سفارش تبلیغات

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: مصاحبه ایی با مایک منتزر

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

Thumbs up مصاحبه ایی با مایک منتزر

بدون شک، هیچ کسی در دنیای بدنسازی وجود نداره كه مثل مایک منتزر طوفانی به پا کرده باشه. نظرهای مخالف او با روش های سنتی و یا غیرمنطقی بدنسازی كه در دنیای فیتنس جا افتاده، وی را تنها سخنگوی بیسابقه در زمینه تمرینات با وزنه کرده است.
    سوال: شما اغلب اشاره کردید كه تمرین یک علم هست، و بنا بر این تنها یک روش یا تئوری معتبر وجود داره كه بتونه تلاش های یک فرد را به سمت افزایش قدرت و حجم سوق بده. اگه ممکنه در این مورد کمی توضیح بدید؟
    مایک: اول از هر چیز باید فهمید كه منظور از تئوری چیست. تئوری، یک ستی از اصول هست كه ادعا میکنه كه در توصیف آنچه كه حقیقت هست، صحیح میباشد. و حالا نکته اصلی اینجاست كه از آنجاییکه تنها یک حقیقت وجود دارد، پس تنها یک توصیف صحیح از این حقیقت میشه داشت، كه این شامل تمرینات بدنسازی هم میشه و این تئوری صحیح همان تئوری تمرین با شدت بیشتر یا high intensity هست.
    آنچه كه در اینجا بسیارمورد تو جه هست این است كه تمرینات با شدت بیشتر تنها تمرینات بدنسازی هست كه بنا به تعریف تئوری، واقعا مصداق دارد. آنهاییکه مثل کورها از روش تمرینات غیر تئوری و با حجم بالا دنباله روی میکنند، حتا ذره ای از نیاز پیروی از یک روش فیلسوفانه و علمی جهت بدنسازی بروش مفید، آگاه نیستند. اگه کسی یه کم بشینه و فکر میکنه خیلی راحت میفهمه كه در تمامی مقاله هایی كه در مجلات چاپ میشوند، هیچ منطقی وجود ندارد. این مقاله ها چیزی بیش از یک سری حرفهای اتفاقی یا شانسی كه مانند کتاب مقدس گفته و نوشته شده اند (چون نمیشه زیر سوال بردشون) وجود نداره. مثلا : خدا میگوید "شما باید ۶ یا ۵ روز در هفته تمرین کنید "!!! چرا؟ جای خالی!!! دلیلی وجود نداره، منطقی وجود نداره. الزاما انجام بده چون من بهت میگم !!!!

حتا یک آنالیز کوتاه و منطقی آشکار میکنه كه روش تمرینی با حجم بالا ضد منطقی و علمی هست، چون بر اساس سنت و شانسی یا اتفاقی هست. چرا گفته میشود كه بدنسازان باید ۶ روز یا ۵ روز در هفته باید تمرین کنند؟ چون در فرهنگ ما رسم بر اینه كه ۶ روز هفته را کار باید کرد و یک روز مرخصی یا تعطیلی باید داشت (اونم برای استراحت ،دعا و مراسم مذهبی). بسیار روشی علمی هست نه!!! و چرا باید بدنساز ۴ ست از هر تمرینی را اجرا کند؟ این یکی انقدر نا واضح هست كه میشه گفت قبل فهمیدن نیست. بنظر میرسه این از شعار "هر چه بیشتر بهتر" منشا گرفته باشه و چون اونا فکر میکنن كه یک ست نمیتونه کافی باشه، میگن خوب پس چرا در عوض ۴ ست نزنیم؟ در حقیقت چرا كه نه؟ عدد ۴ در اینجا بر هیچ اساسی استوار نیست؟ پس این خودش شانسی و اتفاقی هست. و همانطوریکه من در مقاله ها و جاهای دیگه اشاره کردم، در علم جا برای شانس یا سنت وجود نداره.
    هیچ مدرکی وجود نداره كه بگه حجم بالای تمرینات عاملی ضروری هست و یا محرک مهم جهت مکانیسم رشد عضله هست. در اصل، تمامی حقایق دال بر این هست كه مقدار تمرینات در روش غیر هوازی علم بدنسازی، فاکتور منفی هست. (من از خواننده این مطلب میخام كه همزمان با خواندن مطلب بعدی به خودش و تجربه خودش در این مورد فکر کنه). اینکه فردی ۱ ست یا ۱۰۰ ست را اجرا کنه، موضوع حجم تمرینات موضوع منفی هست. چه ۱ ست یا بیشتر شما به هر حال از منابع فیزیکی بدنتون استفاده کرده و توانائی ریکاوری را محدود میکنید. حالا برای اینکه بهتر موضوع را متوجه شید مثالش اینه كه مثل اینکه بر هر تکرار یا ست شما از ذخایر بدنتون استفاده کرده و تاثیر منفی روی بدن میگذارید مثل اینه كه تو بدنتون سوراخ ایجاد میکنید. اگه یک ست انجام دهید یک سوراخ کوچیک ایجاد میکنید اگه ست دوم را اجرا کنید سوراخ عمیقتر میشود و ست سوم هم همینطور و الا آخر. این یک پدیده منفی هست چون هر چه سوراخ به ذخایر بدنتون عمیقتر بشه، ذخایر بیشتری باید از بدنتون مصرف بشه و بعدش برای پر کردن این سوراخ ها كه همان ریکاوری هست، عضلات ذخایر کمتری خواهند داشت. البته برای انجام تمرین به هر حال شخص باید یک ست را اجرا کناد وگرنه ورزشی نکرده. به طور ایده آل فرد باید بتونه بدون حتا یک ست هم رشد عضلانی کنه كه در این صورت تمام ذخایر بدنش به صرف رشد رسیده و به شدت و سریع بطور غیر قابل باوری رشد خواهد کرد. اما باید بگم در این مرحله زمانی، هنوز به جایی نرسیدیم كه بشه بدون انجام هیچ ستی تمرین رشد را ایجاد کرد.
    در مورد تمرینات کم شدت یا تمرینات هوازی، مساله حجم تمرینات مثبت هست چرا چون فرد میخواهد كه حجم تمرین را بتواند با کارهای استقامتی افزایش دهد. اما با تمرینات شدید و غیر هوازی (بدنسازی) هدف از تمرین تحریک رشد هست نه بهبود استقامت. پس هدف از بدنسازی این نیست كه بریم باشگاه ببنیم چند ست میتونیم دوم بیاریم یا چه مدت میتونیم تمرین کنیم. بدنسازی تمرین هوازی نیست. جلسه تمرین بدنسازی مسابقه استقامتی نیست! هدف بدنساز این هست كه آنچه را لازم هست انجام دهد تا مکانیسم رشد را فعال کند و بعدش از باشگاه بزند بیرون، برود خانه، استراحت کند و رشد کند!
    قبل از اینکه این مطالب را تمام کنم، میخواهم بشدت تاکید کنم كه تحریک رشد ارتباطی با حجم تمرینات ندارد بلکه با شدت تمرینات دارد. هر چه فرد تمرین کننده به ۱۰۰ در صد شدت نزدیک شود یعنی نقطه ای كه با حد اکثر به خودش فشار میآورد و به زور حرکت را تمام میکند، احتمال اینکه رشد فعال شود در این حالت بیشتر است.

سوال: با وجود محبوبیت و موثر بودن تمرینات با شدت بیشتر، فکر میکنید كه چرا دیگر پیشروان صنایع فیتنس روش شما را ساپورت نمیکنند؟

مایک: چون معانی زندگی از نظر انها با من و شما فرق داره. پس انها یک فلسفه دیگری دارند. آنچه كه فرد از زندگی درک میکند نتیجه ای از دیدگاه تجمعی او از ضمیر ناخود آگاه و احساس اولیه كه در سالهای نخستین زندگی درش جم شده است هست كه در وجودش گرد امده. این دیدگاه ارزشهای اصلی و اولیه را در بر میگیره و همینطور هست آنچه كه تعین کننده فلسفه زندگی دریک انسان به بلوغ رسیده هست.تعداد کمی از این قبیل افراد میتوان یافت كه از قبل یاد گرفته باشند كه چگونه حقیقت، دانش، علم، اخلاق و عدالت را ارزش بنهند. در نتیجه این اشخاص، مکانیسم یادگیریشان را به هم زده اند. یعنی ،بسادگی، اینها نمیتوانند حقایق را تشخیص داده و ارزش بنهند چون نمیتوانند فکر کنند. این افراد از ابتدا با انگیزه غیر منطقی نشان دادن و حفظ کردن برتریتی كه به هیچ گونه نمیتوان باهاش مسابقه گذشت و اینکه اینها حرف خدا هستند، بزرگ شده اند. كه البته موجب میشه كه واقعا افتضاح و مسخره به نظر بیایند. اینها حتا نمیتوانند قبول کنند كه بعد از سالها حمایت کردن از روشهای غیر علمی حجمی، (حتا) ممکنه اشتباه کرده باشند. انها هیچگاه حتا یکبار هم نظری به تئوری تمرینات با شدت ننداخته و تنها به حرف کسانی كه مانند خودشان هستند پناه میآورند. مثلن میگن این روش تمرینی نمیتونه درست باشه چون آرتور جونز دیوانه بوده!!! یا من الکلی هستم!!! یا هر چرت دیگه.

سوال : کسانی هستند كه از روش تمرینات با شدت زیاد شما پیروی کرده اند اما ادعا میکنند كه تفاوت فاحشی ندیده اند. فکر میکنید ایراد کار از کجا هست؟ و چه پیشنهادی دارید؟

مایک: چون این تئوری دنیایی هست مشکل نیست كه بیابیم ایراد کار از کجا هست. تنها کاری كه فرد باید انجام بده نحوه صحیح اجرای اصول هست. اولین چیز اصل شدت تمرین هست. آیا او واقعا تا حد ناتوانی عضله تمرین کرده هست؟ اکثر بدنسازان مشکلی از این نظر ندارند گرچه من شاگردانی داشتم كه میترسیدن به ناتوانی برسند یا اشتباه متوجه شده بودند. معمولا وقتی من توضیح میدم كه آخرین تکرار بیخطر ترین تکرار هست، یعنی از اولین تکرار بیخطر تر هست مادامیکه شما فرم صحیح را حفظ کرده باشید، ترس انها میرزه.
    اگر فردی در اجرای ست به ناتوانی رسیده ولی پیشرفت نداره، اونوقت باید ۲ اصل بعدی را در نظر گرفت.یعنی حجم تمرینات یا تعداد جلسات تمرینات. معمولا کسانی كه از این روش نتیجه نمیگیرند یا حجم تمریناتشان بیشتره یا تعداد جلسات تمرینی زیادی دارند. در چنیین مواردی من ۲ هفته مرخصی تجویز میکنم كه بدنشان موقییت ترمیم را داشته باشند. بعدش حجم و تعداد جلسات را کاهش میدم تا رشد مشاهده بشه. چقدر کاستن از تمرین نیاز هست؟ من شاگردی داشتم كه بهترین شاگردم بود و در ۴ سال ۱۳۵ پوند عضله سازی کرد!

سوال: تغیر فشار کاری و استیل تمرینی یا همون پریودیک تمرین کردن یک روش معمول برای بیشتر بدنسازان هست. نظر شما در این مورد چیست؟

مایک: این نتیجه ذهن در خود درگیر شده کسانی هست كه از تئوری ورزشی یا کم سرشون میشه یا هیچی نمیدونند. و جالبه كه بعضی از اینها دانشمندان وزشی هستند! کسانی كه صحبت از تمرینات پریودیک میکنند از استرس تمرین جهت ایجاد رشد عضله چیزی نمیدانند. همچنین از ریکاوری عضله هم چیزی نمیدانند چون دلیل اصلی کاهش حجم تمرینات و تعداد جلسات تمرین در همینجاست. مثل این میماند كه بگیم چرا باید دارو پزشکی را هم تنظیم کرد و بر آن اساس مصرف کرد.
    از هر جا كه نشات گرفته باشه این روش تمرینات حجمی پریودیک به طور آشکار معتبر نبوده و دارای اصول خلاصه شده و دقیق نبوده و درهم برهمی از موضوعات گسسته و ضد و نقیض هستند. توصیه من به خواننده این مقاله اینه كه این روش را فراموش کنید مگر اینکه بدنبال خستگی مفرط، بی نتیجه گی ، و اتلاف وقت هستید. چرا من اینها رو میگم؟ چون احمقهای كه این روش را ایجاد کردند و آگاهانی كه این روش را پیشنهاد میکنند، توصیه میکنن كه در هر جلسه تمرینی شما باید ۶۰ ست تقریبا هر روز انجام بدید!! اما جالب اینجاس كه کسانی هستند كه آنقدر کودن هستند كه این روشها را پیش میگیرند. مهمان من باشید مشکلی نیست، اینطوری تمرین کنید و وقتتان را تلف کنید، خودتون را بسوزانید بطوریکه ضعیفتر و خسته تر از یک بیمار ایدزی میشوید.

مصاحبه از برایان جانستون. تهییه و ترجمه از : آرش ب. از سایت بدنساز.

2. 3 کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند: