سفارش تبلیغات

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 11

موضوع: سفارش های کلی تغذیه برای ورزشکاران روزه دار

عضو پیشرفته
    حالت من
    Mehraboon
    4,440 بار در 946 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض سفارش های کلی تغذیه برای ورزشکاران روزه دار

روزه، فرمان خدا و تمرینی برای زندگی سالم و با معنویت و تلاشی برای نزدیکی به خدا و دستیابی به مراحلی از تقواست. این تمرین یک ماهه می تواند انسان را برای بهتر زیستن در ۱۱ ماه دیگر سال آماده کند و چه خوب است که انسان از همان آغاز روزه داری تصمیم بگیرد معنویت این ریاضت سازنده را همواره حفظ کند.

انتخاب روش های بهداشتی و تغذیه ای مناسب می تواند با تامین سلامت افزون تر، انسان را برای بهره گیری بیشتر از برکات این ماه خدا یاری کند.
    آنچه در پی می آید نمونه هایی از توصیه های متناسب با این ایام است:
    ▪ هرگز افطار خود را با نوشیدن آب سرد، نوشابه و مانند اینها شروع نکنید. حتی اگر تشنه اید به جای آب سرد، کمی آب گرم یا چای میل کنید.
    ▪ افطار را با خوردن خرما، کشمش، عسل و به طور کلی با یک قند طبیعی آغاز کنید. به این ترتیب اشتها کنترل می شود و زیاده خوری کمتر پیش می آید.
    ▪ خوردن چای شیرین کمرنگ، شیر گرم، فرنی، و حلیم بی روغن در آغاز افطار مناسب است.
    ▪ نان و پنیر و سبزی (ضدعفونی شده) و یا نان و پنیر و مغز گردو نیز انتخاب های خوبی هستند.
    ▪ از آشامیدن آب فراوان در وسط غذا خودداری کنید. آب در وسط غذا، سبب رقیق شدن شیره گوارشی و اختلال در هضم می شود.
    ▪ در زمان بین افطار تا سحر، البته با رعایت فاصله با غذا، آب کافی بیاشامید.
    ▪ مصرف غذای خود را در زمان روزه داری به ۲ وعده منحصر کنید، یعنی وقت افطاری هر چه می خواهید در یک زمان به آرامی ( نه این که ابتدا چیزی به عنوان افطاری و یکی دو ساعت بعد به عنوان شام و احیانا بعد از آن چیز دیگر) بخورید، ولی پرحجم نباشند، به نحوی که معده شما فرصت هضم غذا و خالی شدن آن قبل از غذای سحری را داشته باشد.
    ▪ حتما برای صرف سحری، کمی زودتر از خواب برخیزید تا هم ضمن استفاده از برکات معنوی ساعات سحر و مناجات با خدا، بدون عجله و با آرامش خاطر، سحری بخورید.
    ▪ حتما در غذای افطار و به خصوص سحر میوه میل کنید. علاوه بر میوه جات فصل، از خیسانده برگه، آلو، انجیر و مانند این ها هم می توان به عنوان میوه استفاده کرد. گوجه فرنگی نیز انتخاب خوبی است.
    ▪ معده خالی در هنگام افطار تحمل غذای خشن را ندارد، لذا خوردن غذاهای سهل الهضم و تقریبا نرم برای افطار مناسب است.
    ▪ اگر تخم مرغ میل می کنید، در درجه اول به صورت آب پز سفت و در درجه دوم به صورت عسلی (به شرط آن که سفیده آن منعقد شده باشد و زرده کمی حالت سفتی به خود گرفته باشد) میل کنید.
    تخم مرغ خام زیان بخش است و تخم مرغ نیمرو نیز دیرهضم تر از تخم مرغ آب پز است.
    ▪ سالاد (بدون پیاز) مکمل خوبی برای غذاها در ماه مبارک رمضان است.
    ▪ آشامیدن آب یخ یا نوشابه خیلی سرد با معده خالی زیان بخش است.
    ▪ از ایجاد تغییرات شدید در عادات غذایی خود و خوردن غذاهای ناآشنا، یا غذاهایی که برای شما ناراحتی به وجود می آورد، حداقل در ماه رمضان خودداری کنید.
    ▪ مصرف نوشابه های گازدار به طور کلی و در ماه مبارک رمضان به طور خاص ممکن است موجب تحریک معده، به خصوص معده افراد مبتلا به التهاب معده ( گاستریت) شود.
    ▪ سیگار، دشمن سلامت شما و همنشینان شما و باعث آزار مردم و انجام چند گناه آشکار است. به برکت معنویت ماه رمضان برای ترک دائمی این عادت زیان بخش و مایه اذیت انسان ها تصمیم بگیرید و از خدا کمک بخواهید. همچنین شیطان را از روشن کردن مجدد سیگار مأیوس کنید.
    زیادی به خودت گیر نده آخه چرا همه باید غصه ی یه یار گمشدشونو بخورند چرا پس آخرش اونی نمیشه که ما می خوایم همش به فکر اونیم اونم به فکر ماست اما آخر کار میشه جدایی یه چندروزی تو خودتی بعدم تنهایی اما اصلا قضیه چیه ؟میخوای بدونی ؟اینه که عاشق نیستی؟هستم.خوب اگه بودی که فراموش نمیکردی بخدا خسته شدم آخه چرا دنیامون اینجوری شده یه نفر عشقو معنی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه مگه عشق چیه که ادم اینجوری زندگیشوول میکنه؟بگید تورو خدا

2. 9 کاربر برای این پست سودمند از sara65 عزیز تشکر کرده اند:

عضو پیشرفته امین مشرقی آواتار ها
    حالت من
    Badjens
    3,587 بار در 613 پست
      از ایشان تشکر شده است

امسال روزه گرفتن یعنی چیزی حدود 16 ساعت چیزی نخوردن. آیا این به بدن آسیب نمی رسونه؟
    عجیبه که اکثر احکام دینی ما تحت تاثیر شرایط زمانی قرار گرفتن اما روزه نه! به نظر من با این زمان 16 ساعته بدن آسیب میبینه
    تو از خدای خویش گم شده ای . . .
    او به دنبال توست

4. 7 کاربر برای این پست سودمند از امین مشرقی عزیز تشکر کرده اند:

مدیر ارشد
    3,570 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

با سپاس از پست سارا جان، من هم در مورد این توصیه ها نظراتی دارم، ابتدا باید در نظر داشت که فیزیولوژی بدن هیچ ارتباطی با هیچ دین و مسلکی ندارد پس چه در اسلام و چه در هر دین دیگری یکسان عمل خواهد کرد من قبلا هم اشاره کردم که اعتقادات هر شخصی محترم اما این توضیحات هیچکدام درست نیست و روزه نه تنها هیچ مزیتی ندارد بلکه مضر هم هست. حالا میپردازم به نکاتی که آمده، ۱. نوشیدن آب سرد که گفته شده چای میل کنید میتونه برای هر شرایطی صادق باشه و این ربطی به روزه نداره فلسفه نوشیدن آب سرد برای کاهش وزن کم کردن دمای داخلی بدن و سوزاندن انرژی بدن جهت گرم کردن آب سرد مثلا در معده بوده که در واقع مسخره هست و کار نمیکنه. ۲. مصرف قند سریع مثل خرما یا مواد شیرین موجب تشدید تجمع چربی میشه شما وقتی چندین ساعت طولانی بدن قند نساخته و قندش پایینه انسولین زیادی در خون آزاد شده و گیرنده ها بسیار حساس هستند پس با شروع غذا با مواد شیرین این مواد به سرعت جذب شده و سر ریزش به صورت چربی ذخیره میشه میدونید که اینکار برای کسانی که ناراحتی قلبی یا دیابت دارند خطرناک هست به زبان ساده من این مثال را قبلا هم زدم شما اگه به گوسفندهای نیوزلاند یا استرالیا نگاه کنید دنبه ندارند چون دایم غذا آمده در دسترس هست و بدن احساس خطری برای روز مبادا ندارد که بخواهد چربی انباشته کند اما گوسفندهای ایران همگی دنبه دارند و این از سوء تغذیه ناشی میشه که روزه هم همینکارو میکنه اینرو بدونید که بدن وقتی روزه شکسته میشه تنها به پور کردن ذخایر بسنده نمیکنه چون احساس خطر کرده و اضافی هم انباشته میکنه تا جبران کنه و این طبیعت بدنه. بر عکس به نظر من باید بیشتر در ابتدا از مواد پروتئینی استفاده بشه تا احساس سیری بیشتری ایجاد کنه و پور خوری اتفاق نیوفته تاثیر قند سریع موقتیه و شما بعد از نیم ساعت دوباره احساس شدید گرسنگی میکنید و میخواهید بخورید به این میگن Carb Craving و به فارسی شاید بشه گفت ویار کربوهیدراتی چای شیرین هم همینطور در صورتیکه شما اگه از کاربهای کمپلکس با شاخص گلایسمیک پایین استفاده کنید بهتر جواب میگیرید و بیشتر سیر میمانید. ۳. شما نمیتوانید که تا صبح سحر بیدار بمانید و هر ۲ ساعت آب یا بخورید و پور کردن بیش از حد دستگاه گوارشی موجب ایجاد نفخ و مشکلات گوارشی میشهه که این اکثرا در افراد روزه گیر وجود داره پس کی بخابید؟! حتما در طی روز! ۴. در خابیدان و زود بیدار شدن موجب چاق شدن میشه خوسوسان که شب غذا هم مصرف بشه و متابولیسم بدن پایین هست و کم خوابی موجب بالا رفتن کورتیزول شده و چربی بیشتری جمع خواهد کرد. ۵. مصرف میوه و سبزی همیشه باید باشد و این منحصر به این دوران نیست. ۶. آب پز سفت و شول رو من نمیفهمم تخم مرغ برای بهتر جذب شدن باید پخته بشه این درست اما آب پز سفت اول و شول بعدن که چی بشه؟! ۷. خود روزه (۱۰ تا ۱۶ ساعت نخوردن) ایجاد تغیرات شدید در عادات غذایی هست دیگه از این شدیدتر چیکار نکنیم؟! من واقعا موندم این توصیه ها رو چه کسانی میسازند.

6. 7 کاربر برای این پست سودمند از arashbandegan عزیز تشکر کرده اند:

عضو پیشرفته ShaHiN.mY.LoVE آواتار ها
    حالت من
    Khoonsard
    3,393 بار در 537 پست
      از ایشان تشکر شده است

من که ماه رمضون قبلی با اینکه روزه گرفتم وزنم اضاف کردم . تا صبح بیدار بودم سحری که میخوردم میخوابیدم تا فردا عصرش . یه چند ساعت صبر میکردم افطار خفن میخوردم میرفتم 1 ساعت بعدش باشگاه باز بعدتمرین شام میخوردم همین سیکلو 1 ماه ادامه دادم . امتحان کنید برای دوره حجم خوبه .

8. 7 کاربر برای این پست سودمند از ShaHiN.mY.LoVE عزیز تشکر کرده اند:

عضو حرفه ای Yakuza6236 آواتار ها
    حالت من
    Akhmoo
    6,744 بار در 1,255 پست
      از ایشان تشکر شده است

من که ماه رمضون قبلی با اینکه روزه گرفتم وزنم اضاف کردم . تا صبح بیدار بودم سحری که میخوردم میخوابیدم تا فردا عصرش . یه چند ساعت صبر میکردم افطار خفن میخوردم میرفتم 1 ساعت بعدش باشگاه باز بعدتمرین شام میخوردم همین سیکلو 1 ماه ادامه دادم . امتحان کنید برای دوره حجم خوبه .
    شما در واقع جای شب و روز رو یه ماه عوض کردی ! وگرنه روزه حجم عضلانی نمی آره .
    ========================
    پارسال تو یه مقاله یه چیز جالب خوندم : فواید روزه برای بیماران دیابتی ! من نمی فهمم چرا یه عده هی میخوان واسه روزه فواید بیارن !
    عقاب مثل بلبل تحمل قفس رو نداره ،توی قفس از غم میمیره ... ! عقاب مثل کلاغ پست نیست ، هیچ وقت قانع یه چیزی که در شانش نیست نمیشه واسه همین خیلی کوتاه عمر میکنه ... عقاب مثل کبک سرش رو تو برف نمیکنه ،اون سرش رو بلا میگیره و با خطرات روبه رو میشه ... عقاب مثل مرغ و خروس نمیخواد قربانی شادی ها غم های دیگران باشه... عقاب هیچ وقت نمیتونه مثل کرکس مرده خوری نمیکنه ... حتی اگه مجبور بشه .
    عقاب تنهاست ! تنهای تنها ...
    عقاب می خواد پرواز کنه ! به اوج برسه ! براش مهم نیست شکارچی ها در کمین نشستن ! اون فقط میخواد به آسمان بره اونقدر که ناپدید بشه
    اما از نظر اونایی که روی زمینن هر چقدر عقاب بیشتر اوج میگیره کوچک تر به نظر میرسه !

10. 6 کاربر برای این پست سودمند از Yakuza6236 عزیز تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین