PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : داوری در بدنسازی مستر المپیا سال ۲۰۰۸

arashbandegan
۱۳۸۸-۰۷-۲۶, ۰۴:۰۷ قبل از ظهر
این مقاله رو كه راجع به داوری در بدنسازی و در مستر المپیا سال ۲۰۰۸ هاست با نظرات دو تا از داورهای مستر المپیا براتون ترجمه میکنم كه از ماسل تایم برداشت شده امیدوارم مورد علاقه قرار بگیره .
داوری در مستر المپیا ۲۰۰۸. داور ها بطور آشکار و کامل توضیح میدهند كه انتخابشان بر اساس چی بوده و چرا بوده.
ورزش بدنسازی از نظر حرفه ای بر طبق کتاب داوری آی اف بی بی برای شرکت کننده ها، داوری میشه. در این کتاب معیارهایی با هدف های مشخص ذکر شده كه به عنوان راهنما جهت ارزیابی پرورش عضلات ، تناسب و زیبائی به کار میره. هدف از اینکار کاستن قضاوت بر اساس نظر شخصی افراد یا نظری بودن هست، كه میتونه در نتیجه مسابقات بدنسازی تاثیر بذاره. اعتبار ورزش بدنسازی وقتی زیر سؤال رفت كه در المپیای ۲۰۰۷ جی کاتلر با یک بدنی كه کات و کاندیشن و زیبایی بدی داشت، برنده اعلام شد و این در حالی بود كه لا اقل ۳ نفر از رقیبانش باید جلوتر از او قرار میگرفتند. مستر المپیای سال ۲۰۰۸ شاهد یک قهرمان جدید یعنی دکستر جکسون بود. دکستر مستر المپیای قبلی رو از تخت سلطنت بر انداخت. ولی آیا اینکار باعث جبران اشتباه قبلی و کسب اعتبار در قضاوت آی اف بی بی میشه؟ اونم در شرایطی كه لا اقل ۳ نفر از شرکت کنندگان میبایست جلوتر از مستر المپیا قرار میگرفتند؟ توجیه این نتایج در اون سالها و هم اکنون اینه كه معیارهای داوری نظری و اختیاری است به طوریکه هیچ تصمیمی غلط نمیباشد و همیه داورها تصمیماتشان درسته. اما بر اساس راهنمائی كه توسط آی اف بی بی ایجاد شده، داورها باید منطق مشخصی برای انتخابشون داشته باشند كه این باید بر اساس معیارهای دقیق كه مربوط به پرورش عضلانی مثل، سایز، فرم، چگال بودن یا سختی، جدا بودن عضلات یا همون کات، نمایش عضلات در ارتباط با تناسب و زیبایی است، باشه.داوری نمیتواند کاملا اختیاری باشد مخصوصا كه اهمیت خاصی به " بالانس، تناسب اعضا و ریتم کلی بدن " داده میشه. بالانس بینه پرورش قسمت بالا و پایین بدن و هارمونی بین قسمت چپ و راست بدن نیز از جمله موارد مرتبط میباشند. واقعا جا برا "نظری" قضاوت کردن وجود نداره خصوصا وقتیکه قانون داوری اجبار میکنه كه شکمهای باد کرده و عضلات نا موزون جزه نکات منفی هستند یا اینکه سایز عضلانی بیشتر در صورتی كه تناسب و زیبایی وجود نداشته باشه پوئن منفی حساب میشه. قضات آی اف بی بی نیازی ندارند كه توضیح بدهند چرا و چگونه در مسابقات حرفه ای امتیاز میدهند. این مساله موجب داوری بد میشه كه اصلا ممکنه اصلا نتیجه روابطی به بدنی كه رو صحنه رفت نداشته باشه. اگه قرار بود كه داورها آنالیز جز به جز خودشون رو در مورد امتیاز دهی بدهند. اونوقت تمام مشکلات حل شده و قضاوت عادلانه خواهد بود. دیگه هیچ داوری نمیتونست پشت امتیاز جمع بندی شده خودش قایم بشه و وقتی ازش توضیح خواستند مسائل رو نظری جواب بده. امتیاز دهی و منطق داورها میتونست به صورت همگانی مشخص بشه و این مساله میتونست سطح داوری رو بالا برده و دست داور هائی كه هدف سیاسی یا غیره دارند رو رو کنه. به عنوان مثال ما میخواهیم از دو داوری خودمون در مورد المپیای ۲۰۰۸ به عنوان مثال استفاده کنیم تا منظور از آشکار بودن جزییات و قضاوت جز به جز رو نشون بدهیم.
داور ولف گنگ:
۱. فیل حیث- نمره کل ۴.
پیش داوری (تناسب): ۱
پیش داوری (عضلانی بودن): ۱
فینال (روتین نمایشی): ۱
فینال (نمایش نهائی):۱
فیل حیث ترکیبی از سایز، تناسب و کاندیشن رو نمایش داد. شکل عضلانی عالی و ظاهر کلی بدنش موجب شد كه من او رو اول بدونم. بدنش در شب جمه کمی آب داشت اما به اندازی نبود كه من بهش اول ندم. تمامی عضلات خوب ساخته شده و متناسب با یک دیگر بودند. کات واقعا عالی بود. مثالش جدا بودن عضلات دو سر بازو و پشت بازو در فیگور جفت بازو. مثال دیگر در جفت بازو از پشت از بالا تا نوک انگشتان. ضعیفترین فیگور او زیر بغل از پشت بود چون زیر بغلش خوب پهن نمیپرید بیرون (مثل ملوین آنتونی). ولی با این وجود به خاطر عضلات تیکه شده گلوت (باسن ) و پشت پا و ساق تونست خوب خودشو جم کنه. باید ایستادن از روبه رو را هم درست کنه چون ساعد و کل بازو به خوبی دیده نمیشد. او شب یکشنبه تو فرم بهتری بود و سفت تر به نظر میرسید. از مسابقهی آیرون من ۲۰۰۸ بزرگتر به نظر میرسید و کاندیشن قبل مقیاسه داشت. من در تمامی راند ها بهش اول دادم. هیچ کس بهش نزدیک هم حتا نبود. دلیل اصلیش پکج کلیش بود . او به اندازی کافی سایز، و کاندیشن و فرم عضلانی در و تیکه بودنش واقعا عالیه.

۲. دکستر جکسون- نمره کل:۸
پیش داوری (تناسب):۲
پیش داوری (عضلانی بودن):۲
فینال (روتین نمایش):۲
فینال (نمایش آخر):۲
دکستر خیلی خوب بود راحت دوم بود. جکسون نواقصی خیلی کم داشت.تناسب و تقارن سایز و کاندیشن عالی داشت. حیث او رو شکست داد چون سایز بیشتری داشت و تیکه شدن بهتری داشت. مثلا بازوهای دکستر در جفت باز کاملا تیکه نشد بود. راحت بگم دکستر جزییاتی رو كه حیث داشت رو نداشت. دکستر با بدنی خیلی سخت و سایز خوب و فرم خوب عضلانی بقییه رو پشت سر گذاشت و من بهش در تمامی راند ها دوم دادم. (او از نزدیک خیلی بدنش سفت و ساختار از آن چیزی كه در عکسها میبینید بود گول عکسه رو نخورید.)
۳. دنیس ولف - نمره کلی : ۱۴
پیش داوری (تقارن ): ۴
پیش داوری (عضلانی بودن): ۴
فینال (روتین ): ۳
فینال (نمایش نهایی): ۳

۳. تونی فری من - نمره کل : ۱۴
۳
۳
۴
۴
دنیس ولف و تونی فری من یکی امتیاز آوردند. فری من بد از شب جمه چون به نظر سفتر و ساختار از ولف میومد سوم میتونست بشه. هر دو قد بلند و عضلات خوبی دارند. دنیس بزرگتر هاست و تونی سخت تر. دنیس جمه کمی آب تو بدنش داشت. ولی فرم کلی و سایز خوبی داشت. به اندازه کافی کات نبود. تونی از طرف دیگه سخت و سایز خوبی داشت. البته ی کمی عزالی سینه د فرم بود كه به خاطر پارگی قدیمی هست. اما بعد از جمه من بهش بیشتر امتیاز دادم . به جز این پارگی سینه باید سایز بیشتری رو بدنش بذاره. دنیس ولف دنیس ولف شب شنبه بهتر از جمه بود و کمی از تونی بهتر امتیاز آورد. سایز دنیس موجب میشه بهتر از تونی امتیاز بیاره. چون هر دو خطوط و فرم عالی و کمر باریک دارند، پارگی سینه تونی و سایز کوچکترش به طور منفی روش تاثیر میذاره. جزییات و فرم کلی دکستر و حیث بهتر از دنیس ولف و تونی فریمن بود. هیچ کس نمیتوانست از نظر تناسب و تقارن و به فیل یا دکستر نزدیک باشه. در مقایسه با دو نفر اول، فریمن بدنش پر نبود و سینه پاره رو داشت و دنیس کاندیشن کلی و جزییات و تیکه بودن رو نداشت.
۵. سیلویو سامول- نمره کل: ۲۲
۵
۵
۶
۶
بخاطر کاندیشن عالی بهش ۶ دادم. نمری نهائیش خیلی نزدیک به جی کاتلر بود. در بسیاری از فیگور ها خوب نشون داد مثل سینه از بغل شکم و ران. عضلاتش سخت و سفت نشان داده میشدند. از نظر من جی کاتلر و سیلویو نزدیک بودند ولی به خاطر کاندیشن سیلویو جلوتر بود. سیلویو در بعضی فیگور ها مثل بازوها تیکه شدن رو نداره. همینطور جلو بازوهاش قلمبگی رو نداره. ضعیف ترئین قسمت بدنش پشتشه كه ضخامت و پهنا نداره. در نتیجه وقتی بازوها رو بالا میبره تناسب کلیش به هم میریزه. زیر بغلش در فیگور جفت بازو به سختی دیده میشه و لاغر هست بنا بر این شکل وی رو نداره.در جفت بازو از پشت، پشتش جزییات زیادی نداره و باز هم زیر بغلش در مقایسه با شانه و همسترینگ و بازوها کم مییاره. و این مساله باعث میشه كه از نظر تناسب اعضا نسبت به هم و تقارن کم بیاره. سیلویو از نظر بالانس بالا تنه و پائین تنه امتیاز کم مییاره چون پائین تنش بهتر از بالا تنه هست.
۶. جی کاتلر- نمره کل :۲۴
۷
۷
۵
۵
شب جمه من به جی هفتم دادم. شنبه شب بهتر شد و از سیلویو و ملوین آنتونی بهتر دیده میشد. کل بالا تنش نرم و آبدار به نظر میامد. تقارن ضعیفی داشت. یک رونش به طور واضحی بزرگتر از دیگری بود.بازوهاش هم از هم متفاوت هستند. تناسب بین اعضا دیگه خوب نیست. در فیگور شکم کمرش نسبت به زیر بغلش خیلی بزرگ جلوه میکنه. زیر بغل و کل پشتش هم نرم با آبدار بود. چین و چروکهای پشتش واقعا بد بود. سایزی رو كه همه ازش انتظار داشتند رو داشت ولی کاندیشن سر جاش نبود. تا شب شنبه به نظر میرسید یک تغییراتی داد و بادانش پرتر و سفت تر به نظر میرسید. عضلاتش کم رنگ به نظر نمیرسید. اما نبودن تقارن در پاها و بازوهاش هنوز وجود داشت. کاتلر پشتش آب زیادی داشت و این نمیتوانست اجازه بده كه مقام بالاتری بیاره. سایز پشتش واقعا غیر قابل تصور هست. به نظر من در نمیش نهائی از ملوین بهتر بود. کاتلر و آنتونی به نظر من یکی میومدند اونم به خاطر سایز کاتلر بود.
۷. ملوین آنتونی- نمره کل ۱۹
۶
۶
۷
۰
ملوین بعد از جمه شب ملوین ششم رو داشت و به نظر من خیلی نزدیک به سیلویو بود . فیزیکش خیلی خوب با کمری باریک و زیر بغل پهن كه میپرید بیرون. تیکه بودنش خوب بود. پرورش ران هاش هم خوب بود. فقط نتونست به اندازی کافی سخت جلوه کنه. کمی در تمامی پوزهاش بادانش نرم به نظر میومد. ۵ درصد از اون کاندیشن كه باید داشت کم میآورد. تنها فیگوری كه بادانش خوب و سخت جلوه میکرد جفت بازو از جلو بود. در تمامی بقییه فیگور هاش در ی جائی از بدنش نرم به نظر میومد. مخصوصا در پشت ، همسترینگ و گلوت. بازوهاش به اندازی کافی خشک نبود كه بتونه ۳ نفر اول باشه. جدا بودن شانه از بازو در فیگور کول یا تمام عضلانی از جلو نقطه ای هست كه باید روش کار کنه. در کل تقارن و اورال خوبی داشت. در ۳ راند اول من بهش با جی کاتلر یک امتیاز دادم ولی کاتلر فقط به خاطر سایز جلو زد.
۸. محمد الموسوی - نمره کل ۲۴
۸
۸
۸
۰
کلان بدنش سفتی، سایز و تقارن خوبی داشت. فیزیکش رو خوب پرورش داد و بازوهای عالی داشت. ولی تناسب کلی او رو عقب انداخت. در حرکت جفت بازو باید شکل وی رو بهتر کار کنه. چون زیر بغلش خوب بیرون نمیزد و جلو پاهاش باید پهنای بیشتری داشته باشند. شانهاش میتونست کمی پهنتر باشند. جدا سازی شانه و بازو هاش نیاز به کار دارند. این نقایص موجب شد كه بعضی از پوزهاش خوب به نظر نیاد. او باید رو جدا سازی همسترینگ و جلو پاش هم در فیگور سینه از بغل کار کنه.
دنیس جمس - نمره کل ۲۷
۹
۹
۹
۰
کاندیشن خوب و سایز عالی داشت. عضلاتش کلفتی خوبی داشتند. چگال بودن عضلاتش رو میشه در فیگور تمام عضلانی یا همون کول از جلو دید. به خاطر شکم باد کرده و نبود جدا بودن عضلاتش من مجبور کرد كه ۸ بهش بدم. تورم شکمش مشخص بود خصوصا در پزهای كه نمیتوانست کنترل کنه شکمو . زیر بغلش خوب بیرون نمیزنه مخصوصا در جفت بازو از جلو. و همینطور باید روی قلمبگی جلو بازوهاش در فیگور جفت بعضی از جلو و پشت کار کنه.
تهییه و ترجمه: آرش ب. از سایت بدنساز.