سفارش تبلیغات

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 17

موضوع: مکمل یا غذا

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض مکمل یا غذا

این پست را میزنم که یک سری موضوعات مهمی رو در مورد مکمل ها و مقایسه آنها با غذاهای کامل توضیح بدم. ظاهرا کم نیستن کسانی که فکر میکنند مکمل یک جور معجزه یا چیزی خارق الاده هست یا حتا در رده ستروئید یا دارو هست و با مصرف دوره ای آن میتوان نتایج چشمگیری را حتا بدون در نظر گرفتن یک رژیم متناسب بدست آورد. شاید این افراد فکر میکنند که مصرف مکمل دلیل خوبی هست تا رژیم غذایی را بیخیال شد یا کم گذاشت و انتظار داشت که مکمل مصرفی معجزه کنه. پس اول تعریف مکمل تغذیه ای: موادی که جهت تکمیل کمبود مواد تغذیه ای مثل پروتئین، آمینو اسید، اسیدهای چرب، مواد معدنی و ویتامین ها، فیبر در رژیم یک فرد بکار میروند. یعنی چی؟ یعنی شما باید تمیز و درست بخوری و باز اگه در هر یک از مواد تغذیه ای کم آوردی اونوقت به مکمل ها رو بیاری. این یعنی ۵ یا ۶ وعده غذایی که در هر وعده اش پروتئین، کرب و چربی از موادی که با رژیم یک بدنساز مطابقت دارند تامین شده باشند. یعنی نباید، پیتزا، انواع ساندویچ های پر چرب ، و فست فود بخوری. اگه غذا زیاد چرب باشه اجازه نمیده بتونید ۵ یا ۶ وعده بخورید چون چربی موجب ایجاد حس سیری میشه. پس باید از منابع ساده استفاده بشه یعنی برا کرب از سیب زمینی، برنج، رشته ماکارونی، یا جو دو سر، برا پروتئین از تخم مرغ، ماهی، مرغ و گوشت قرمز، برا چربی از روغن زیتون، روغن بادوم زمینی یا روغن خود ماهی در سطح کم استفاده بشه، برا فیبر از اسفناج، سبزیجات و خاکشیر... این مواد به بهترین نحو برای بدن قابل هضم و جذب هست و دلیل اینکه چرا رژیم بدنساز با یک آدم عادی فرق میکنه همینه. اگه شما غذاهای چرب و پیچیده بخورید نمیتونی زود به زود بخوری و این شما رو از هدف دور میزاره. حالا چرا باید زود به زود خورد؟ چرا یک بدنساز باید رژیم اوری داشته باشه؟ چون اولا ظرفیت دستگاه گوارش برای هضم و جذب حدی داره و اینطوری شما پر خوری نمیکنی مثلا در هر وعده دستگاه گوارش نمیتونه بیش از۴۰ تا ۵۰ گرم پروتئین جذب کنه حالا شما هر چقدر هم که پروتئین مصرف کنید به هدر میره. در مورد کرب هم همینطور اگه زیاد از حد نیاز مصرف کنید چربی میشه. روغن باید خیلی کم باشه وگرنه نمیزاره گروسنه بشید. پس اگه شما نیازتون مثلا ۳۰۰ گرم پروتئین در روز باشه یعنی اگه حتا وزن لین بدنتون ۲۰۰ پوند یا همون ۹۰ تا ۹۵ کیلو هم باشه میتونید با تغذیه درست تمام نیازتون را برطرف کنید. خوب حالا مکمل ها پس به چه دارد میخورند؟ هضم و جذب این مواد در بدن به سرعت مکملهاییی که آماده جذب هستند نیست و شما مثلا قبل و بعد از تمرین نیاز دارد هر چه سریتر به بدنتون آمینو اسید برسانید پس مکمل به در میخوره یا شاید وقت نداشته باشید و عجله دارید اونوقت میتونید یک وعده آمینو اسید یا مکمل مصرف کنید. مکملها با تمامی تبلیغاتی از ازشون میشه نمیتونن جایگزین غذای شما باشند. گفتم فقط در شرایطی این چنینی هست که بدارد میخورند. اگه شما تا ۹۵ کیلو وزن دارید میتونید با غذای کامل نیازتون رو برطرف کنید. اگه میخواهید مکمل مصرف کنید فقط قبل و بعد از تمرین کافیه. حرفه ای ها متفاوتند چون وزنشون ۱۴۰ تا ۱۵۰ کیلو هست. مجبورند مکمل مصرف کنند وگرنه با توجه به محدودیت دستگاه گوارش حتا اگه ۱۰ وعده هم غذا بخورند که عملی نیست، نمیتونند نیاز رو بر طرف کنند. پس اگر شما آماتور هستید و وزنتون پایین هست میتونید با تغذیه صحیح نیازتون را برطرف کنید. غذای کامل بهتر از مکمل عمل میکنه چرا؟ چون در غذای کامل همه چیز در یک بالانسی هست والی وقتی شما پودر پروتئین مصرف میکنید مینرال ندارد، فیبر ندارد، آنتی اکسید و خیلی چیزهای دیگه. در غذاها عواملی هست به نام "عوامل ناشناخته رشدی" که در یک مکمل تصفیه شده و خالص وجود نداره. در ضمن دقت کنید دستگاه گوارش ساخته نشده که برای شما قرص و پودر هضم و جذب کنه، وقتی شما غذای کامل میخورد آنزیمها و مواد ترشحی زیادی را تحریک میکنید یعنی دستگاه گوارش بکار بیشتری میوفتاد اینکار خودش انرژی بره که بهش میگن" اثر گرمایی" این موجب میشه بدن انرژی مصرف کنه والی وقتی شما قرص آمینو یا پودر خالص شده پروتئین مصرف میکنید که آماده جذب هستند این گرما تولید نمیشه. به همین خاطر هست که بعد از غذا احساس گرما میکنید. این موجب میشه مقدار زیادی از انرژی از دست بره و تا حدی کمک به کاهش وزن و لین ماندن کنه. در ضمن روده کوچک آمینو اسید ها را به صورت دی پپتید و تری پپتید جذب میکنه نه بصورت آمینو اسید خالص و درجه شکسته شدن یک غذای کامل تناسب بیشتری با نیاز جذبی بدن داره تا مصرف آمینو اسید خالص. پس غذای کامل موجب تحریک بیشتری در متابولیسم میشه تا مکمل.
    دوستی اشاره کرد که چرا من با دوستم متفاوت هستم جفتمون مکمل مصرف میکنی اون پیشرفت کرد والی من نه؟ باید بگم هر کسی متابولیسم بدنش با نفر بعدی فرق مکنه. کسانی هستند که متابولیسم بالایی دارند و این یک مزیت هست. رونی کولمن قهرمان ۸ دوره المپیا پیتزا هم میخورد والی هیچوقت چاق نمیشد، فرانکو کلمبو هم همینطور والی آرنولد در جایی خوندم که حساس بود اگه مثلا یک وعده رعایت نمیکرد متابولیسمش تغیر میکرد. پس اساس باید تغذیه صحیح باشه نه مکمل. به همین خاطر هست که این ورزش دیسیپلین میخاد، پول خرج کردن داره و مشکله وگرنه هر کسی میشد بدنساز. امیدوارم با توضیحاتی که دادم دوستان دقت بیشتری به این مساله کنند و برنامه ریزی بهتری داشته باشند. به امید موفقیت همه گی.

2. 11 کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند:

عضو فعال eshaghgh آواتار ها
    416 بار در 119 پست
      از ایشان تشکر شده است

من فکر میکنم شما دیگه خیلی مکملو دست کم گرفتی
    به نظر من مکمل میتونه فراتر از اینی که شما میگی عمل کنه
    من میگم اگه شما روزی سه وعده هم غذا بخوری ولی مکملهات سروقت بخوری میتونی نتیجه بگیری ولی خب اگه رژیمت عالی باشه طبعا نتیجه بهتری میگیری

عضو فعال mahmoud آواتار ها
    حالت من
    Ashegh
    2,241 بار در 432 پست
      از ایشان تشکر شده است

نقل قول نوشته اصلی توسط eshaghgh نمایش پست ها
    من فکر میکنم شما دیگه خیلی مکملو دست کم گرفتی
    به نظر من مکمل میتونه فراتر از اینی که شما میگی عمل کنه
    من میگم اگه شما روزی سه وعده هم غذا بخوری ولی مکملهات سروقت بخوری میتونی نتیجه بگیری ولی خب اگه رژیمت عالی باشه طبعا نتیجه بهتری میگیری
    نه دوست من با 3 وعده غذا با بهترین مکمل ها هم نمیشه نتیجه گرفت هیچ چیزی جایگزین غذا نمیشه

5. 6 کاربر برای این پست سودمند از mahmoud عزیز تشکر کرده اند:

عضو فعال eshaghgh آواتار ها
    416 بار در 119 پست
      از ایشان تشکر شده است

نقل قول نوشته اصلی توسط mahmoud نمایش پست ها
    نه دوست من با 3 وعده غذا با بهترین مکمل ها هم نمیشه نتیجه گرفت هیچ چیزی جایگزین غذا نمیشه
    نه در مورد همه افراد اینگونه نیست و من خیلی رو میشناسم که سهل انگاری در غذا میکردند ولی بهرحال با توجه به زحمتی که کشیدند تنیجشو گرفتند

7. یک کاربر برای این پست سودمند از eshaghgh عزیز تشکر کرده اند:

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

یکیش خودت، اولان که شما که مکمل رو دست بالا گرفتی و فکر میکنی مکمل یک چیز استسنایی هست و رژیم اشتباه داشتی به نتیجه رسیدی مگه نه؟ تعریف کن تا ما هم استفاده ببریم. ببین دوست عزیز نظره شما محترم برای خودت ولی واقیعت نداره. چرا چون دلیل علمی و اصولی پشت حرفت نیست. شما یک چیزی از رو هوا میزنی ولی مدرک و دلیلت چیه. من اگه حرف میزنم دلیل دارم مدرک دارم توضیح میدم چرا، یا خودم دیدم و تجربه کردم. شما تجربت از مکمل چون بر پایه تصور غلط هست نتیجه نگرفتی. بعدش مسله اینکه شما یا خوب نمیخونی یا کله شقی یا خودتو میزنی به کوچه علی چپ، من گفتم مکمل در مواقیعی به درد میخوره و توضیح دادم که چه موقیعی، در ضمن مثالی که شما میزنی " خودش" درسته یعنی بله کسانی هستند که بدنشون بهتر جواب میده زود عضله میاره و زود چربی میسوزونه ولی گفتم اینا بستگی به تیپ بدنی داره باز شما بگو علی اینطوریه و نقی اونتورییه چرا دقت نمیکنی چی میگم؟! متابولیسما بنا به ژنتیک فرق میکنه. چرا فکر نمیکنی؟! چرا دقت نمیکنی که بعضیها حتا به چیزی که شما میخوری شاید اصلان حساسیت دارند، اینا رو فکر کن، دقت کن. تفاوتهای فردی پس چی میشه؟ "من میگم" که دلیل نیست ؟ من ازت میپرسم تو از کجا میگی؟ دلیلت چیه توضیح بده؟ علم پشت سره حرفت چیه؟ شما از تغذیه چی میدونی که ۷۰ در صد رزیمت کرب هست با ۳۰ در صد چربی بدن یا اون کسی که بهت رژیم داده. لطف کن دلیلت رو توضیح بده که چرا با ۳ وعده غذا و مکمل میشه جواب گرفت؟ دلیلت رو علمی توضیح بده. منتظرم که یاد بگیرم و ازت ممنونم.

9. 8 کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین