سفارش تبلیغات

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمایش نتایج: از 16 به 18 از 18

موضوع: مقالات سخت‌افزاری و تکنولوژی

مدیر انجمن کامپیوتر و اینترنت Mohammad.Reza آواتار ها
    حالت من
    Relax
    5,741 بار در 1,157 پست
      از ایشان تشکر شده است

Dual Channel چيست؟
    تكنولوژي Dual Channel كه احتمالا بسياري از شما اين نام را در مشخصات مادربوردهاي مدل بالاتر شنيده يا ديده ايد.
    افزايش سرعت وبهره گيري از حداكثر نوان پردازنده ها،يكي از مهمترين اهداف طراحان سيستم هاي كامپيوتري است و تكنولوژي هاي DDR و Dual Channel يكي از راه هاي افزايش سرعت هستن.

اما برسيم به Dual Channel :
    براي بهتر فهميدن اين موضوع يك مثال مي زنيم:
    شما يك پردازنده پنتيوم 4 با FSB800 مگاهرتز همراه يك RAM DDR400 را در نظر بگيريد.

نكته: FSB چيست؟
    FSB مخفف Front Side Bus است.منظور از FSB همان گذرگاهي است كه CPU از طريق آن با پل شمالي مادربورد ارتباط برقرار مي كند.و همچنين نمايانگرسرعت انتقال اطلاعات بين پردازنده و چيپ اصلي مادربورد يعني Memory Controler Hub است. تا پيش از سال 1995 و اومدن پنتيوم پرو ها،Host Bus اين وظيفه را بر عهده داشت و بعد از اون FSB پا به عرصه گذاشت.فركانس FSB از نظر كارايي سيستم بسيار داراي اهميت است،چون تنها راهي است كه پردازنده از طريق آن داده رو از حافظه و دستگاهاي ديگر كسب مي كند و در واقع مي شود گفت كه FSB پايه اصلي سرعت مادربورد است چون تعيين كننده سرعت ارتباط پردازنده با گذر گاهاي PCI و AGP نيز است.

در حالت FSB800 مگاهرتز سرعت انتقال اطلاعات در حدود 6/4 گيگابايت در ثانيه است و حداكثر سرعت انتقال در رم هاي DDR400 در حدود 3/2 مگابايت در ثانيه است با يك حساب دودوتا چارتا معلوم مي شود كه نيمي از پهناي باند پردازنده و MCH تقريبا بلا استفاده مي ماند و اين يعني 50% كارائي سيستم.
    با استفاده از اين تكنولوژي به جاي استفاده از يك مسير انتقال اطلاعات،بين رم و كنترلر حافظه،از 2 مسير استفاده مي شود.كه با توجه به پهناي باند هر يك از كانال ها(3/2 Gb/s )مجموع نرخ انتقال اطلاعات در هر 2 تا كانال با نرخ انتقال اطلاعات بين CPU و MCH برابر مي شود.

چند نكته همه در اين باب:
    1- رم هايي كه در اين تكنولوژي استفاده مي شود تفاوتي با رم هاي معموليDDR ندارند.
    2- تعداد رم هاي نصب شده بروي مادربورد حتما بايد زوج باشند.
    3- رم ها حتما ميباست با در اسلات هاي 1 و 3 و يا در اسلات هاي 2 و 4 به صورت جفت نصب شوند.اصولا براي راحتي كار اين بانك هاي رم بروي مادربورد با 2 رنگ مجزا مشخص مي شوند.
    4- رم هايي كه به صورت جفت نصب مي شوند هر 2 تاي آنها بايد از نظر فركانس و ظرفيت يكسان باشند،مثلا اگر يكي از رم ها 256 و DDR333 است اون يكي هم بايد مشابه همين باشه.
    5- نيازي نيست كه رم ها در اسلات هاي 1و3 با رم هاي اسلات 2و4 مشابه باشند.

2. 3 کاربر برای این پست سودمند از Mohammad.Reza عزیز تشکر کرده اند:

عضو حرفه ای Yakuza6236 آواتار ها
    حالت من
    Akhmoo
    6,744 بار در 1,255 پست
      از ایشان تشکر شده است

چند روز پيش در حال پاكسازي فايل‌هاي موجود در هارد‌ديسك و افزايش ميزان فضاي خالي در آن بودم كه ناگهان به دو فايل تحت نام‌هاي Pagefile.sys ,Hiberfile.sys برخورد كردم. اين فايل‌ها كه هر دو در روت اصلي درايو C وجود داشتند به ترتيب حجم 99.1 گيگابايت و 768 مگابايت از فضاي هارد‌ديسك را به خود اختصاص داده و نمي‌دانستم كه حذف كردن آنها براي ويندوز مشكلي به‌وجود مي‌آورد يا نه؟! (براي مشاهده اين دو فايل ‌بايستي نمايش فايل‌هاي پنهان سيستمي در رايانه فعال باشد.

براي انجام اين كار مي‌توانيد از منويTools گزينه Folder Options را انتخاب كرده سپس از تب View علامت چك‌مارك كنار گزينه Hide protected operating system files را غير فعال كنيد)
    من از برنامه tuneup2009 و ویندوز ویستا استفاده می کنم . یه بخش داره که مربطو به پاکسازی و خالی کردن درایو هست . اولین بار این موضوع رو اونجا متوجه شدم خود برنامه پیشنهاد داد که این فایل ها رو اگه پاک کنی 2.99 گیگ فضای خالی بدست میاری ! البته من 250 گیگ هارد دارم که حالا حالا ها پر نمیشه گفتم نه بزار باشن و خوش بگذرونن .
    عقاب مثل بلبل تحمل قفس رو نداره ،توی قفس از غم میمیره ... ! عقاب مثل کلاغ پست نیست ، هیچ وقت قانع یه چیزی که در شانش نیست نمیشه واسه همین خیلی کوتاه عمر میکنه ... عقاب مثل کبک سرش رو تو برف نمیکنه ،اون سرش رو بلا میگیره و با خطرات روبه رو میشه ... عقاب مثل مرغ و خروس نمیخواد قربانی شادی ها غم های دیگران باشه... عقاب هیچ وقت نمیتونه مثل کرکس مرده خوری نمیکنه ... حتی اگه مجبور بشه .
    عقاب تنهاست ! تنهای تنها ...
    عقاب می خواد پرواز کنه ! به اوج برسه ! براش مهم نیست شکارچی ها در کمین نشستن ! اون فقط میخواد به آسمان بره اونقدر که ناپدید بشه
    اما از نظر اونایی که روی زمینن هر چقدر عقاب بیشتر اوج میگیره کوچک تر به نظر میرسه !

4. 2 کاربر برای این پست سودمند از Yakuza6236 عزیز تشکر کرده اند:

عضو حرفه ای eiman آواتار ها
    حالت من
    Bitafavot
    4,362 بار در 1,064 پست
      از ایشان تشکر شده است

کسی در مورد اتصال کلید کیس دابلی کیتور به برد اصلیش جهت قطع و وصل جریان برق اطلاع داره ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
    انسان ها دو دسته اند یک دسته پله ساز و یک دسته پله سوار
    دسته اول با تلاش و مشقت موقعیت ها را بشکل پله میسازند تا بالاتر رفته و پیشرفت کنند.
    دسته دوم منتظرندتا دسته اول پله ها را ساخته تا از پله انهابالا روند.بعضیها هم ،خود دسته اولیها رو پله میکنند.(ایمان،فلسفه پیدایش پله)

6. یک کاربر برای این پست سودمند از eiman عزیز تشکر کرده اند:

R.K

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234