صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 8

موضوع: رژِیم غذایی دکتر اتکینز چیست؟؟؟؟

 1. #1
  عضو پیشرفته سیمرغ قله ی قاف آواتار ها
  تاریخ عضویت
  آذر ۱۳۸۸
  محل سکونت
  ایران...
  نوشته ها
  530
  حالت من
  Movafagh
  تشکر
  1,562
  3,320 بار در 534 پست
   از ایشان تشکر شده است

  پیش فرض رژِیم غذایی دکتر اتکینز چیست؟؟؟؟

  افزایش وزن و تجمع چربی زاید در بدن از جمله معضلاتی است که دامن گیر انسان امروزی است و برای فرار از این گرداب نیز به جای پرداختن به تمرینات هوازی سالم و به جای کاستن از میزان کالری ورودی بدن در اغلب موارد به روش های نه چندان کارآمد و از دم تجاری و بازاری که سودجویان مترصد فرصت امروزه چپ و راست از خودشان در می کنند پناه می بریم.

  قندهای رژیمی! نوشابه های رژیمی! ساندویچ های رژیمی! گن های لاغری زنانه و حتی مردانه! دستگاه ها و کمربندهای ویبراتور! قرص های ده کاره لاغری! سونا و غیره و غیره که امروزه با آب و تاب در مورد آنها نیز چپ و راست آگهی به خورد مردم می دهند.
  رژیم های Atkins که به رژیم های غذایی کم کالری معروف شده است و تقریبا از رژیم های قدیمی و تا حدودی کارامد به شمار می رود نیز به دلیل اینکه رژیم های غذایی شناخته شده و یا دست کم پر آوازه ای هستند در این بین گاه مورد سوء استفاده همین سودجویان مترصد فرصت قرار می گیرد ولی به راستی این رژیم های Atkins چیست؟
  تاریخچه Atkins
  دکتر Robert C. Atkins در سال 1955 در رشته قلب و عروق از دانشکده پزشکی Cornell فارغ التحصیل شد و رژیم غذایی انقلابی و پر سر و صدای خود را نیز در سال 1972 پی ریزی کرده و به جهانیان عرضه کرد.
  اساس کار رژیم هایی که وی آن را پی ریزی کرده بود حول محور محدود کردن مصرف قند و نشاسته می چرخید. او سرانجام در سال 2003 درگذشت.
  همانگونه که می بینید رژیم های غذایی Atkins که به نام پایه ریز این رژیم ها نیز نامگذاری شده است از قدیمی ترین رژیم های غذایی مدرن به شمار می رود و چیز تازه و جدیدی نیست.
  شاید جالب است دلیل مرگ پایه گذاری این رژیم ها را نیز بدانید. او بر اثر سر خوردن روی یخ و بر اثر ضربه ای که به سرش وارد شد درگذشت وگرنه از سکته قلبی و ناراحتی عروقی و غیره نبود.
  آیا رژیم های غذایی Atkins موثر هستند؟
  عده زیادی از افراد هستند که نامی از این رژیم ها به گوش شان نخورده است و عده زیادی نیز در این وسط هستند که به دلیل محبوبیت این رژیم های غذایی، هر آنچه که از خود در می کنند را به نام این رژیم ها به خورد مردم می دهند!
  ولی در مورد این رژیم هایی غذایی، افرادی که آن را می شناسند همواره از خود و از ما می پرسند آیا این رژیم ها واقعا اثر هم می کنند؟
  شکی در این نیست که اگر رژیم های غذایی کنترل شده و کم قند را رعایت کنید خواه و ناخواه از میزان حجم چربی های زاید بدن نیز کاسته خواهد شد!
  ولی کیفیت کار و میزان کم شدن از چربی های زاید است که مسئله ساز شده و رژیم های غذایی را از هم متمایز می کند!
  در برخی موارد نیز حفظ سلامت عمومی جسمی و روانی نیز از دیگر مشخصه هایی است که در تعیین کیفیت کار رژیم های غذایی مختلف مد نظر بوده است.
  رژیم های غذایی Atkins نیز همانند اغلب رژیم های غذایی که برای چربی سوزی و برای کاستن از وزن بدن مورد استفاده قرار گرفته و یا توصیه می شود بر پایه و اساس کم کردن از کالری ورودی بدن در طول روز استوار است.
  به دلیل اینکه میزان قند مصرفی در طول روز در این رژیم های غذایی کاسته می شود می توان کالری مورد نیاز بدن در طول روز را از منابع پروتئینی و در برخی موارد از منابع چربی های مفید تهیه کرد.
  سیگنال به مغز
  زمانی که شما چربی می خورید سیگنالی به مغز شما فرستاده می شود که شما سیر هستید و این روند حتی در صورتی که به اندازه نیاز واقعی بدن تان کالری وارد بدن نکرده باشید نیز رخ می دهد و این مسئله نیز اساس کار این رژیم ها بوده است.
  کتون ها
  زمانی که شما مصرف قند را به حداقل ممکن می رسانید بدن شما از چربی هایی که در خود ذخیره کرده است استفاده کرده و کتون ها را تولید می کند.
  ketosis
  این روند که در شرایط کمبود انرژی و در شرایطی که قند کافی به بدن نرسد اتفاق می افتد به پدیده ketosis معروف شده است و در برخی منابع از این پدیده به عنوان نوعی ناهنجاری متابولیتی نیز یاد شده است!
  فلسفه وجودی کتون بادی ها
  فلسفه وجودی کتون بادی ها در بدن ما این بوده است که انرژی مورد نیاز برای زنده ماندن اجداد و نیاکان مان که دسترسی به مواد غذایی به این شکل که ما امروزه داریم را نداشته و گاه مدت های مدید مجبور به تحمل گرسنگی می شدند از طریق همین مکانیسم تهیه می شده است.
  پیامدهای منفی ketosis
  زمانی که این سیستم در بدن به کار می افتد مسلما عوارض و پیامدهای ناگواری نیز ظهور پیدا می کند و به همین دلیل نیز از این روند به عنوان نوعی ناهنجاری متابولیتی نیز یاد شده است که از آن جمله می توان به استفراغ، حالت تهوع، درد معده و اختلال در تنفس اشاره کرد.
  رژیم های ketosis هیچ گاه معجزه نمی کنند و دکتر ketosis هم جادوگر نبوده است و کل بنیان این رژیم های غذایی بر این اصل استوار است که آن را تشریح کردیم.
  زمانی که کالری وارد شده به بدن کمتر از میزان نیاز بدن باشد به مرور زمان با کاهش وزن و با چربی سوزی مواجه خواهید شد و این مسئله نیز فیزیک کوانتوم و یا مسئله فیثاغورث نیست که اینهمه پیچیدگی داشته باشد و از ابتدایی ترین تجزیه و تحلیل هایی است که در ادراک همه می گنجد.
  گاه دیده شده است که افراد سود جو رژیم های هچل هفت و پیچیده و بغرنج با محاسبات من در آوردی در دزهای میلی گرمی و میکرومی از مواد غذایی را به افراد عرضه کرده و ادعای اعجاز هم می کنند!
  ولی حقیقت این است که همه چیز در مهار کالری ورودی بدن خلاصه می شود و هیچ محاسبه و فرمول ریاضی چپ اندر قیچی و بغرنجی در این میان نیست!
  رژیم غذایی متعادل به رژیمی اطلاق می شود که در برگیرنده مقادیر لازم از همه گروه های مواد غذایی باشد و در عین حال میزان کالری ورودی بدن را نیز در حد و اندازه ای که ما در هدف داریم تامین کند همین!
  رژیم های غذایی ketosis نیز از جادو و جمبل سرچشمه نمی گیرند و از کرات دیگر نیز به زمینیان الهام نشده اند و بر پایه و اساس همین اصل ساده استوار هستند.
  نکته
  سهمی از کاهش وزنی که در نتیجه رعایت کردن رژیم های کم کالری رخ می دهد به سوختن بافت عضلانی مرتبط می شود و این مسئله به مذاق خیلی از افراد مخصوصا بدنسازان خوش نمی آید!
  هر چند با تهمیداتی می توان از میزان انهدام بافت های عضلانی در جریان این رژیم ها جلوگیری کرد ولی متوقف کردن کامل انهدام بافت های عضلانی در جریان ایبن رژیم ها ناممکن است.
  زمانی که حجم عضلانی بیشتری داریم میزان نیاز بدن به انرژی نیز بیشتر خواهد بود و زمانی که انرژی ورودی به بدن را محدود می کنید مسلما بدن نیز سیستم هوشمند خود را به کار انداخته و برای کم کردن از میزان نیاز خود به انرژی سهمی از بافت های عضلانی را نیز قربانی خواهد کرد.
  با قربانی شدن سهمی از بافت های عضلای علاوه بر اینکه از میزان نیاز بدن به انرژی نیز کم می شود می توان از فرایند سوخت و ساز بافت های عضلانی منهدم شده نیز مقادیر زیادی انرژی تهیه کرد.
  به دلیل اینکه رژیم های ketosis محدودیت کامل برای مصرف قندها را در نظر می گیرد و از سوی دیگر میزان پروتئین و چربی مصرفی در طول روز را نیز تا حدودی افزایش می دهد مشکلاتی نیز با رعایت کردن این چنین رژیم هایی دیده شده است.
  از جمله این مشکلات می توان به بالا رفتن کلسترول مضر بدن اشاره کرد که در برخی موارد و مخصوصا در سنین بالا به ناراحتی های قلبی و عروقی ختم می شود.
  اگر چه پای این قبیل رژیم های غذایی تازه تازه به محافل عمومی چربی سوزی ایرانی باز می شود و سوء استفاده از این رژیم ها و شاخ و برگ دادن به این رژیم ها و داستان سرایی در مورد این رژیم ها دیر زمانی نیست که در ایران قوت گرفته است ولی بحث در مورد اثر کردن و نکردن و یا مفید فایده بودن و یا مضر بودن این رژیم ها از دهه های قبل در سطح جهانی در جریان است.
  در این قسمت از مقاله به نمونه باورهای غلطی که در مورد این رژیم ها در ین مردم دیده می شود و گاها افرادی نیز از سر سودجویی و فرصت طلبی به شیوع و قوت گرفتن چنین باورهای سخیفی کمک می کنند اشاره ای خواهیم کرد تا بیشتر با این رژیم ها آشنا شویم.
  رژیم های غذایی Atkins و دیگر رژیم هایی که بر اساس کم کردن از مصرف قند استوار است کارایی ندارند؟
  اگر منظور شما از کارایی، کاهش سریع وزن فرد باشد باید گفت که رژیم های غذایی Atkins اتفاقا خیلی هم کارایی دارند!
  تحقیقات اخیر نشان داده است که رژیم های غذایی Atkins که بر پایه کاهش گاه افراطی مصرف قند و مصرف چربی و پروتئین استوار است حتی در قیاس با رژیم های غذایی توصیه شده از سوی انجمن قلب آمریکا که افزودن بر مصرف قند و کاهش میزان چربی مصرفی در طول روز را پیشنهاد می کند کاهش وزن سریع تر و بیشتری را سبب شده است.
  حتی به تجربه اثبات شده است که رژیم های غذایی Atkins در مورد کسانی که مشلاتی از قبیل hyperinsulinemia، hypoglycemia و مقاومت انسولینی دارند موثر تر نیز ظاهر شده است!
  یادآوری
  Hyperinsulinemia به معنی افزایش غیر طبیعی و بیمارگونه میزان انسولین بدن و hypoglycemia نیز به معنی کمبود غیر طبیعی و بیمارگونه میزان قند در خون است.
  ولی اگر منظور شما از کارایی، کاهش میزان چربی زاید بدن باشد باید اذعان کرد که رژیم های غذایی Atkins کارایی چندانی ندارند.
  بر خلاف آنچه که در برخی موارد ادعا می شود وزن کم شدن در اثر رعایت کردن رژیم های غذایی Atkins در اغلب موارد پس از مدت زمان کوتاهی باز می گردد و به همان اندازه که از افت محسوس وزن در ابتدای کار خشنود می شوید از بازگشت سریع وزن نیز دچار سرخوردگی می شوید.
  کند شدن روند کاهش وزن
  در برخی دیگر از تحقیقات نیز این نتیجه حاصل شده است که رژیم های غذایی Atkins اگر چه در ابتدای کار با کاهش محسوس و حیرت آور وزن همراه می شوند ولی پس از مدت زمان کوتاهی که از شروع این رژیم ها می گذرد این کاهش وزن نیز کند تر و کندتر شده و پس از مدت زمان نه چندان طولانی نیز به کل متوقف می شود!
  چاره کار
  رژیم های غذایی کم کالری (نه در حد افراط) به همراه محدود کردن چربی و افزایش محسوس میزان پروتئین مصرفی در طول روز اگر با تمرینات هوازی مناسب همراه باشند کاهش تدریجی و واقعی از حجم چربی های زاید را در پی خواهند داشت وگرنه رژیم های افراطی این چنینی چیزی به خود فریبی نخواهد بود.
  تحقیقات زیادی به این نتیجه رسیده اند که رژیم های غذایی Atkins موصر واقع می شوند!
  این دروغ بزرگ را معمولا کسانی که از این قبیل رژیم ها برای کم کردن سریع و در عین حال زود بازگشت و غیر واقعی وزن مراجعین که در حقیقت فریب متقاضی این قبیل خدمات محسوب می شود استفاده می کنند سازماندهی می کنند!
  اگر در اینترنت که منبع عظیمی از اطلاعات روز دنیاست کلمه رژیم های غذایی Atkins را جستجو کنید انبوهی از تبلیغات و بازار یابی که از این رژیم های غذایی ارتزاق می کنند را خواهید یافت و در این آگهی ها به تحقیق و یا تحقیقاتی که به نتایجی در تایید این رژیم های غذایی رسیده باشند نیز گریزی زده شده است!
  ولی زمانی که به این تحقیق ها رجوع می کنید و آنها را به دقت می خوانید در می یابید که همه این ادعاها که در تبلیغات ذکر شده است بازی تبلیغات است و در حقیقت استفاده ابزاری از نتایج تحقیقات شده است و اصل تحقیق مسائل دیگری را بیان می کند!
  قند مصرفی خود در طول روز را هرگز در این حد و اندازه که رژیم های غذایی Atkins توصیه می کند محدود نکنید و در عین حال از مصرف افسار گسیخته قند در طول روز نیز جداً خودداری کنید.
  علم چندانکه بیشتر خوانی چون عمل در تونیست نادانی نه محقق بود نه دانشمند چار پایی براو کتابی چند!!!

 2. فروشگاه آنلاين کارت شارژ بي بي شارژ
 3. 5 کاربر برای این پست سودمند از سیمرغ قله ی قاف عزیز تشکر کرده اند:

  Hessam_Vardak (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), Mohsen (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۳‏), sara65 (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), محمد حسینی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), مصطفی خانی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏)

 4. #2
  عضو پیشرفته سیمرغ قله ی قاف آواتار ها
  تاریخ عضویت
  آذر ۱۳۸۸
  محل سکونت
  ایران...
  نوشته ها
  530
  حالت من
  Movafagh
  تشکر
  1,562
  3,320 بار در 534 پست
   از ایشان تشکر شده است

  پیش فرض

  یکی از گرفتاریهای فکری آدمها در این دوره و زمونه، لاغر شدن یا لاغر موندن هست. برای خیلی از ما اتفاق افتاده که قبل از خوردن یک غذا به عواقب چاق شدن بعد از غذا هم فکر کنیم و به همین دلیل غذا به راحتی از گلو پایین نمیره!
  مشغله فکری لاغر شدن کار را به جایی رسونده که بعضیها در اینور با خودشون یک ماشین حساب کوچک می چرخونن ومیزان کالری مصرفی را بعد از هر وعده غذایی وارد می کنن و اگر از حد مشخصی بالاتر بره، ماشین بهشون اخطار میده.
  خیلی وقته که یک رژیم غذایی برای لاغر شدن به اسم اتکینز (Atkins) مد شده. این رژیم بر پایه جایگزین کردن استفاده از هیدروکربنها (مواد نشاسته دار مثل نان و برنج) با پروتئين هست. دراین رژیم غذایی، هیدرو کربن عامل اصلی چاقی شناخته شده.
  یک رژیم غذایی دیگری هم به تازگی مد شده به اسم CSIRO که مخفف اسم انگلیسی موسسه تحقیقات علمی صنعتی استرالیاست.
  به گفته محققان این مرکز، این رژیم بر روی چگونگی عملکرد سیستم سوخت و ساز بدن پایه گذاری شده و بر همین اساس، خوردن مقدار کمی مواد هیدروکربن دار در صبح باعث شروع سالمتر سیستم سوخت و ساز بدن می شه و به جذب بهتر غذا در طول روز کمک میکنه.
  استقبال از این رژیم تا به حال خیلی خوب بوده. در حال حاضرکتاب تشریحی این رژیم پرفروشترین کتاب در استرالیاست و فروش این کتاب از کتابهای پرفروشی مثل هری پاتر و معمای داوینچی هم بالاتر زده.
  درباره این رژیم جدید و داشتن یک رژیم غذایی سالم و موثر با دکتر روشنک وحیدی، کارشناس تغذیه گفتگویی انجام دادیم. سئوالات خود را در این زمینه با استفاده از پنجره موجود در همين صفحه برای ما بفرستيد و پاسخ های دکتر مریم محمدی متخصص تغذیه را هفته آينده در همین صفحه بخوانيد.
  این رژیم کلا حرف حسابش چی هست؟
  این رژیم بر اساس سالیان طولانی مطالعه و تحقیق در موسسه تحقیقات علمی صنعتی استرالیا شکل گرفته. پیشنهاد این رژیم بر مبنای استفاده زیاد از پروتئين، استفاده متوسط از کربوهیدراتها و کاربرد خیلی کم چربی قرار داره و از گروه سبزیجات هم بصورت محدود استفاده ميشه. گفته میشه که این رژیم علاوه بر کاهش وزن، در کنترل کلسترول، فشار خون و قند خون هم میتونه موثر باشه. بنا بر بعضی از گزارشها، کسانی که این رژیم ر به مدت سه ماه دنبال کردن موفق شدن که حدود هفت تا هشت کیلوگرم وزن خودشون را کاهش بدن.

  پس این رژیم در کاهش وزن موثر است؟
  برای کسانیکه که تجمع زیاد چربی در بدنشون وجود داره، پیروی از دستورات این رژیم میتونه موثر باشه، ولی به دلیل عدم وجود تعادل، به نظر من پیروی از این رژیم برای مدت طولانی میتونه برای بدن مضر باشه، مخصوصا برای کسانیکه تصمیم دارند که بیشتر از ۱۰ کیلو از وزن خودشون رو کاهش بدهند.
  رژیمهای از این قبیل که بر استفاده زیاد از پروتئين و استفاده کم از کربوهیدرات تاکید دارن، چه تاثیراتی میتونه بر بدن داشته باشه؟
  استفاده زیاد از پروتئين، به کلیه صدمه می رسونه. انرژی اولیه بدن ما از شکستن کربوهیدراتها (نشاسته ها) به گلوکوزها (مواد قندی) و سوخت اونها تامین میشه. استفاده نکردن از هیدروکربنها باعث میشه که متابولیسم (سوخت و ساز) بدن به کل عوض بشه. اگر از کربوهیدرات استفاده نشه بدن مجبور میشه برای تامین انرژی شروع کنه به سوختن چربیهای ذخیره شده در بدن که این عمل خیلی به بدن صدمه میزنه. به مغز انرژی کافی نمیرسه و بدن وارد یک حالتی میشه به اسم کتوزی، که در این حالت دهان بوی بسیار بدی میده، فرد دچار سردرد و سرگیجه و بی حوصلگی میشه و در همین حالت کتوزی هست که وزن سریعا کاهش پیدا میکنه. این کاهش وزن شدید به هیچ وجه خوب نیست. فرد به دنبال کاهش وزن است اما با مشکلاتی دیگری روبرو میشه.
  جدای از معایب جانبی، این قبیل رژیمها با سفره ایرانی که پر از برنج و نان هست جور در نمی آید. شما چه جور سفره غذایی را سفره سالمی می دونید؟
  سه اصل باید در یک رژیم غذایی سالم رعایت بشه: تعادل، تنوع و کفایت. کفایت یعنی اینکه به اندازه کافی از هر چیزی خورده بشه، همون کم بخور همیشه بخور قدیمها. تنوع یعنی از تمامی گروهای غذایی استفاده بشه و تعادل هم یعنی پرهیز از هرگونه افراط و تفریط.
  کسانیکه بیماریها و یا عادت غذایی خاصی دارند، میتونن از جایگزینها استفاده کنند. مثلا اگر کلسترول خون بالا باشه، به جای پروتئين حیوانی میشه از پروتئين گیاهی استفاده کرد، مثل حبوبات، قارچ و سویا. اگر کسی بیماری خاصی نداشته نباشه، میتونه حتی از گوشت قرمز هم استفاده بکنه.
  نکته مهم بعدی ترکیب غذایی هست. مثلا اگر از آب لیمو به هنگام استفاده از گوشت استفاده بشه، میزان جذب آهن موجود در گوشت به شدت افزایش پیدا می کنه و یا از لبنیات به همراه گوشت نباید استفاده بشه، تا بیشترین میزان آهن جذب بدن بشه.
  در حال حاضر رژیم گرفتن هم در ایران خیلی مد شده؟
  آره، ولی متاسفانه رژیم گرفتن تبدیل شدن به یک موضوع تقلیدی، یکی از دوستان و آشنایان ما یک رژیمی را می گیره و همه اون را دنبال می کنن. عاملهای متفاوتی در موفقیت یک رژیم نقش داره؛ از قد گرفته تا ****ت، ژنتیک و استخوانبندی . نکته مهم این است که هرکسی بر اساس این تفاوتها باید از یک رژیم خاص خودش پیروی بکنه.
  به کسانیکه تصمیم دارند که با پیروی از یک رژیم خاص به وزن مورد علاقشون برسن چه پیشنهادی می کنید؟
  حتما با یک کارشناس تغذیه مشاوره کنند. فرق اساسی رژیم تحت نظر یک متخصص با رژیم فردی این هست که متخصص، شرایط فیزیکی فرد را مد نظر قرار می ده و رژیم ر بر اساس واکنشهای بدن عوض و براساس نیازهای فرد طراحی می کنه. اگر فرد رژیم شخصی را دنبال کنه اگر رژیم برای بدنش مضر باشه متوجه نمیشه و بعضی وقتها آسیبهای جبران ناپذیری به بدن وارد میشه.
  سرعت کاهش وزن هم خیلی مهمه. بعضی ها فکر می کنند که هر رژیمی که در مدت کوتاه بیشترین میزان وزن را کاهش بده، موفقتره. ولی نکته مهم، داشتن سرعتی پیوسته در کاهش وزن است
  علم چندانکه بیشتر خوانی چون عمل در تونیست نادانی نه محقق بود نه دانشمند چار پایی براو کتابی چند!!!

 5. 3 کاربر برای این پست سودمند از سیمرغ قله ی قاف عزیز تشکر کرده اند:

  sara65 (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), محمد حسینی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), مصطفی خانی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏)

 6. #3
  عضو پیشرفته سیمرغ قله ی قاف آواتار ها
  تاریخ عضویت
  آذر ۱۳۸۸
  محل سکونت
  ایران...
  نوشته ها
  530
  حالت من
  Movafagh
  تشکر
  1,562
  3,320 بار در 534 پست
   از ایشان تشکر شده است

  پیش فرض

  رژیم اتکینز
  در مورد رژیم غذایی:
  رژیم غذایی اتکینز دارای کیفیتی هست که یک رژیم برای همیشه به رژیم گیرندگان میده و تا آخر عمر برای اونا برنامه داره ! البته رژیم گیرندگان میتونند بعد از اینکه به وزن ایده آل خود رسیدند رژیم رو ترک کنند و روند عادی خود رو پیش بگیرند و سعی کنند دیگه چاق نشند ( با کنترل کالری که مصرف میکنند ) بدون این که وزنی اضافه کنند . رژیم غذایی اتکینز یک رژیم غذایی پر پروتئین ( High Protein ) و کم کربوهیدرات ( Low Carb ) میباشد. این رژیم تشکیل شده از چندین دوره که میبایست توسط رژیم گیرندگان به ترتیب پشت سر گذاشته بشه . اولین دو هفته از رژیم اتکینز دوره "Induction" میباشد . در این 14 روز رژیم گیرندگان میبایست دقیقا به دستورات توجه کنند . نکته ای که در این مرحله هست اینه که بدن وارد حالت لیپولیز/کتوزیز شود . در این مرحله بدن بجای سوزاندن کربوهیدرات به عنوان سوخت خود چربی بدن رو میسوزاند !
  در دوره بعد رژیم محدودیت هاش کمتر شده و لذیذ تر و دلپذیر تر میشه ، با بیشتر شدن گیاهان مجاز و بالا بردن کربوهیدرات . تا زمانی که به وزن ایده آل میرسید ، رژیم گیرندگان رژیم خود رو روی همین مقدار کربوهیدرات بنا میکنند . که بیشترین مقدار کربوهیدرات میباشد که بدن اونا میگیره بدون برگشت به وزن قبلی .
  غذاهایی که میتوانید در این رژیم بخورید :
  دنبالگران رژیم اتکینز میتوانند انواع مختلف گوشتها ( دریایی ، قرمز ، سفید ، پرندگان و ... ) ، پنیرها ، تخم مرغ ها و چربی ها ( مانند : روغن و کره ) بخورند بدون شمردن کالری آنها .
  غذاهایی که در این رژیم قدقن هست :
  کربوهیدرات هایی که در مرحله اول ( 14 روزه ) رژیم غذایی اتکینز مجاز هست حدود 20 گرم در روز میباشد که هفته ای 5 گرم افزایش میابد تا رژیم گیرندگان به حداکثر کربوهیدرات مجاز در روز که بدن آنها وزن اضافه نکند برسند . در بیشتر قسمتها ، موفقترین رژیم گیرندگان کسانی هستند که بنیادی عادت غذاییشون رو تغییر میدن . منظور ترک غذاهایی هست که کربوهیدرات زیاد دارن و بسیار چاق کننده هستند مثل : کیک ، سیب زمینی ، کلوچه ، شکالات ، نان ، برنج ، ماکارونی و ... . درضمن میوه ها و لبنیات بجز خامه و پنیر و سرشیر بسیار محدود هستند .
  انتخاب غذا :
  رژیم غذایی اتکینز مقدار رو محدود نکرده . یعنی یک رژیم کیفی هست نه یک رژیم کمی !!! مقدار فراوانی از گوشت قرمز ، گوشت سفید و کره مجاز هست ولی کربوهیدرات ها بسیار اندک میباشند .
  نیاز به ورزش :
  نیازی به ورزش نیست در این رژیم ولی 100% ورژش کردن بسیار تاثیر گذار هست .
  تعداد رژیم گیرندگان :
  در پنج سال اخیر این رژیم سروصدای بسیار زیادی بین مردم کرده هست . در ضمن بسیاری از رستوران ها ( البته اونور آب این ور که من تا به حال ندیدم ) غذاهای بدون یا کم کربوهیدرات در اختیار مردم میزارن . این ها شواهدی هست که این رژیم یکی از مشهور ترین رژیم های این روزها هست !
  امکان موفقیت :
  امار و ارقام که به وسیله مطالعات فراوان کسب شده نشان دهنده آن است که در این رژیم بعد از 2 یا 3 ماه نتیجه ای که بدست می آید تقریبا 2 یا 3 برابر رژیم های کم کالری و یا کم چربی هست . در صورتی که فرد در مدت این رژیم وضعیت روحی و جسمی بسیار بهتری هم دارد ! مطالعات نشان میدهد که رژیم گیرندگان وزن از دست میدهند بدون هیچ ریسکی و یا امکان حمله قلبی و یا افزایش کلسترول ، تریگلیسیرید و یا فشار خون و در خیلی از مواقع مقدار اینها رو بهتر کرده ! در واقع رژیم گیرندگان اتکینز کالری بسیار زیادتری نسبت به کسانی که در رژیم های پر کربوهیدرات هستند مصرف میکنند ولی 2 یا 3 برابر وزن کم میکنند .
  مراحل آخر این رژیم قوقایی ( که همونطور که گفتم خیلی مهم نیست ) :
  مرحله "pre-maintenance" از رژیم اتکینز کربوهیدرات روزانه رو هفته ای 10 گرم افزایش میده تا زمانی که وزن کم کردن متوقف بشه . البته بعد از این که به وزن مورد نظر خود رسیدید باید وارد این مرحله بشید . بمحض اینکه به وزن مورد نطر رسیدید و وزن کم کردن متوقف شد شما وارد مرحله "lifetime maintenance" میشوید . که در این مرحله دنبال کنندگان رژیم از دستورهای غذایی اتکینز استفاده میکنند و کربوهیدراتها رو کنترل میکنند
  علم چندانکه بیشتر خوانی چون عمل در تونیست نادانی نه محقق بود نه دانشمند چار پایی براو کتابی چند!!!

 7. 3 کاربر برای این پست سودمند از سیمرغ قله ی قاف عزیز تشکر کرده اند:

  sara65 (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), محمد حسینی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), مصطفی خانی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏)

 8. #4
  عضو پیشرفته سیمرغ قله ی قاف آواتار ها
  تاریخ عضویت
  آذر ۱۳۸۸
  محل سکونت
  ایران...
  نوشته ها
  530
  حالت من
  Movafagh
  تشکر
  1,562
  3,320 بار در 534 پست
   از ایشان تشکر شده است

  پیش فرض

  رژیم بهتر است یا ورزش


  یکی از موارد ی که در اکثر کسانیکه تصمیم به لاغری می گیرند مشاهده می شود میل به کسب نتیجه در کمترین زمان است (بعد از انتخاب راحتترین روش) نکته ای که در اغلب تبلیغات روشهای لاغری دیده می شود.
  خیلی از افراد چاق عمری را به پرخوری گذرانیده اند و مثلا در طی 10 سال 20 کیلو چربی اضافه کرده اند حال یک دفعه و در عرض سه ماه می خواهند این چربی را اب کنند . بدون اینکه بدانند واقعا با این کار چه بلائی بر سر بدن خود می آورند.
  از نظر علمای علم بدنسازی و فقهای فیتنس ! بهترین روش برای رفع چربی های زائد بدن ( دقت کنید ننوشتیم لاغر شدن چونکه شما با این روش حتی وزن هم اضافه می کنید ) تمرینات با وزنه و ورزش هوازی ( دویدن و امثالهم ) است و بدترین روش رژیم گرفتن شدید و روشهای مانند کالری صفر و دکتر اتکینز و مشابه آن است و اما دلیل آن چیست .
  اصل مهم در این روش این است که برای چربی سوزی باید سوخت و ساز بدن (متابولیسم ) را بالا برد و رژیم گرفتن دقیقا برعکس این حالت را بوجود می آورد به دو روش اول اینکه وقتی که رژیم شدید و کم کالری می گیرید بدن به حالت دفاعی می رود و فرض می کند که شما در شرائط قحطی گیر کرده اید بنابراین متابولیسم را پائین می آورد دوم اینکه زمان رژیم بدن کل کالری را از منابع چربی استفاده نمی کند بلکه شروع به شکستن بافت پروتئینی یعنی عضلات می کند و با توجه به اینکه عضله متابولیت ترین بافت بدن به شمار می رود ( یعنی بیشترین مصرف کالری در آن صورت می گیرد) و از عضلات به عنوان کوره بدن نام می برند این مورد و کاهش بافت عضله هم موجب کاهش سوخت وساز بدن می شود حال تصور کنید کسی را که با این روش وزن کم کرده به محض اینکه رژیم را رها می کند با متابولیسم کمتر شروع به ذخیره چربی بیشتر و دچار برگشت وزن می شود واین یعنی رژیم های یویوئی بد نیست بدانید یک کیلو چربی در شبانه روز ۵ کالری و یک کیلو عضله 60 کالری می سوزد .

  برای چربی سوزی به این روش باید عمل کنیم
  ۱) رژیم اصولی
  ۲) ورزش هوازی ( برای چربی سوزی)
  ۳) تمرین با وزنه ( برای عضله سازی ) البته دوری از استرس ، بی خوابی و بسیاری موارد دیگر هم دراین امر دخیلند که پرداختن به همه آنها در این مقال نمی گنجد همین بس که بدانید هنگام استرس کورتیزول ترشح می شود که کورتیزول ضمن سرکوب هورمونهای عضله ساز ( تستسترون) موجب جمع شدن چربی در اطراف شکم می شود و موجب شکستن بافت عضلانی میشود .
  تمرین با وزنه به دو روش موجب چربی سوزی می شود یک موجب عضله سازی می شود که عضله بیشتر یعنی سوخت و ساز بالاتر و مساوی با چربی سوزی بیشتر یا حداقل ذخیره چربی کمتر دوم اینکه هنگام تمرین با وزنه متابولیسم بدن تا 24 ساعت حدود 5 تا 10 کالری در هر ساعت بالاتر است و به عبارت دیگر حتی هنگام خواب هم بعد از تمرین با وزنه چربی سوزی می شود .
  و اما ورزش هوازی به ورزشهائی که در زمان طولانی حجم زیادی از عضلات و با شدت کم به کار گرفته می شود ورزش هوازی گفته میشود دو، شنا، دوچرخه سواری مثالهائی از ورزشهای هوازی هستند بر عکس ورزشهای غیر هوازی به سری ورزشهای پرشدت و کوتاه گفته می شود که تمرین با وزنه نمونه بارز آن است نوع انرژی که در هرکدام از این ورزشها به کار گرفته می شود کاملا متفاوت است در تمرینات هوازی است که بدن به سراغ ذخائر چربی می رود ضمن اینکه بعد از ورزشهای هوازی (همان آئروبیک) تا 5 و 6 ساعت متابولیسم بدن بیشتر است و چربی بیشتری میسوزد.
  هیچ روش و فرمول جادوئی و دستگاه معجزه گر وجود ندارد روزی یک سیب و دو تا کرفس خوردن و سایر روشهای اشتباه دیگر مدتها است که منسوخ شده باید بدنسازی کنید ، هله هوله نخورید و تحرک کافی داشته باشید.
  یکی از قهرمانان بدنسازی گفته 99 درصد مردم مثل ما نیستند و همین است که همه ما را تحسین می کنند . منبع : سایت آفتاب
  علم چندانکه بیشتر خوانی چون عمل در تونیست نادانی نه محقق بود نه دانشمند چار پایی براو کتابی چند!!!

 9. 3 کاربر برای این پست سودمند از سیمرغ قله ی قاف عزیز تشکر کرده اند:

  sara65 (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), محمد حسینی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), مصطفی خانی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏)

 10. #5
  عضو پیشرفته سیمرغ قله ی قاف آواتار ها
  تاریخ عضویت
  آذر ۱۳۸۸
  محل سکونت
  ایران...
  نوشته ها
  530
  حالت من
  Movafagh
  تشکر
  1,562
  3,320 بار در 534 پست
   از ایشان تشکر شده است

  پیش فرض

  به گزارش دیلی نیوز، تحقیقات جدید نشان داده است که رژیم غذایی فاقد هر گونه کربوهیدرات می ‌تواند افراد را دچار اختلالات حافظه و فراموشی کند.
  منابع غذایی کربوهیدرات به طور عمده شامل انوع نان، برنج، غلات، ماکارونی، سیب زمینی، میوه ها و سبزی هاست.
  تحقیقات نشان داده افرادی که در رژیم غذایی روزانه خود هیچ ماده حاوی کربوهیدرات را مصرف نمی‌ کنند، نسبت به دیگران تست ‌های حافظه را بسیار ضعیف ‌تر پاسخ می ‌دهند.

  محققان می گویند رژیم غذایی فاقد کربوهیدرات افراد را دچار فراموشی می ‌کند.
  محققان بر اساس این تحقیق دریافتند وجود کربوهیدرات برای مغز، آن قدر مهم است که افرادی که در رژیم لاغری خود این ماده را اصلا مصرف نمی کنند، تنها یک هفته پس از شروع این کار دچار اختلالات حافظه می‌ شوند.
  از جمله رژیم ‌های کم کربوهیدرات و بدون کربوهیدرات رژیم "اتکینز" است که حدود سال 2000 میلادی به شهرت بسیار رسیده است و افراد زیادی از طریق آن وزن خود را پایین آورده اند.
  در تحقیق فوق که در دانشگاه "تافتس" بوستون آمریکا انجام شده، معلوم گردید افرادی که رژیم لاغری کم کالری داشتند که در آن از هر ماده غذایی به میزان کم و اصولی وجود داشته است، ضررهای کمتری به بدن خود وارد کرده اند.
  همشهری آنلاین
  علم چندانکه بیشتر خوانی چون عمل در تونیست نادانی نه محقق بود نه دانشمند چار پایی براو کتابی چند!!!

 11. 3 کاربر برای این پست سودمند از سیمرغ قله ی قاف عزیز تشکر کرده اند:

  sara65 (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), محمد حسینی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏), مصطفی خانی (‏۱۳۸۹-۰۳-۲۲‏)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. راز بازوهای رونی کولمن چیست؟؟؟؟
  توسط سیمرغ قله ی قاف در انجمن مباحث مختلف در مورد برنامه های تمرینی
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: ‏۱۳۸۹-۰۴-۰۸‏, ۰۴:۳۷ بعد از ظهر
 2. يک عکس و يک جمله کمياب از دکتر شريعتي
  توسط navid_a در انجمن سرگرمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ‏۱۳۸۸-۰۷-۱۰‏, ۰۳:۴۴ بعد از ظهر
 3. سخن دکتر مصدق دم مرگ
  توسط H I R B O D در انجمن سرگرمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ‏۱۳۸۸-۰۶-۲۵‏, ۰۷:۴۴ بعد از ظهر
 4. مشاوره با دکتر دیوید ریان استاد پرورش اندام
  توسط --- در انجمن تمرینات بی هوازی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ‏۱۳۸۸-۰۱-۱۸‏, ۰۲:۰۵ قبل از ظهر
 5. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: ‏۱۳۸۷-۱۲-۱۷‏, ۱۰:۰۰ قبل از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •