PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : علي تبريزي: به خاطر پول به قطر نرفتم

Mohsen
۱۳۸۸-۰۹-۲۹, ۰۲:۵۳ قبل از ظهر
قهرمان پرورش‌اندام جهان در تحريريه خراسان
علي تبريزي: به خاطر پول به قطر نرفتم
صفحه z03 ورزش ايران (ورزشي) ، شماره سريال 17431 ، تاريخ انتشار 880914

خراسان ورزشي/ علي تبريزي قهرمان پرورش‌اندام جهان كه براي دومين بار با تيم ملي قطر قرارداد بست و با پيراهن اين تيم قهرمان جهان شد، واكنش‌هايي را به‌دنبال داشت. حدود 10 روز رسانه‌ها با گزارش‌ها و تحليل‌هاي مختلف، اين اقدام او را به نقد گذاشتند. تبريزي براي اين‌كار خود دلايلي داشت كه هيچ‌كدام آن، او را از اين‌كه به خاطر پول کاری كرده است، توجيه نمي‌كرد. پول تنها دليلي بود كه هر ذهني را به خود مي‌كشاند. تبريزي ميهمان تحريريه خراسان ورزشي بود تا از خود به خاطر اين اتهام دفاع كند، هرچند كه به گفته خودش، او يك ورزشكار حرفه‌اي است و بايد از اين رشته مخارج زندگي‌اش را تأمين كند. تبريزي مي‌گوید وطنش را دوست دارد اما مسئولان ورزش نمي‌خواهند براي ايران افتخارآفريني کند پس چاره ای نداشته است. علي تبريزي در اين گفت‌و‌گوي يك‌ساعته جريان پيوستن دوباره‌اش به تيم ملي قطر را جزء به جزء توضيح داد:
اگر اجازه بدهيد كمي شفاف صحبت كنيم. قضيه رفت و برگشت شما به قطر يك‌سري ابهام ايجاد كرده. شما سال 2001 به قطر رفتيد 4 سال در قطر بوديد و بعد يك‌سال به ايران برگشتيد اما دوباره رفتيد. در اين باره توضيح دهيد.
استقبال مي‌كنم از اين‌‌كه‌ كاملا شفاف صحبت كنيم. چون هرچه شفاف‌تر صحبت كنيم براي روشن شدن اذهان عمومي هم بهتر است. سال 2002-2001 بنا به دلايلي از جمله اين كه در ايران فدراسيون پرورش‌اندام منسجم نداشتيم به قطر رفتم. من 7 سال كاپيتان تيم ملي بودم ولي متأسفانه فقط 2 بار به مسابقه‌ها اعزام شدم آن‌هم با سختي و استفاده از هزينه‌هاي شخصي. اين در حالي بود كه فدراسيون مشكلاتي براي ما ايجاد مي‌كرد و توهين‌ها و بي‌احترامي‌هايي هم از سوي فدراسيون به ما مي‌شد. علت اصلي اين كه سال 2001 از ايران رفتم اين بود كه در اين سال فدراسيون پرورش اندام ايران عملا به بن‌بست رسيد. حتي من به فدراسيون وزنه‌برداري مراجعه كردم اما شخصي در اين فدراسيون كه نمي‌خواهم از او نام ببرم رسما به من اعلام كرد اگر مي‌خواهي بروي، برو. ما اين‌جا برنامه خاصي براي تو نداريم. اين شد كه من هم باتوجه به وضعيت بدني و پتانسيلي كه داشتم، تصميم گرفتم نگذارم انرژي‌ام هرز رود و به قطر رفتم. در ليگ خليج‌فارس قطر مسابقه دادم. در اين رقابت‌ها در دسته 90 كيلوگرم اول شدم و علاوه بر آن در تمام اوزان قهرمان قهرمانان شدم. بعد از اين قطري‌ها به من پيشنهاد دادند كه بمانم و براي آن‌ها مسابقه دهم اما قبول نكردم و به ايران برگشتم.
وقتي به ايران برگشتي چه شد، مي‌دانستند كه در اين مسابقه‌ها شركت كردي و از قطر هم پيشنهاد داشتي؟
اين موضوع را با مسئولان فدراسيون در ميان گذاشتم. روزي كه به فدراسيون وزنه‌برداري ايران رفتم اصلا به من اهميت ندادند و حتي علي‌مرادي رئيس وقت فدراسيون وزنه‌برداري كه رشته پرورش اندام زيرمجموعه آن بود مرا به اتاقش راه نداد و همين موضوع باعث شد تصميمم را براي رفتن به قطر بگيرم. با تيم ملي قطر قرارداد 4 ساله بستم. ضمن اين كه اسم و تابعيتم را عوض نكردم. چون اگر كسي بخواهد تابعيتش را تغيير دهد بايد اسمش را هم عوض كند اما من هيچ وقت اين كار را نكردم و تمام صحبت‌هايي كه در اين رابطه مي‌شود شايعه است. كميته ملي المپيك قطر مرا به فدراسيون جهاني معرفي كرد. آن‌ها هم مرا به كميته ملي المپيك معرفي كردند و من توانستم براي تيم ملي قطر مسابقه دهم. به اين جهت عضو تيم ملي قطر شدم.
شما مي‌توانستي به جاي عضويت در تيم ملي قطر در يكي از ليگ‌ها شركتي كني مثل بقيه ورزشكاران ايراني؟
رشته پرورش اندام در سطح جهان چيزي به عنوان ليگ ندارد كه ما بخواهيم در ليگ اين كشورها در سطح آسيا يا جهاني شركت كنيم. بنابراين بايد عضو تيم ملي آن‌ها شويم. من يك ورزشكار حرفه‌اي هستم كه از اين طريق امرارمعاش مي‌كنم. بعد از اتمام قراردادم قطري‌ها به من پيشنهاد قرارداد مجدد آن هم به مدت 5 سال را دادند كه هم سرمربي تيم‌ملي‌شان باشم و هم در مسابقه‌هاي حرفه‌اي و آماتوري شركت كنم اما فدراسيون پرورش‌اندام ايران هم هم‌زمان با قطري‌ها به من پيشنهاد داد به ايران برگردم.
لطفا شفاف بگوييد چه كسي به شما گفت به ايران برگرديد؟
مهندس پژمان شهردار مشهد به من گفتند فدراسيون پرورش‌اندام و علي‌آبادي از ايشان خواسته با من صحبت كند كه به ايران برگردم از آن‌جا كه احترام خاصي براي آقاي پژمان قائلم قبول كردم و به ايشان گفتم بدون هيچ چشم‌داشت مالي برمي‌گردم. در جلساتي كه با فدراسيون و آقاي پورعلي‌فرد داشتم به ايشان هم گفتم كه هيچ تقاضاي مالي ندارم. برمي‌گردم و با دل و جان براي كشورم مسابقه مي‌دهم. فقط مي‌خواهم شخصيت ورزشي‌ام حفظ شود و برايم حاشيه‌سازي نشود. كميته فني، داوران و مربيان برايم مسئله‌ساز نشوند و من مستقيما با خود پورعلي‌فرد طرف باشم كه ايشان هم قبول كردند.
چه شد كه با فدراسيون مشكل پيدا كرديد؟
امسال هيئت رئيسه فدراسيون تصميم گرفت بخشي از هزينه‌هاي اعضاي تيم‌ملي را كه در رقابت‌هاي آسيايي و جهاني مدال‌آوري كرده‌‌اند، پرداخت كند و از مدال‌آوران خواست فاكتورهاي خود را بدهند. من هم يك سوم فاكتورهاي خود را به فدراسيون دادم اما بعد از گذشت چندماه حتي يك ريال هم به من ندادند. بنابراين با پورعلي‌فرد صحبت كردم و از ايشان خواستم فقط هزينه‌هاي آماري سال قبل مرا پرداخت كنند كه من بتوانم در مسابقه‌هاي آسيايي شركت كنم. ولي باز هم هيچ ترتيب اثري داده نشد و من با هزينه‌ شخصي به مسابقه‌هاي آسيايي تايلند رفتم.
در آن‌جا هم كه مصدوم شديد، بعضي‌ها مي‌گفتند مصدوميتت در تايلند بهانه بوده تاخود را براي رقابت‌هاي جهاني آماده كنيد؟
روز قبل از وزن‌كشي مسابقه‌ها همسترينگ پايم پاره شد. قبلا هم از اين ناحيه آسيب ديده بودم ولي اين‌بار مصدوميتم خيلي شديد بود و نتوانستم تا آخر مسابقه‌ها بمانم. به همين خاطر براي مداوا برگشتم. دكتر بهرامي‌نژاد مسئول آموزش كميته ملي المپيك كه پزشك تيم‌هاي ملي هم هستند در جريان آسيب‌ديدگي‌ام بودند و راهكارهاي لازم را به من نشان دادند. در فاصله‌اي كه اعلام كردم مصدوم شده‌ام، كميته فني با صدور بيانيه‌اي به ايران اعلام كرد علي تبريزي به دليل بي‌نظمي و تمرد از دستور مربيان و كميته فني از تيم‌ملي خط خورد. بعد از آن هرچقدر توضيح دادم به چه دليل از مسابقه‌ها انصراف داده‌ام كسي قبول نكرد تا اين كه يكي از اعضاي هيئت رئيسه فدراسيون مرا براي ارائه توضيح خواست. در اين جلسه ميركاظمي و بيات هم حضور داشتند. آن‌ها به من اعلام كردند چرا به دروغ گفته‌ام كه مصدوم شده‌ام اما بعد از اين كه محل آسيب‌ديدگي‌ام را نشان دادم از من عذرخواهي كردند. جالب اين‌كه رئيس كميته فني كه خودش هم مشهدي است به جاي حمايت از ورزشكاران شهرستان‌ها مرتب در روزنامه‌ها بيانيه صادر مي‌كرد و اعلام مي‌داشت كه ما بايد جلوي چنين ورزشكاراني را بگيريم و اجازه ندهيم آن‌ها ورزشكارسالاري را باب كنند. همين‌ها باعث شد اعلام شود علي تبريزي به علت تمرد از دستور مربيان و عدم‌تأييد كميته فني از تيم‌ملي كنار گذاشته شود. در تماسي كه با پورعلي‌فرد داشتم ايشان اين موضوع را رد كرد ولي زماني كه در روزنامه‌ها هم اعلام شد كه من از تيم‌ملي كنار گذاشته‌ شدم، پورعلي‌فرد هم تماس‌هايش را با من قطع كرد و در واقع تحت‌تأثير حرف‌هاي كميته فني قرار گرفت. به نظر من اين نشان از ضعف مديريتي پورعلي‌فرد به عنوان رئيس فدراسيون پرورش‌اندام داشت. البته من بعد از خط خوردنم از تيم‌ملي با رئيس هيئت رئيسه فدراسيون صحبت كردم و به ايشان اطلاع دادم كه از تيم‌ملي قطر پيشنهاد دارم ولي متأسفانه هيچ عكس‌العملي مبني بر اين كه تيم‌ملي مرا مي‌خواهد نديدم بنابراين تصميم گرفتم به قطر بروم.
خب چرا سلسله مراتب اداري را براي برگشتن به تيم‌ملي طي نكرديد و با سازمان تربيت‌بدني صحبتی انجام ندادی؟
من خدمت رئيس معاونت همگاني در سازمان تربيت‌بدني هم رفتم ولي متأسفانه هيچ ترتيب اثري داده نشد.
پيش آقاي كيومرث هاشمي معاون وقت سازمان تربيت‌بدني هم رفتيد؟
من حتي با كيومرث هاشمي هم صحبت كردم. البته بيشتر دلم مي‌خواهد اين مطالب به اطلاع پورعلي‌فرد رئيس فدراسيون برسد و اگر نكته‌اي خلاف آن‌چه اتفاق افتاده بود در صحبت‌هاي من ديدند آن وقت بيانيه صادر كنند. پورعلي‌فرد در مصاحبه‌اي عنوان كرده بود من در فاكتوري كه به فدراسيون داده‌ام مبلغ هنگفتي بابت هزينه‌هايم خواسته‌‌ام درصورتي‌كه سال گذشته 40 ميليون تومان براي آمادگي‌ام هزينه كرده بودم كه فقط يك سوم هزينه‌ها كه چيزي حدود 12 ميليون تومان بود را فاكتور كردم كه آن هم پرداخت نشد. :نمیبینم:
شما که به خاطر پول به ایران برنگشته بودید پس چرا هزینه هایتان را تأمین نکردند؟
درحال‌حاضر مشكلات مالي زيادي دارم. در قيطريه تهران باشگاهي دارم كه موعد آن سر رسيده و صاحب ملك مي‌خواهد خودش آن را اداره كند. بنابراين با مراجعه نزد مسئولان ورزشي مربوطه از جمله كيومرث هاشمي معاونت محترم سازمان تربيت‌بدني، پورعلي‌فرد رئيس فدراسيون، اعضاي هيئت رئيسه فدراسيون و كميته فني و حتي خود آقاي علي‌آبادي، از آن‌ها خواستم فقط يك سالن به من بدهند آن هم به قيد پرداخت اجاره. حتي گفتم تجهيزات سالن را هم خودم تأمين مي‌كنم. از آن‌ها سالن خواستم چون خودم نتوانستم از منابع خصوصي سالني پيدا كنم. مي‌خواستم با درآمدي كه از باشگاه به دست مي‌آوردم هزينه‌هايم را براي شركت در مسابقه‌ها تأمين كنم. باوجود اين كه فدراسيون پرورش اندام ايران دو سالن تجهيز شده دارد. (واقع در شهرك اميد و شهرك غرب «زيتون») اما باز هم به درخواست من بي‌توجهي كردند.
پاسخ كيومرث هاشمي به شما چه بود؟
آقاي هاشمي اعلام كرد اين مورد از اختيارهاي من خارج است.
با آقاي علي‌آبادي رئیس وقت سازمان چطور، صحبت كرديد؟
با علي‌آبادي هم در اين رابطه صحبت كردم. ايشان هم فقط مرا به مديركل تربيت‌بدني معرفي كرد حتي من نامه‌ام همراهم بود ولي حتي پايين نامه را هم پاراف نكردند. اين‌ها فقط مي‌خواستند مرا برگردانند و هيچ كمكي هم نكردند.
اگر شما دچار چالش مالي نمي‌شديد آيا باز هم از ايران مي‌رفتيد؟
خير، هيچ وقت چنين كاري نمي‌كردم. چون دليلي نداشت كشورم را رها كنم. اما وقتي از تيم ملي قبل از مسابقه‌هاي جهاني خط خوردم تصميم گرفتم به پيشنهاد دوباره قطر پاسخ مثبت دهم.
يعني فدراسيون پرورش‌اندام بعد از برگشت شما به ايران هيچ حمايت مالي از شما نكرد؟
خير. حتي يك ريال هم به من پرداخت نكرده‌اند. البته بعد از اين كه فاكتور هزينه‌هايم را به فدراسيون دادم شب عيد با من تماس گرفتند و گفتند به فدراسيون بروم و مبلغ 4 ميليون بابت عيدي بگيرم كه قبول نكردم و گفتم عيدي نمي‌خواهم فقط منتظرم تا مبلغ فاكتورم پرداخت شود كه خبري از آن هم نشد.
به هرحال شما بعد از برگشت به ايران اعلام كرديد هيچ چشم‌داشت مالي نداريد؟
بله. اين را گفتم ولي همان‌طور كه گفتم من كارم را از دست داده‌ام چون تنها سرمايه و تخصص من باشگاه‌داري است. ناگفته نماند من خودم هم از رفتنم به قطر بسيار ناراحت هستم ولي آقايان با شرايطي كه براي من فراهم كردند عملا چاره‌ ديگري برايم نگذاشتند.
يعني مي‌خواهيد بگوييد اگر عضو تيم‌ملي بوديد، حتي اگر دچار اين چالش مالي مي‌شديد باز هم در كشور مي‌مانديد؟
قطعا همين كار را مي‌كردم. من 5 سال از زندگي‌ام را وقف كارم كردم حتي طلاهاي همسرم را هم فروختم تا هزينه مسابقه‌هايم را تأمين كنم امسال هم مي‌توانستم باز همين كار را بكنم ولي آقايان با حذف من از تيم‌ملي و ناديده گرفتن آسيب‌ديدگي بزرگ‌ترين توهين را به من كردند.
قرارداد شما با قطري‌ها چند ساله است؟ راجع به آن توضيح دهيد.
قراردادم با قطر 5 ساله است.
درحال‌حاضر فدراسيون قطر چه مبلغي بابت قرارداد با شما در نظر گرفته؟
اين رقم آن قدر هست كه بتوانم يكي دو سال هزينه‌هاي زندگي‌ام را تأمين كنم.
چرا نمي‌خواهيد مبلغ قراردادتان را بگوييد؟
(مي‌خندد) شما كه خودتان اشاره كرديد. مبلغ قرارداد من با قطري‌ها 400 هزار دلار است.
اين كه رقم قرارداد 4 سال قبل شماست. يعني رقم قراردادتان تغييري نكرده؟
البته يك مقدار بيشتر شده به اضافه اين كه خدمات بيشتري هم به من مي‌دهند. مثل خانه و... حتي قطري‌ها اعلام كردند ما اين‌جا برايت باشگاه مي‌زنيم تا ديگر مجبور نباشي مرتب به ايران بروي.
شما در جايي گفته‌ايد با اين كه عضو تيم‌ملي قطر شده‌ايد، حتي اگر در مسابقه‌ها برنده‌ هم شويد باز پرچم ايران را دور خود مي‌پيچيد. درست است؟
قطري‌ها از من خواستند بعد از پيروزي‌ام در مسابقه‌ها پرچم قطر را بالا ببرم كه مخالفت كردم و گفتم اگر قرار باشد پرچمي را بالا ببرم آن پرچم فقط پرچم ايران است. حتي اعلام كردم قبول نمي‌كنم كه در رژه‌هاي مسابقه‌هاي آسيايي و المپيك من پرچم‌دار باشم و فقط مسابقه مي‌دهم كه آن‌ها هم قبول كردند. چراكه پرچم حرمت خاصي دارد.
بعد از شركت شما در رقابت‌هاي جهاني قطر از سوي فدراسيون پرورش‌اندام ايران اعلام شد كساني كه مشكل مالي داشته‌اند در رقابت‌هاي قطر مسابقه داده‌اند بنابراين اين ذهنيت قوت گرفت كه مگر قطري‌ها چه مبلغي به شما پيشنهاد داده‌اند كه حاضر شديد به نام آن‌ها مسابقه‌دهيد؟ آيا بيشتر از رقم 8 ميلياردي بود كه به رضا‌زاده در زمان قهرمانی اش پيشنهاد شد؟ در واقع اين ذهنيت ما را وادار به مقايسه كرد...
به عقيده من مقايسه من با رضا‌زاده و امثال ايشان اصلا درست نيست. چرا كه ايشان از هر لحاظ تأمين هستند. ايشان صاحب چندين مؤسسه توليدي از ‌جمله مؤسسه توليد شترمرغ هستند، چندين قطعه زمين در كيش دارند حتي صاحب 2 منزل مسكوني هستند. البته رضازاده بابت تمام اين دارايي‌ها زحمت كشيده و حقش هم هست ولي مقايسه من با رضازاده مقايسه درستي نيست. من 19،18 سال سابقه‌ ورزشي دارم ولي حتي يك ريال هم از سازمان تربيت‌بدني كمك مالي نگرفته‌ام. زماني كه خارج از ايران بودم مرتب در اخبار ايران مي‌شنيدم فدراسيون‌هاي ورزشي ايران از ورزشكاران حمايت‌هاي مالي زيادي مي‌كنند. حتي در خبرها اعلام مي‌شد از عينك ورزشكاران گرفته تا مايو و هزينه مكمل‌هايشان، همه را تأمين مي‌كنيم. ولي وقتي دوباره به ايران برگشتم ديدم اصلا اين خبرها نيست. البته تا زماني كه پول داشتم اصلا به كمك‌هاي فدراسيون توجه نمي‌كردم حتي وقتي تماس مي‌گرفتند و مي‌گفتند بيا مكمل بگير، نمي‌رفتم. ولي بعد از گذشت يك‌سال ديگر توان مالي تأمين هزينه‌هايم را نداشتم.
بعد از قراردادتان با قطري‌ها آيا با مسئولان از جمله پورعلي‌فرد ديدار يا صحبتي داشتيد؟
خير. نه با كميته المپيك، نه سازمان تربيت‌بدني و نه فدراسيون پرورش‌اندام هيچ صحبت يا ديداري نداشتم. ولي قصد دارم با سعيدلو رئيس سازمان تربيت‌بدني حتما ديدار و گفت‌‌و‌گو داشته باشم. چون امسال 5 نفر از ايران رفتند و در ليگ كشورهاي ديگر شركت كردند و سؤال من اين است كه چرا بايد شرايط در ايران به گونه‌اي باشد كه ما سالانه اين قدر ريزش داشته باشيم كه ورزشكاران‌مان مجبور شوند در ليگ كشورهاي ديگر شركت كنند.
اگر سعيدلو قول بدهد كه به شما باشگاه مي‌دهد شما حاضريد قراردادتان را با قطري‌ها فسخ كنيد؟
من حرف هيچ‌كس را قبول نمي‌كنم جز سعيدلو. اگر ايشان قول بدهند و اول آن را عملي كنند، برمي‌گردم و گرنه به هيچ عنوان بر نمي‌گردم.

imanfitness
۱۳۸۸-۰۹-۲۹, ۰۲:۲۶ بعد از ظهر
خیلی جالبه!انقدر از ایشون بد گفتن که من هم داشت کم کم باورم میشد.واقعا دمش گرم:تشویق:

ShaHiN.mY.LoVE
۱۳۸۸-۰۹-۲۹, ۰۴:۲۳ بعد از ظهر
شیر مادرش حلالش که رفت قطر حال این نامردا رو گرفت . من نمیدونم فدراسیونی که نه پول مکمل میده نه پول آماده سازی میده نه مسابقات درست حسابی میفرسته اصلا چرا به وجود اومده . 30 سال گذشته هنوز فکر دزدین بابا یکم به این قهرمانا برسین . سعیدلو هم یکی مثل باقی دیگه هرکی کنار دست آقا بوده الان شده ریس و مدیر ، واقعا باید به وضع ورزشمون تاسف خورد .

MEGA
۱۳۸۸-۰۹-۲۹, ۰۷:۰۳ بعد از ظهر
من همون اول که فهمیدم خیلی حال کردم که رفته.
اقا چرا ادم نره جایی که به نفعشه؟
زحمت بکشی واس کی؟
مگه روش نوشته ایرانیه؟(درسته تبریزیه)
الان دنیا شده یه دهکده ی جهانی،قطر و ایران نداره که.به قول قدیمیا واس کسی بمیر که واست تب کنه.
اونجا قدرشو میدونستن ،رفت همونجا.
دمش گرم،به این میگن یه عادم کامله عاقله بالغ.

bodybuilder
۱۳۸۸-۰۹-۲۹, ۰۸:۳۲ بعد از ظهر
رورش اندام هيچ جايگاهي توي ورزش ايران نداره. هيچ ارزشي براش قائل نيستند.
من شنيدم که قرار دادش 600 ميليون هست. به اندازه يه بازيکن ليگ برتره فوتبال.
ساله بعد هم اگه مسئولان قطر اجازه بدن ميخواد آرنولد کلاسيک شرکت کنه.