سفارش تبلیغات

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: نکته های کلیدی تمرینی و سخنان مایک منتزر

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

Thumbs up نکته های کلیدی تمرینی و سخنان مایک منتزر

قدرت ذهن
    این حرف كه عقل سالم در بدن سالم هست از دوره های کلاسیک یونان تقریبا ۲۳ قرن پیش نشات گرفته. اون دوره دوره ای طلایی بود كه زیبایی بدن انسان و همینطور قدرت ذهن پرستیده میشد.
    قدرت یا سلامت ذهن یک شخص مستقیما با قدرت تصوری او ارتباط مستقیم داره. مثلا تعداد فرضیاتی كه ذهنش در خود جمع کرده، یا اینکه چقدر میتواند معنی واقعی اینها را درک کند، و همینطور تعداد ارتباطات منطقی كه وی بتواند بین این موضوعات پیدا کند.

سردرگمی بیشتراز طرف متخصصین
    متخصصین زیادی در مجلات بدنسازی به طرز اشتباه اعلام میکنند كه تمامی روشهای تمرینی بدون استثنا منجر به آداپته شدن (یکنواختی یا عادت کردن) میشوند ، یعنی چیزی كه به نظر این متخصصین منفی بوده و از این جهت باید به صورتی بی هدف از یک سیستم تمرینی به سیستم دیگر تمرینات را تغیر داد.
    در واقیت ، و در منطق، عادت کردن دقیقا مورد دلخواه هست. دلیل اصلی تمرین با شدت و غیر هوازی ایجاد کردن این آداپته شدن هست، مثلا پاسخی كه از عضلات به عنوان بزرگ شدن یا قویتر شدن ایجاد میشود در نتیجه آداپته شدن آنها صورت میگیرد. همینطور مردم زیر آفتاب میخوابند تا یک پاسخ آداپته شدنی را ایجاد کنند یعنی برنزه شدن پوست بدن.

جلوگیری از رسیدن به نقطه توقف
    آنچه كه این افراد سعی در توضیحش دارند اینست: كه بدون تنظیم حجم و تعداد جلسات تمرین، ادامه تمرینات موجب رسیدن به یک نقطه توقف میشود كه دیگر پیشرفتی حاصل نمیشود. اما روش تمرین با شدت زیاد تنها روشی هست كه همراه با رشد قویتر، استرس بیشتری را به عضله وارد میکند و اگر افزایش این استرس توسط کاهش حجم برنامه و تعداد جلسات جبران نشود، این استرس به یک نقطه حساس خواهد رسید. اولین عارضه کاهش پیشرفت بوده و اگر شخص با همین روش ادامه دهد مطمئنا به نقطه ثابت خواهد رسید یا حتا ممکن هست پس رفت کند. هیچوقت آداپته شدن را با رسیدن به یک نقطه توقف اشتباه نگیرید.

افزایش هورمون رشد و تستوسترون توسط تمرین
    متخصصین اشاره کرده اند كه تمرین موجب بالا رفتن سطح هورمون رشد شده و این موجب رشد عضلات میشود. اگر اینطوری بود كه باید افرادی كه آکرومگالی دارند همگی بدنی عالی داشته باشند! اما حقیقت اینست كه افزایش هورمون رشد به تنهایی مسبب رشد عضله نمیباشد.
    اخیرا باز هم متخصصین اعلام کرده اند كه تمرینات با حجم زیاد موجب افزایش تستوسترون و کورتیزول میشود. بعدش دیگه راجع به افزایش کورتیزول صحبت نکرده و فقط اشاره به افزایش تستوسترون میکنند و اینکه این موضوع مهمترین موضوع جهت افزایش حجم عضلانی هست.
    كه البته من شک دارم كه شاید تنها یک تحقیق این مسله را نشان داده باشد چون بسیاری از تحقیقات نشان داده كه تمرین با حجم بالا نتیجه بر عکس یعنی کاهش تستوسترون میدهد.

استرس و کورتیزول
    به یاد داشته باشید كه تمرین یک نوع استرس هست. مثل استرسهای دیگه، اگه میزانش کافی باشه موجب نتایج مثبت خواهد بود وگرنه نتیجه بر عکس میدهد. نتایج منفی كه از تمرین بیش از حد نتیجه میشود شامل از دست دادن قدرت و حجم عضلات هست كه به همراه با ترشح هورمونهای خاصی خواهد بود.
    این را دکتر استرس شناس و فیزیولوژیست هانس سلی میگه: هورمونهای استرس تنظیم کننده های مهمی در رشد عضلات هستند. مثلا آدرنوکورتیکوئید ها و کورتیزول در توقف رشد بسیار قوی عمل میکنند، مثلا اگر کودکان تحت استرس زیادی باشند، رشد بدنشان متوقف شده و این توقف به علت ترشح زیاده از حد این هورمونها هست. و همینطور كه قبلا من گفتم تمرین دراز مدت همین استرس را ایجاد کرده موجب کاتابولیسم و از دست دادن عضله میشود.

روش تمرین با شدت زیاد و ایجاد پمپ (دم )
    بعضی از بدنسازان میگند كه با روش من پمپ خوبی نمیگیرند بعضیها مثلا خود من بهتر دم میندازم و خیلی های دیگه. اما به هر حال پمپ مهم نیست. چون پمپ نشان از تحریک رشد نداره. اثر دم عضلانی موقتی هست شاید تا ۲۰ دقیقه اگه خوش شانس باشی. اگر دم انداختن نشان پیشرفت باشه پس بدنسازانی كه سالیان با روش قدیمی حجم بالا تمرین میکنند باید تا به حال بازوی ۳۰ اینچ داشته باشند چون كه انها برای ساعتها در هر روز بدنشان را دم میندازند. تمرین تا حد ناتوانی بطوریکه حتا دیگر یک حرکت دیگه امکان پذیر نباشه، چیزی هست كه موجب رشد عضله میشود نه پمپ.

روش تمرینی با شدت زیاد و پاور لیفتینگ
    خیلیها از من میپرسند كه آیا این روش مناسب پاورلیفترها هم هست یا نه؟ پاسخ من گرچه ثابت نشده هست اما مثبت هست. اکثر بدنسازان اینو نمیدونند اما اگر رژیم تمرینی بدنسازی به دقت اجرا بشه ضرورتا یک برنامه تمرینی قدرتی هست. در حقیقت من شاگردانم را به منظور افزایش قدرت تمرین میدهم چون میدانم كه حجم هم به دنبال آن خواهد آمد.
    روشهای تمرینی من كه در کتابم امده، خصوصا برای پاورلیفترها مناسب میباشد چون از حرکاتی مثل اسکات، ددلیفت، و پارالل استفاده میکنم. پارالل میشه گفت معادل همون پرس سینه هست و باید یکی در مییان از هر دو این حرکات در تمرینات استفاده کرد. خیلی از اونهای كه پرس سینه خوبی میزنند از پارالل برای افزایش قدرت پرس سینه استفاده میکنند. پارالل حکم اسکات رو برای بالا تنه داره. همینطور كه قبلا گفتم شدت تمرین کلید پیشرفت هست نه تکرارهای بید حد و مرز فقط برای ایجاد پمپ. آنهایی كه به تمرین به چشم یک محرک رشد عضلانی نگه میکنند و حرکت را درست اجرا میکنند نتیجه خواهند گرفت. اگر شما پاور لیفتر هستید من توصیه میکنم روش من را ۳ ماه انجام دهید تا ببینید كه حق با من هست. مطمئن باشید چیزی را از دست نخواهید داد.

آیا روش تمرین با شدت زیاد برای خانمها مناسب خواهد بود
    برای سالیان این سوال از من پرسیده میشد و من جواب مطمئنی نداشتم اما الان میتونم بگم بله چون بدن خانمها تستوسترون کمتری دارد در نتیجه مثل مردها قابلیت ریکاوری زیادی نداشته و بدنشان تحمل میزان حجم زیاد تمرینات را ندارد. پس تمرینی كه کوتاه، مختصر، تعداد جلسات کمتر و با شدت زیاد باشد برای خانمها مفید خواهد بود.

2. 3 کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند: