سفارش تبلیغات

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 13

موضوع: باز هم باور های غلط بدنسازی - این بار در روزنامه همشهری

عضو فعال mahdij آواتار ها
    حالت من
    Khoonsard
    1,322 بار در 275 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض باز هم باور های غلط بدنسازی - این بار در روزنامه همشهری

امروز مشغول خواندن روزنامه همشهری بودم که تیتر بدنسازی آن نگاه مرا به صفحه سلامت آن جلب کرد ولی متاسفانه نکاتی در آن بود که پیشنهاد می کنم شما هم بخوانید تا کم کم این نکات بازگو شود:

هورمون‌درماني در باشگاه‌هاي بدنسازي، معجزه يا تقلب؟

رژيم- گروه سلامت - سميه شرافتي:
    15عدد تخم‌مرغ نيمرو يا آب‌پز، 5 عدد سفيده تخم‌مرغ، 4 ليوان شير، 5 عدد موز، 250 تا 400 گرم گوشت قرمز، مكمل‌هاي پروتئيني و اسيد آمينه.اين رژيم غذايي روزانه‌اي است كه در برخي باشگاه‌هاي بدنسازي و پرورش اندام به ورزشكاران جواني كه بيشتر آنها زير 20 سال سن دارند، توصيه مي‌شود.
    اما آيا واقعاً پيروي از رژيمي با اين مقدار پروتئين و كالري توصيه شده به جوانان از روي اصول تغذيه و ورزش است يا نه؟ اين سؤالي است كه دكتر مسعود كيمياگر، متخصص تغذيه و رژيم‌درماني و استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در اين گفت‌وگو به آن پاسخ مي‌دهد.

• آقاي دكتر، دليل اينكه برخي از افراد خيلي لاغر هستند، چيست؟

افراد لاغر بر چند دسته هستند: برخي از اين افراد به‌طور سرشتي لاغرند و ژن لاغري دارند يعني در خانواده آنها بستگان نزديكشان لاغر بوده‌اند. اين افراد چاق شدنشان دشوار است چون كارخانه چربي‌سازي‌ بدنشان خوب كار نمي‌كند و در بسياري از موارد شايد به زحمت بتوان وزن آنها را افزايش داد.

• يعني تا آخر عمر اين لاغري همراه آنهاست؟

البته شايد بعد از سنين بلوغ و بعد از ازدواج مقداري افزايش وزن پيدا كنند ولي عده‌اي از آنها نيز وزنشان تغيير چنداني نخواهد كرد. حتي از بين افرادي كه به ما مراجعه مي‌كنند بين 20 تا 30 درصدشان رژيم پر كالري هم كه دريافت مي‌كنند تأثيري در اضافه وزنشان نخواهد داشت.

• در اين ميان يك عده از افراد هم دچار بي‌اشتهايي رواني شده‌اند. اينطور نيست؟

همينطور است. اينها كساني بوده‌اند كه قبلا چاق بودند و حالا با رژيم‌هاي سخت لاغر شده‌اند و از خوردن يك قاشق غذاي اضافه‌تر وحشت دارند. رفع كردن اين بي‌اشتهايي خيلي سخت است.
    براي همين است كه ما هميشه هشدار مي‌دهيم افرادي كه بيش از حد لاغرند، بيشتر مبتلا به بيماري‌هاي عفوني و سرماخوردگي‌ها مي‌شوند و حتي در خانم‌هاي بسيار لاغر اين امر، منجر به پوكي استخوان مي‌شود. تحمل سرما نيز در اين افراد بسيار كم است و حتي معمولا بارداري ناموفقي دارند.
    ولي اين نكته را هم به ياد داشته باشيد كه به هر حال 80 درصد افرادي كه به‌طور سرشتي بي‌اشتها هستند را با صبر و حوصله مي‌توان به وزن ايده‌آل برگرداند.

• چطور؟

ببينيد، برخي از اين افراد خيلي كم غذا مي‌خورند يا حوصله غذا خوردن ندارند. در اين افراد ما نمي‌توانيم اصل و ميزان غذا را زياد كنيم مثلا اگر كسي مي‌گويد كه من براي ناهار يك كفگير برنج مي‌خورم، نمي‌توانيم به او بقبولانيم كه از اين ميزان غذايش را بيشتر كند چون اگر مي‌توانست، تا حالا اين كار را كرده بود. اشتهاي اين فرد يك حد معين دارد براي همين ما بايد روي حاشيه وعده‌هاي غذايي اين فرد كار كنيم.

• يعني گنجاندن موادي به غيراز مواد غذايي؟

بله، يكي از كارهاي خوبي كه در اين زمينه مي‌توان كرد، اين است كه مايعاتي كه كالري خوبي دارند به آنها داده شود. مثلا اگر در هنگام صبح يك ليوان آبميوه در كنار صبحانه اين افراد گذاشته شود، اين آبميوه 150 كالري دارد و به مرور مي‌تواند وزن فرد را افزايش دهد. ضمن اينكه خود آبميوه ويتامين‌هاي مختلف را به بدن مي‌رساند و سوخت و ساز آن را تنظيم مي‌كند.

• خب در وعده ظهر بايد چه موادي را همراه با مواد اصلي غذايي به رژيم اين افراد اضافه كرد؟

در اين وعده خوراكي‌هايي كه نيازي به اشتها ندارند را در برنامه غذايي اين افراد بايد بگنجانيم. مثلا كنار ناهار ماست پرچرب يا چكيده مي‌تواند 150 تا 200 كالري را به بدن چنين فردي برساند. پس ما اصل غذا را تغيير نداديم ولي روي حاشيه غذاي اين افراد كار كرديم.
    در فاصله بين ناهار و شام چطور؟
    اگر فاصله ناهار يا شام زياد است، مي‌توانيم در عصرانه اين افراد تنقلات را بگنجانيم. چون كالري خوبي دارند؛ مثل بستني، كيك يا شكلات. اگر هم به اين مواد تمايلي نداشتند باز مي‌توانيم يك ليوان شير يا آبميوه بگنجانيم چون مايعات نوشيدنشان راحت است و از معده هم زود خارج مي‌شود و همچنين كالري مورد نياز روزانه را نيز به بدن فرد مي‌رساند.
    بعد از وعده شام نيز دسري مثل بستني يا شيريني را مي‌توان گنجاند. چون دسر بعد از شام طرفداران زيادي دارد علاوه بر اين، خيلي هم به اشتها وابسته نيست بلكه به ذائقه افراد بيشتر مربوط است.

• به اين ترتيب ما مي‌توانيم بدون زياد كردن وعده‌هاي غذايي در طول روز حدود 500 يا 600 كالري را به بدن اين افراد برسانيم. اين روند تا چه مدت زماني مي‌تواند منجر به افزايش وزن در فرد شود؟

اين روند مي‌تواند ماهي يك كيلو به وزن فرد اضافه كند و در درازمدت او را به وزن تقريبا ايده‌آل برساند.

• خيلي از افراد صرف‌نظر از اين رژيم پيشنهادي يا رژيم‌هاي مشابه آن به باشگاه‌هاي پرورش اندام براي افزايش وزن مراجعه مي‌كنند. رژيم‌هاي مختلفي هم به آنها در اين مكان‌ها پيشنهاد مي‌شود. اين كار تأثيري در افزايش وزن به‌صورت ايده‌آل در افراد با لاغري بيش از حد دارد؟

متأسفانه در باشگاه‌ها مربيان رژيم‌هاي مختلفي را براي افزايش وزن تجويز مي‌كنند در حالي كه آنها اصلا صلاحيت چنين كاري را ندارند. در كشور ما اين افراد حتي هورمون و يا پروتئين به ميزان بيش از حد هم براي افراد لاغر تجويز مي‌كنند. مثلا روزانه 30 يا 40 گرم پروتئين يا چندين سفيده تخم مرغ پيشنهاد مي‌كنند كه اين رژيم مي‌تواند كليه را از بين برده و در فرد اورمي ايجاد كند يا اسيد اوريك خون را بالا ببرد و در درازمدت صدمات جبران ناپذيري را به فرد وارد كند.

• پس مي‌توان گفت مربيان در اين باشگاه‌ها هيچ‌گونه اشراف علمي به رژيم‌هاي مناسب افزايش وزن ندارند.

همينطور است، چون اگر كسي پروتئين اضافي لازم داشته باشد حداقل در حد يك سفيده و يا 2 سفيده تخم مرغ بايد مصرف كند يا يك ليوان شير اضافه بخورد. بيشتر از آن بار اضافه‌اي را به بدن تحميل مي‌كند البته همراه با بيماري‌هاي مختلف. منتها از يك‌طرف اشتياق جوانان و از طرف ديگر نداشتن سواد علمي مربيان به اين مسئله باعث تجويز بيش از حد اين مواد شده است.
    علاوه بر اين بايد بگويم كساني كه در فرايند بدنسازي مي‌خواهد عضله بياورند، مي‌توانند پودر كراتين را در دوره‌هاي 3 هفته‌اي به مقادير بين 5 تا 10 گرم مصرف كنند.
    اين افراد شامل 2 گروهند:
    1- كساني كه دچار لاغري مفرط هستند.
    2- ورزشكاران حرفه‌اي، آن هم نه در مراحل اوليه، بلكه بعد از آماده شدن بدن براي ورزش حرفه‌اي و با افزايش فعاليت بدني مي‌توانند براي تناسب اندام، از اين مكمل‌ها استفاده كنند.
    البته بايد افراد از لحاظ فيزيولوژيكي و رفتاري بررسي شوند، مثلا اگر علت لاغري فردي، بي‌اشتهايي عصبي باشد، نمي‌توان با دادن پودرهاي پروتئيني، او را چاق نمود و كمبودهاي تغذيه‌اي‌اش را جبران كرد. اما اين ماده نيز متأسفانه در باشگاه‌هاي بدنسازي بيش از اندازه توصيه مي‌شود.

وقتی استاد دانشگاه 40 گرم پروتئین روزانه را خیلی خیلی زیاد می داند که باعث از کار افتادن کلیه و ایجاد اورمی می شود می داند و حداکثر پروتئین را 2 تا تخم مرغ میداند دیگر چه می شود گفت ؟؟ پس این فرمول های که کشور های غربی تولید و تقلید می کنیم مبنی بر مصرف حدود1.5 تا 2 برابر وزن بدن به گرم چیست ؟؟؟ برای انسان معمولی که باید به مقدار وزن به گرم پروتئین مصرف کند چی؟؟!! بیماران مزمن کلیوی هم باید بیش از نظر این استاد دانشگاه پروتئین مصرف کنند( 6 گرم به ازای هر کیلو وزن بدن) . این ها تماما در منابع معتبر قابل رویت از طریق اینترنت موجود می باشد آن وقت...
    این قدر مردم را چرا از بدنسازی می ترسانید ؟!!!
    استاد عزیز وسایر بزرگواران!! به جای این کار ها بگوییدچرا ما هنوز از اطلاعات قدیمی در تمام زمینه های دانشگاهیمان استفاده می کنیم و ملت را به بیراهه منحرف می کنیم.
    حداقل خوبه به کراتین گیر نداده!!
    پروفسور جعفریان که به دانشمند و محقق علم تغذیه مشهور است( شبکه تهران برنامه تغذیه داشت ) در جلسه ای دیدم اشان به کراتین گیر داده بود و می گفت کراتین مصرف نکن گوشت قرمز بخور !!!... اوره حاصل از گوشت قرمز بیشتره یا 2 تا تخم مرغ؟!!

گفتی که دلتنگی نکن آخ مگه میشه نازنین

2. 11 کاربر برای این پست سودمند از mahdij عزیز تشکر کرده اند:

عضو اخراجی
    حالت من
    Ashegh
    22,615 بار در 3,960 پست
      از ایشان تشکر شده است

واقعا فقط بايد از سواد و شعور اين دكتر ها تاسف بخوريم .
    خدا كسي رو مريض نكنه . چه طور اعتماد كنيم و پيش اين دكتر ها برويم . دكتري كه نميدونه پروتئين چيه و از پروتئين مثل يه بمب خطرناك ياد ميكنه چيه ؟
    اين آقا دكتر حتي مثل دكتر هاي قبلي نيست كه بگه كراتين نخور پروتئين نخور و ...... . اين آقا ميگه سفيده تخم مرغ هم نخور .
    احتمالا خواهر و يا مادر اين آقا و يا همسر اين آقا توسط يك عدد بدنساز مورد نوازش قرارگرفته كه اين آقا انقدر به بدنسازان ابراز علاقه ميكنه .
    واقعا متاسفم براي كشورم . به خدا حقمونه كه معتادين كشورمان را برداشته اند . هر روز هم بر تعدادشان زياد و زياد تر ميشود . طرف وقتي فكر ميكنه كه با ورزش داره عوارض به بدنش ميرسونه رياضت هم بايد بكشه با خودش ميگه مگه احمقم ؟ ميرم مواد ميكشم حالشم ميبرم . اگر هم عوارض داره ديگه رياضت نداره .
    واقعا نميدونم چي بگم . كاش كسي ناظر به حرف هاي اين آقا بود و ميديد كه سواد متخصص تغذيه در چه حديه و آنوقت ميرفت و پرونده پزشكي اين آقا را مورد عنايت چاه دستشويي قرار ميداد .
    در پايان از دوستان خواهش ميكنم كه كاملا خودشان اين مطلب را چندين بار مرور كنند تا بر سواد عالي پزشكان تغذيه مان آگاه شوند .
    من خانمي را ميشناسم كه بهش رژيم داده بودم همراه با ورزش . متاسفانه اين خانم پيش يكي از پزشكان هم براي مشاوره رفته بود و اين آقا برنامه تمريني و رژيمي بنده را پاره كرده بود . ايشون برنامه بنده را پر عارضه خوانده بود و برنامه اي كه به اينخانم داده بود به اين شرح بود :
    آب درماني . يعني فقط آب بخور . يعني غذا ممنوع . فقط آب و آب و آب .
    جالبه واقعا . قربون سوادت برم دكتر جون . واقعا كه شما دكتر ها آخر علميد . بگذريم .
    اين خانم بعد از يك ماه 10 كيلو وزن كم كرد . اما بيش از نيمي از موهاي سر خود را از دست داد كه متاسفانه بازگشت هم نداشت .
    وقتي به دكتر مراجعه كرد براي اين كه چرا اينجور شدم دكتر تقصير را انداخته بود گردن رژيم من و گفته بود اون رژيم پر عارضه شما را به اين روز انداخته نه رژيم من . آب درماني جزو متد روز جهانيه .
    اين خانم به دكتر گفته بود كه حلالت نميكنم و من حتي يك روز هم رژيم قبلي را كه شما پر عارضه خوانديد انجام نداده بودم .
    اما چه فايده . موهاي اين خانم برنگشت كه نگشت .
    اين هستش علم بالاي پزشكان ما .

4. 8 کاربر برای این پست سودمند از پيمان صادقي پري عزیز تشکر کرده اند:

عضو فعال mahmoud آواتار ها
    حالت من
    Ashegh
    2,241 بار در 432 پست
      از ایشان تشکر شده است

جناب دکتر حتی نمیدونه که مصرف پروتئین نسبت به وزن فرق داره و 2 تا سفیده رو خطرناک میدونه خیلی جالبه

6. 8 کاربر برای این پست سودمند از mahmoud عزیز تشکر کرده اند:

عضو پیشرفته hamidbarca آواتار ها
    2,945 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

شما فرض کن یه تازه کار این مطلب رو بخونه یا مثل من پدر و مادرش این چیزها رو تو تلوزیون ببینه میدونید چه بدبختی داره؟من تا مدتها مخفیانه از پدرم مکمل مصرف میکردم چون یه دوست دکتر داره که گفته بود همه مکملها سرطان زا هستن دهنم سرویس شد تا به پدرم بقبولونم که پودر وی هیچ مشکلی نداره.

8. 7 کاربر برای این پست سودمند از hamidbarca عزیز تشکر کرده اند:

مدیر کل سایت Mohsen آواتار ها
    حالت من
    Relax
    12,946 بار در 2,730 پست
      از ایشان تشکر شده است

من یک چیزی را هیچ وقت نفهمیدم ! توی اینجور موارد باید خندید یا گریه کرد؟!
    انجمن سایت بدنساز یکی از بزرگترین و قدیمی ترین منابع ورزش بدنسازی و پرورش اندام ایران

10. 7 کاربر برای این پست سودمند از Mohsen عزیز تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین