن کای گرین اینه و اونه ولی راجع به ویکتور اصلا حرفی نمیزنند. فیل سال گذشته عملکرد خیره کننده ای داشت پس راجع به اون هم خیلی حرف زده میشه. از حرف هایی که دکستر جکسون زده اینطور برمیاد که فکر نمیکنه من بتونم رقیبش باشم. اما من هم فکر نمیکنم او بتونه رقیب من باشه. واقعا نمیخام چون بهم احترام نزاشته از ارزش بندازمش ولی منم براش هیچ احترامی ندارم. چون فکر نمیکنم بتونه اون دو نفری که اسم بردم رو شکست بده.
    دکستر نمیتونه فیل یا کای رو شکست بده؟ چرا؟
    باز مسئله برمیگرده به اندازه و سایز. میدونم که فیل در وضعیت خوبی قرار داره و کای تشنه ی برنده شدنه. نمیدونم خودش چی فکر میکنه اما بدنش جزئیات زیادی داره. فکر میکنم هر دوی این افراد بیشتر از دکستر روی جزئیات کار کردند. اما مردم میگن پس خودت کجا قرار داری. دکستر جزئیات زیادی داره اما اون خطوطی عمیقی که من تو رانهایم دارم رو نداره. فکر نمیکنم دکستر اون عامل غلبه کردن رو داشته باشه.
    امسال دکستر با عضلات پشت بهتر وارد المپیا میشه. فکر میکنی چقدر فشارتو این المپیا روشه؟
    چیزی که دکستر رو تحت تاثیر قرار میده نحوه ی فکر کردنشه که همیشه با خودش فکر میکنه "من باید بزرگ باشم". بازی دکستر همش رو کات بودنه و اینکه مسابقه رو روی همین قضیه ببره. سال گذشته میگفت از قصد کات نکرده بوده ولی زر میزنه. او همیشه بعد از مسابقه حرف زیاد میزنه. گفته میدونسته که من تو فرم نخواهم بود اما میدونم که همش حرفه. من فکر میکنم دکستر باندازه ای که نشون میده از خودش مطمئن نیست. برای اینکه بتونه یک احترام واقعی رو کسب کنه باید بتونه این المپیا رو برنده شه وگرنه همه خواهند گفت که بار قبلی اتفاقی برنده شده و این مسئله ای است که من همیشه در طول سال گفته ام.
    ایا این رقابتی ترین المپیایی است که تا کنون برگزار شده؟
    میتونم بگم یه المپیای جهنمی خواهد بود. اما نمیتونم بگم رقابتی ترین خواهد بود. در المپیای 98 با ناصر، کوین، فلکس ، شان و پال دیلت نمیشد فهمید کی قراره برنده باشه. در اون المپیا خیلی ها بودن که اعتقاد داشتن باید برنده میشدن ولی کلمن که سال قبلش مقام نهم داشت امد و برنده شد. این میتونه تو 2009 هم تکرار شه مثلا یهو یکی از پشت سر بیاد وبرنده شه. اما خیلی رقابتی خواهد بود چون خیلی ها هستند که میتونن برنده شن. اگه مارتینز ارنولد کلاسیک رو برنده میشد، ممکن بود المپیا رو برنده شه. اما سر اخر امیدوارم خودم برنده باشم.
    ایا ویکتور میتونه برنده ی المپیا باشه؟
    فکر کنم ویکتور عوض شده باشه. از دست دادن عنوان مطمئنا یه ذهنیت دیگه رو به ادم میده. میگفتند 2007 رو باید او برنده میشد بعد در 2008 عضله 4 سر پاش پاره شد. بعدش رفت ارنولد کلاسیک و به کای گرین باخت که شاید هیچوقت فکرشم نمیکرد. در گذر زمان این چیزا میتونه شکستت بده. من اسم سندرم کریس کورمیر رو روی این جور وقایع میذارم چون کریس بالا و پائین زیاد داشت و هیچوفت نتونست از خودش مداومت نشون بده. در راه بیشتر وجود نداره. یا با انگیزه بیشتر دوباره برمیگردی و یا اجازه میدی بصورت منفی روت اثر بذاره وشروع میکنی به فکر کردن که دیگه هیچوقت نمیتونی برنده بشی. من فکر میکنم ویکتور هم تو دسته ی اخری قرار میگیره.
    ایا ویکتور خطری جدی برای المپیای امسال حساب میشه؟
    نه. ولی امیدوارم بعدا مجبور نشم حرفم رو پس بگیرم اما فکر نکنم.
    حالا بیا یک دقیقه هم راجع به بدن فیل هیث صحبت کنیم. ایا فکر میکنی اون توانائی رو داشته باشه که تو المپیا اول بشه؟
    فکر کنم بله. اگه 2 ماه قبل میپرسیدی میگفتم مطمئن نیستم اما فیل خودشو خیلی خوب پرورش داده. مهمترین چیز اینه که الان تشکیل خانواده داده که قبلا اینطور نبود. این خودش موضوع مهمی برای مستر المپیا شدنه چون الان نیاز به احساس امنیت بیشتری داره. او امسال خودشو برا پیروزی اماده میکنه. سال قبل میگفت فقط میخاد مقام بیاره. برای من خیلی احترام قائل بود چون یه جورائی من اونو به این ورزش کشوندم. ولی الان دیگه ابنطور نیست. الان میگه باید برنده بشه. او الان از نظر ذهنی و فیزیکی خیلی اماده است و این خطرناکه.
    دوست داری کی برنده المپیا بشه؟
    جی کاتلر.
    چرا؟
    قبلا شدم و توانائی شو دارم. من دکترم. میدونم باید چیکار کنم و براش اماده ام. واسه جی کاتلر این دیگه اخرین فرصته.
    منظورت اینه مه اگه برنده نشی این اخرین المپیات خواهد بود؟
    نه. اما این اخرشه یعنی تمام اعتباری که در صحنه المپیا دارم و همینطور انتظار برنده شدن را باید دیگه امسال نشون بدم. اگه امسال نتونم دیگه نمیتونم. دیگه کارم تمومه. شاید فقط بعنوان یک رقیب شرکت کنم و شاید دیگه نتونم برنده شم.
    خیلی از اسطوره های بدنسازی مثل سرجیو الیوا، فرنک زین، سمیر بنوت و رانی کلمن. هیچیک نتونستند بعد از باخت دوباره عنوان مستر المپیا رو صاحب بشن. چرا اینکار اینقدر سخته؟
    زمان در بدنسازی خیلی مهمه. باید روز مسابقه بهترین باشی. خیلی ها ممکنه سال قبلش تو فرم عالی باشن اما نمیتونند به اون فرمی که داورها در نظر داشتن دوباره برگردنند. این قضیه مثل چیزهاییه که امروز داری و فردا از دستش میدی. من احساس میکنم بهم بی احترامی شده چون قهرمان بودم و حالا یکدفعه باختم و دیگه از دید بعضی ها حتی رقیب هم حساب نمیشم. این خیلی اعصابم رو خرد میکنه. مثل مد سال میمونه که هی عوض میشه و فکر میکنم برای شخص برنده سخته که بتونه هر سال بهتر از سال قبل ظاهر بشه و این در حالیه که افراد جدید میان بالا وتوجه رو به خودشون جلب میکنند.
    اما تو هنوز مطمئنی که از عهدش بر میای. چه چیزی تو را متفاوت تر از 4 مستر المپیایی میکنه که قبلا سعی کردن ولی نشد؟
    من یک مبارزم. من اجازه نمیدم کسی بیشتر از من تمرین کنه. من از همه بیشتر تمرین میکنم و بهتر رژیم میگیرم. اگه لازم باشه من حتی شده روزی 5 ساعت کاردیو میزنم. اما این قضیه بعضی وقتها برام مشکل هم ایجاد کرده مثلا من بعضی اوقات زیاده روی میکنم. این برای من یه عادته و برا همین هم عصبی نیستم.
    سال گذشته با اینکه 2007 رو برنده بودی فشار زیادی برای دوباره امدن روی صحنه و تثبیت کردن خودت داشتی. ایا امسال فشار کمتری احساس میکنی؟
    دقیقا. چون از من انتظار برنده شدن نمی ره. پس موقعیتم از این نظر خوبه.
    ما همیشه گفتیم که هیچکس قادر نبوده کاری رو که تو امسال میخای انجام بدی رو انجام بده. فکر میکنی بتونی تاریخ رو جور دیگه رقم بزنی. کدومش برات شیرین تره. ابن که نهایت تونستی رانی کلمن رو برای یکبار هم که شده شکست بدی یا اینکه امسال بتونی قهرمانی ات رو برگردونی؟
    اولی همیشه بهترینه. امسال جریان انتقام گیریه. میدنی چی میشه؟ بذار همین الان کره ی جادوئی رو در ارم بگم چی میشه! در المپیای 2006 هم کسی باورش نمیشد وقتی من وخانمم برای 1 ماه هی داد زدیم که من امسال مستر المپیا هستم. حالا امسال هم همینه. وقتی برنده شدم همه به پشتم خواهند زد و خواهند گفت: جی، میدونستم برنده میشی دوست من.
    بیا فرض کنیم که امسال برنده شدی. 10 یا 20 سال بعد جی کاتلر را چطور بیاد خواهند اورد؟
    منو بعنوان کسی که رانی کلمن رو شکست داد بیاد خواهند اورد. حتی الان وقتی میرم بیرون مردم میگن تو همونی که رانی کلمن رو شکست داد. اونا نمیدونن بعدش چی شد.نمیدونن که من دیگه مستر المپیا نیستم. پس اول اینه که من رانی رو شکست دادم و بعدشم خواهند گفت مستر المپیا. دیگه نمیدونن چند بار برنده شدم و بعد هم بیاد خواهند اورد که این همان کسی است که بعد از باختش دوباره المپیا رو برنده شد و تاریخ رو از نو نوشت. اما هیچ چیزی مثل شکست کلمن نخواهد بود. او از نظر خیلی ها بزرگترین بدنساز دنیا بود. ایا من رانی کلمن رو در بهترین فرمش شکست دادم؟ احتمالا نه. ولی شکستش دادم و این مهمترین چیزه.
    منبع: فلکس اکتبر 2009. صفحات 176 تا 182.تهیه وترجمه: ارش ب. از سایت بدن ساز.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg 001.jpg (92.6 کیلو بایت, 6 نمایش)

2. 19 کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند:

عضو پیشرفته hamidbarca آواتار ها
    2,945 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

آقا آرش واقعا کارت عالیه و واقعا خوب و روان ترجمه میکنی.به نظرم باید مدیران عنوان مترجم سایت رو بهتون بدن

4. 8 کاربر برای این پست سودمند از hamidbarca عزیز تشکر کرده اند:

مدیر ارشد Senior Manager آواتار ها
    حالت من
    Khoshhal
    15,498 بار در 2,835 پست
      از ایشان تشکر شده است

دست شما درد نکنه دوست عزیز
    زحمت کشیدی......مرسی واقعا

6. 9 کاربر برای این پست سودمند از Senior Manager عزیز تشکر کرده اند:

عضو اخراجی
    حالت من
    Ashegh
    22,615 بار در 3,960 پست
      از ایشان تشکر شده است

اينم عكس جديد از جي كاتلر در فاصله يك هفته مانده به مسترالمپيا

8. 9 کاربر برای این پست سودمند از پيمان صادقي پري عزیز تشکر کرده اند:

عضو حرفه ای آقا تختی آواتار ها
    حالت من
    Sepasgozar
    11,592 بار در 2,813 پست
      از ایشان تشکر شده است

یا عــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی این دیگه چیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه
    خرید,ارسال و تحویل مکمل های ورزشی از سایت Bodybuilding.com

10. 5 کاربر برای این پست سودمند از آقا تختی عزیز تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین