سفارش تبلیغات

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: آیا میوه شما را چاق میکند؟

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض آیا میوه شما را چاق میکند؟

این سوال شاید برای خیلیها وجود داشته باشه چون من قبلا اشاره کردم که میوه کاربرد زیادی در تغذیه بدنساز نداره و باید محدود استفاده بشه. حالا اینجا میخام توضیح بدم چرا؟
    برای اینکه اشتباه تصور نشه که من مخالف میوه هستم باید بگم میوه ها غذای سالمی هستند یعنی مواد مغزی مثل فیبر زیاد، انواع ویتامین ها و مواد معدنی داشته و از نظر چربی و کالری میزان کمی دارند پس جزو غذاهای خوبی حساب میشند. والی برای بدنسازان قبل از مسابقه یا در طول رژیم قبل از مسابقه میوه را حذف میکنند چون هدفشون کم کردن چربی بدن تا حد ممکن هست. حالا میپرسید چرا؟ توضیح میدم.
    ببینید بدن کرب را تنها به ساده ترین صورت خودش میتونه جذب کنه یعنی به صورت مونوساکارید (گلوکز،گالاکتوز یا فروکتوز). وقتی از روده کوچیک جذب شد از طریق سیاه رگ کبدی به همراه خون به کبد میره و از طریق ۳ راه عمده در بدن مصرف میشه:
    ۱. اگه سطح گلوکز یا قند خون کم باشه به سرعت به مصرف انرژی میرسه و قند خون بالا میره.
    ۲. اگه نیاز به انرژی نباشه، به گلیکوژن تبدیل شده و در کبد و عضلات ذخیره میشه. کبد میتونه تا ۱۰۰ گرم گلیکوژن ذخیره کنه و عضلات میتونند بنا به ظرفیت و آمادگی بدن ۲۵۰ تا ۴۰۰ گرم گلیکوژن ذخیره کنند. گلیکژنی که در کبد ذخیره شده برای تامین انرژی کل بدن بوده در حالیکه گلیکوژن ذخیره شده توسط عضلات تنها برای انرژی عضلات هست.
    ۳. اگه بدن با زیاد بود بیشتر گلوکز مواجه بشه میزان اضافی رو بصورت چربی در کبد و بافتهای چربی در بدن ذخیره میکنه تا در سرعت نیاز ازشون استفاده کنه (چربی دیگه نمیتونه تبدیل به گلوکز بشه).
    خوب حالا میرسیم به اینکه چرا قند میوه که "فروکتوز" هست برای سوزاندن چربی مشکل ایجاد میکنه. عضلات که منبع اصلی ذخیره گلیکوژن هستند آنزیمهای محدودی دارند و تنها میتوانند "گلوکز" را تبدیل به گلیکوژن کرده و ذخیره کنند. اما کبد بسیار کار آمد بوده میتونه گلوکز، فروکتوز، لاکتات، گلیسرول، آلانین و دیگر مواد ۳ کربنی را هم به گلوکز تبدیل کنه. منتها همونطوریکه گفتم ظرفیت کبد زیاد نیست تا ۱۰۰ گرم و بعدش بقیه رو چربی ذخیره میکنه. حالا اگه شما سطح قند خونتون کافی باشه این فروکتوز مصرفی تا حدی توسط کبد به گلیکوژن تبدیل میشه و با مصرف ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم آب میوه این ذخیره گلیکژنی کبد پر میشه. چون گفتم عضلات نمیتونند فورکتوز را به سرعت گلیکوژن ذخیره کنند پس آنزیم فسفوفروکتوکیناز بکار افتاده و فروکتوز اضافی رو به چربی تبدیل میکنه. با پر شدن ذخایر بدن از گلیکوژن حتا دیگه گلوکز هم نمیتونه به مصرف انرژی یا ذخیره گلیکژنی برسه پس اون هم بصورت چربی ذخیره میشه. پس میبینید که قند میوه خیلی راحت میتونه هم خودش تبدیل به چربی بشه و هم موجب بشه گلوکز تبدیل به چربی بشه. حالا شاید خیلیها بپرسند پس چرا عدد گلیسمیک قند میوه پایین هست؟ یعنی اگه موجب آزاد سازی سریع انسولین نمیشه پس چرا نمیتونه انتخاب خوبی باشه؟ وقتی فروکتوز دیگه نتونه در کبد ذخیره بشه یعنی ذخایر کبد پر باشه به سرعت چربی در آمده و در بافت چربی ذخیره میشه دلیل اینکه عدد گلیسمیک میوه پایینه اینه که فروکتوز به صورت چربی از کبد خارج میشه و چربی موجب بالا رفتن انسولین نمیشه پس عدد گلیسمیک پایینه.
    البته میوه را از رژیم غزاییی قطعا حذف نکنید چون قبل از تمرین مثلا به دارد میخوره و اینکه ویتامین، مینرال، فیبر، داشته و کالری کمی داره. اما اگه هدفتون کاهش چربی بدن هست باید بیشتر از کرب کمپلکس استفاده کنید که بر خلاف قند میوه به مصرف گلیکژنی عضلات میرسند.

2. یک کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند: