سفارش تبلیغات

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: توضیح سهراب سرابی درباره یک یادداشت: چرا اسم این فدراسیون «بدنسازی و پرورش‌اندام شد»؟

عضو اخراجی
    حالت من
    Ashegh
    22,615 بار در 3,960 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض توضیح سهراب سرابی درباره یک یادداشت: چرا اسم این فدراسیون «بدنسازی و پرورش‌اندام شد»؟

هفته گذشته مطلبی درخصوص نام فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام به چاپ رساندیم و این اسم را به خاطر اینکه در زبان انگلیسی body building & body building خوانده می‌شود لازم به اصلاح دانستیم. در همین خصوص سهراب سرابی قهرمان و پیشکسوت رشته پرورش‌اندام رئیس کمیته فنی که در استقلال این رشته نقش مؤثری داشت، طی گفتگویی به خبرنگار بشیر گفت: سال 1384 قبل از انتخابات ریاست جمهوری آقای مهرعلیزاده که کاندیدای ریاست جمهوری شده بود، سفری به مشهد داشت و در یک جمع ورزشی حضور یافت. در این جمع دکتر رضا علی معاون فرهنگی ورزش و جانشین وقت مهرعلیزاده در تربیت بدنی و همچنین سعید مسکین‌نواز مدیر کل دفتر معاونت ریاست جمهوری نیز حضور داشتند. من به همراه همسرم نیز دعوت بودیم در این اجتماع مشکلات ورزش پرورش‌اندام را بیان کردیم. دکتر رضا علی پیشنهاد داد درخصوص استقلال این رشته نامه‌نگاری کنیم. به همین دلیل 3 ماه به تهران آمدم و به همراه همسرم در مهمانسرای فرهنگیان واقع در منطقه درکه تهران اقامت کردیم. از این موضوع هیچ یک از دوستان و پرورش‌اندام‌کاران خبر نداشتند. از آنجا که من را می‌شناختند و احتمال می‌دادیم که بعضی از مخالفان کارشکنی کنند نامه‌ها را همسرم به سازمان تربیت بدنی می‌برد. بعد از مدتی قرار شد تاریخچه این رشته و عناوینی که تا به حال کسب شده را تهیه کنم و به سازمان تحویل دهم با ارائه این مطالب و گسترش روز به روز این رشته و موافقت مجلس از طریق کمک‌های برادران خادم موافقت شد که این رشته می‌تواند فدراسیونی مستقل داشته باشد ما ثابت کردیم که این رشته چه از نظر قهرمانی و چه از نظر همگانی دارای پتانسیل بالایی است و به عنوان یک ورزش پایه محسوب می‌شود.
    کار به جایی رسید که قرار شد برای این رشته اسمی انتخاب شود. در ابتدا بیان شد که این رشته از قدیم به نام زیبایی اندام معروف بود. و این اسم دارای شئونات لازم برای این رشته نمی‌باشد.
    ما آمادگی جسمانی را پیشنهاد دادیم و از طرفی همان موقع فدراسیون آمادگی جسمانی تأسیس شده بود که با این اسم هم مخالفت شد، پس «بدنسازی» را پیشنهاد دادیم که با مخالفت مسئولین بقیه رشته‌ها روبه‌رو شدیم، چرا که مدعی بودند که آنها بدنسازی مخصوص رشته خود را دارند و این رشته با بدنسازی فرق می‌کند.
    از آنجا که در ابتدا به بعد همگانی این رشته اهمیت داده شد و بعد قهرمانی آن را در اولویت بعدی قرار دادند. اینکه اکثر باشگاه‌های تهران طی 2 شیفت بانوان و آقایان فعالیت می‌کنند و بانوان خیلی از آقایان به بحث سلامتی ورزش اهمیت می‌دهند پیشنهاد شد، اسم این فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام قرار گیرد. کلمه بدنسازی برای جنبه همگانی و سلامت این ورزش و پرورش‌اندام برای جنبه قهرمانی و کسانی که دنبال افزایش حجم و عضلات هستند که در نهایت موافقت شد من هم موافقم که در زبان بین‌الملل این اسم با انتقاد روبه‌رو می‌شود نکته قابل ذکر این است که در این اسم پاورلیفتینگ جایی نداشت و ما معتقد بودیم این رشته با این همه مدال می‌بایست فدراسیونی مستقل داشته باشد نه اینکه ورزشکاران آن با هزینه‌های میلیونی به مسابقات اعزام شوند.

2. 2 کاربر برای این پست سودمند از پيمان صادقي پري عزیز تشکر کرده اند: