سفارش تبلیغات

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 14

موضوع: روزه داری و بدنسازی !!

عضو نیمه فعال sonyericsson آواتار ها
    حالت من
    Delvapas
    287 بار در 56 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض روزه داری و بدنسازی !!

يكي از مباحث عمده اي كه اين روزها ذهن ورزشكاران و بخصوص بدنسازان مسلمان را در كشورهاي گوناگون به خود مشغول كرده است مسئله چگونگي نظام تغذيه در ماه رمضان است.

سؤالي كه معمولا بدنسازان مي پرسند اين است كه آيا روزه بگيريم يا خير ؟

پاسخ من به عنوان يك كارشناس تغذيه و بدنسازي كه اكثر ساليان عمر خود را با قهرمانان اين رشته بسر برده ام از نظر تجربي به اين سوال كاملا مثبت است چرا كه جداي از مسائل اعتقادي و مذهبي ، روزه گرفتن خود باعث رفرش و نوگرايي تازه در سيستم گوارش و نيز جذب و فرآوري بهتر مواد غذايي در بدن انسان است. در مدتي كه شما آب و مواد غذايي را به بدن خود نمي رسانيد بدن شما استقاده بهينه از مواد غذايي را مي آموزد و به بيان بهتر اين عمل نه تنها باعث افت كيفيت سيستم گوارش نمي شود بلكه به علت استراحت اين سيستم بعد از پايان ماه رمضان شما خود به معجزه اي كه در بدنتان رخ داده است پي خواهيد برد.اما در خصوص متد تغذيه ، در اين مورد دو روش وجود دارد كه مبتني بر دو راهكار است ، يكي آنكه شما قصد نداريد روزه بگيريد كه اين عمل تقريبا هيچ تغيري در سيستم تغذيه و تمرينات شما ايجاد نمي كند اما بحث ما در خصوص بدنسازاني است كه مي خواهند علاوه بر روزه داري تمرينات خود را ادامه دهند. شكي نيست كه در ماه رمضان به علت ايجاد ضعف عمومي قواي بدني بخصوص در هفته اول اين ماه وضعيت بدن با افت محسوس رو به رو مي شود اما شما با داشتم يك برنامه خوب تغذيه مبنتي بر درصد هاي مناسب پروتئين، ئيدرات كربن، ليپيد و مواد معدني و در كنار همه اينها مصرف منطقي آب ، مي توانيد بعد از سه روز بر اين مشكل فائق آمده و تمرينات خود را با كيفيت عادي ادامه داده و حتي بر شدت آنها هم بيفزاييد اما نكته اي كه در اين خصوص بايد مد نظر داشته باشيد كيفيت و ارزش غذايي بالاي موادي است كه شما مصرف مي كنيد چرا كه عملا تعداد وعده هاي غذايي شما از حداقل چهار وعده در روز به دو وعده تقليل يافته و مي بايد اين كاهش سطح كمي غذا با افزودن بر كيفيت آن جبران شود مسئله كيفيت غذاي مصرفي ورزشكاران از مواردي است كه من تاكيد بسياري بر آن دارم و به همه انها توصيه مي كنم كه در كنار وعده هاي سرشار از پروتئين و هيدرات كربن مصرف فيبرين ها را فراموش نكنند چرا كه مصرف فيبرين هايي مثل سبزيجات و ميوه هاي سبك علاوه بر تامين سلامتي سيستم گوارش ، مواد معدني و ويتامينهاي مورد نياز بدن شما را تا حد زيادي تامين مي كند به هر جهت ماه رمضان شايد با مشكلاتي مثل ضعف ، سرگيجه و كسلي در حين تمرين براي ورزشكاران به علت قرار گرفتن بدن در وضعيتي فوق العاده همراه باشد اما پس از پايان ماه رمضان است كه ورزشكاران در همان هفته هاي نخستين با شگفتي وضعيت مساعد بدن خود را مشاهده مي كنند و از نتايج به دست آمده در شگفت خواهند ماند.

مقاله فوق بهانه ایست تا نظر اساتید سایت رو جویا بشیم اینو همه میدونیم امروز همه خیلی راحت در محیط وب دم از کارشناس شدن میزنن و اطلاعات نادرستی به کاربران میدن و این به نظرم وقتی آسیب میرسونه که در موضوعات مهمی مثل موضوع مذکور باشه . ممکنه موضوع قبلا گفته شده باشه اما متاسفانه با جستجو نتونستم پیدا کنم از اساتید عزیز میخوام با توجه به ورود دور جدید از کاربران اطلاع رسانی بفرمایند . با تشکر
    هنر کلید فهم زندگی است
    اسکاروایلد

2. 6 کاربر برای این پست سودمند از sonyericsson عزیز تشکر کرده اند:

عضو پیشرفته Hessam_Vardak آواتار ها
    حالت من
    Mehraboon
    3,215 بار در 619 پست
      از ایشان تشکر شده است

من 100% با نظر اين كارشناس مخالفم. البته ايشون تقصيري نداره و كمتر كسي جرأت مي كنه در محيط عمومي به عده زيادي روزه نگرفتن رو توصيه كنه.
    اين حرف ايشون مثل اين هست كه بگيم براي رفرش شدن و استراحت سيستم تنفسي، بهتره 1 الي 2 ساعت نفس نكشيم تا بعد از اين زمان، بدن ما استفاده درست از اكسيژن رو هم ياد بگيره.
    گرسنگي براي يك بدنساز مساوي است با از دست رفتن عضله، در اين شكي نيست. در موردمصرف نكردن آب هم كه هنوز هيچ توجيه علمي حتي براي افراد عادي هم پيدا نكردن، چه برسه به بدنسازها.
    اما اگر بدنسازها بخوان روزه بگيرن، با تمهيداتي مي شه تحليل رفتن عضلات رو به تأخير انداخت. به طور مثال، بهتره كه همراه با سحري از كازئين و گلوتامين 12 ساعته استفاده بشه تا نياز بدن تا حدي تأمين بشه و از ريزش عضلات جلوگيري بشه (البته تا حدي).

مديريت كلوپ كاربران فعال

4. 10 کاربر برای این پست سودمند از Hessam_Vardak عزیز تشکر کرده اند:

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

کاملا اشتباس، من با نظر حسام جان کاملا موافقم. روزه هیچ منفعتی که نداره، موجب زیادی خوردن (پور خوری) و افزایش چربی میشه و همینطور تنظیمات قند خون وانسولین و ... رو به هم میزنه. حالا هر کسی اعتقادی داره و قابل احترام ولی از نظر بدنسازی و علمی پاسخ منفی هست.

6. 9 کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند:

عضو اخراجی
    حالت من
    Ashegh
    22,615 بار در 3,960 پست
      از ایشان تشکر شده است

منم با نظر اين آقاي كارشناس تقلبي كاملا مخالفم . معني لغوي صبحانه انگليسي يعني break fast يعني شكستن روزه . شما زماني كه در خواب هستيد بدنتان استراحت لازم را ميكنه چه سيستم گوارشي و چه هر سيستم ديگري . اين حرف خيلي خنده داره كه روزه بگيريم كه سيستم گوارشي استراحت كنه . چه استراحتي آخه ؟؟؟؟
    طبق علم و عقل ميدونيد كه يه بدنساز براي حفظ عضلاتش به تغذيه در هر سه ساعت يك بار احتياج داره . حالا شما حساب كن 8 ساعت كه خواب شبانه هست غذا نميخوريد . 10 ساعت هم حداقل از اذان صبح تا عصر چه شود . 18 ساعت گشنگي رو هيچ عقل سالمي نميتونه بگه مفيده .
    البته من به اعتقادات كسي نميخوام لطمه وارد شه . اگر هدفتون اعتقادات بالا هست و هيچ جوره نميتونيد ازش بگذريد و روزه نگرفتن رو گناه ميدونيد و فكر ميكنيد هر كس روزه نگيره گناه كرده بگيريد . اما اگر براتون سلامتي و ورزشتون مهمه به نظر من نگيريد .
    اما باز هم ميگم من فقط از لحاظ علمي راهنمايي كردم نميخوام دوستان فكر بدي در مورد من كنند . دوست ندارم توي سايت دروغ بگم . ما وظيفمونه حقيقت رو بگيم .

8. 10 کاربر برای این پست سودمند از پيمان صادقي پري عزیز تشکر کرده اند:

عضو نیمه فعال sonyericsson آواتار ها
    حالت من
    Delvapas
    287 بار در 56 پست
      از ایشان تشکر شده است

با درود و احترام
    استاد عزیز اگه امکان داره برای کسب که بخواد روز بگیره ، نحوه فعالیت و نوع مصرف غذا رو اگه مقدور بود اعلام بفرمایید.ممنونم.

هنر کلید فهم زندگی است
    اسکاروایلد

10. 2 کاربر برای این پست سودمند از sonyericsson عزیز تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین