PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پنج راه دوست داشتن غذاهایی که از آن متنفریم

sajjad 1368
۱۳۸۸-۱۲-۲۰, ۰۸:۴۱ بعد از ظهر
چه دليلـي وجـود دارد که ما بعضي از غذاها را دوست نمي داريم و به برخي از غـذاها عـلاقه بسيــار زيـادي داريم؟ اين سوالي است که من در طي اين چند ماه بـارهـا و بـارهـا از خـود پرسيـم تـا بلـکه بتـوانـم نتــيجه گيري کنم که غذاهاي خوشمزه چه مزه اي هستند. من با يک رژيم غذايي معمولي بزرگ شدم که در آن گوشت، سيب زميني، پاي، چيپس و حبوبات وجود داشت. از بچگي سبزيجات نمي خوردم و به همين دليل هم احساس مي کردم که سبزي ها طعم خوبي ندارند. اين آداب غذايي به دوره بزرگسالي من نيز امتداد پيدا کرد. احساس مي کردم که غذاهاي مورد علاقه من تشکيل شده اند از: پاستا، سيب زميني، چيپس، و گاهي سالادهاي مختلف. نوشيدني هايم عبارت بودند از شير و قهوه با شکر و نوشابه رژيمي. البته اصلاً ادعا نمي کنم که من بهترين رژيم غذايي را داشتم. تقريباً ماه خرداد بود که احساس کردم نياز دارم که غذاهاي سالم تري را مصرف کنم و ميزان استفاده از سبزيجات را نيز در رژيم غذايي خود افزايش دهم، اما از طعم سبزيجات اصلاً خوشم نمي آمد به همين دليل تصميم گرفتم که تحقيقاتي را در مورد رژيم هاي غذايي مختلف انجام دهم تا به مزايا و مضرات هر يک از مواد غذايي پي ببرم. علم طعم و مزه زمانيکه تحقيقاتم را انجام مي دادم، هيچ گاه فکر نمي کردم که مي توانم تا اين حد در اين رشته پيشرفت کرده و جذب آن شوم. من به شدت مجذوب دانش مربوط به طعم و مزه شدم. دکتر لزلي استين معتقد است که فاکتورهاي مختلفي براي افراد در انتخاب طعم و مزه دخالت دارند که عبارتند از: - محيط - ژنتتيک - سن - روش تربيت اگر بخواهم به طور جامع در مورد اين علم بحث کنم، اطلاعات بسيار زيادي وجود دارد که فکر مي کنم در اين مقاله کوتاه نگنجد. اما مسئله اي که مي خواهم در اين مقاله به آن بپردازم اين است که به شما آموزش دهم چگونه مي توانيد آداب غذايي خود را تغيير دهيد و غذاهاي را استفاده کنيد که هيچ تمايلي به خوردن آنها نداريد. همچنين در اين مقاله ياد مي گيريد که چطور ميتوانيد علاقه خود را از غذاهايي که به آنها عشق مي ورزيد، کم کنيد. مديريت مزه ها مانند تمام چيزهاي ديگري که در اين دنيا وجود دارند، بايد دانست که مزه نيز داراي ابعاد روانشناسانه مي باشد. يادم مي آيد که در دوران جواني عاشق طعم شيريني زنجبيلي بودم و روزي آنقدر از آن خوردم که دل درد گرفتم، اما امروزه نه تنها علاقه اي به اين نوع شيريني ندارم بلکه حتي بوي آن نيز حالم را بد مي کند. اتفاقي که مي افتد اين است که بوي اين شيريني حالم را بد مي کند با توجه به اين مطلب ما ميتوانيم احساسات خود را طوري کنترل کنيم که از غذاهايي که خودمان مي خواهيم خوشمان بيايد. دوست داشتن غذاهايي که بدتان مي آيد اگر بخواهيد مي توانيد به راحتي بر عادات نادرست غذايي خود فائق آييد و به آداب غذايي جديد عادت کنيد. ما در اين جا شما را با 5 مرحله متفاوت به منظور آشنايي با اين تکنيک آشنا مي کنيم. اين کار قدري زمانبر مي باشد که البته ميزان آن براي غذاهاي مختلف، متفاوت مي باشد و ممکن است براي برخي از انواع خاص غذاها بيش از سايرين نياز به زمان داشته باشيد. به هر حال تمريني است که شايد براي بسياري از شما جالب باشد. مرحله 1 ليستي از غذاهايي که احساس مي کنيد هيچ گونه علاقه اي به آنها نداريد تهيه کنيد. حداقل سعي کنيد که ليست شما تقريباً از 10 مورد تشکيل شده باشد. مرحله 2 حالا از اين ليست يکي از مواردي را که احساس مي کنيد از همه بدتر است را انتخاب کنيد. مرحله 3 براي چند روز آينده اين غذا را همواره در ذهن خود داشته باشيد. به عنوان مثال ميتوانم به شما بگويم که من چه کاري انجام دادم که از ذرت شيرين خوشم آمد. چرا که از اين غذا به شدت متنفر بودم. نشستم و از مزاياي اين ماده براي خودم تعريف کردم: براي سلامتي ات مفيد است، مزه خوبي دارد، و ...اين امر سبب مي شود که در ذهن شما نوعي خواستن براي خوردن اين غذا بوجود آيد و انگار ذهن شما تمايل دارد که طعم آن غذا را بچشد. در اين لحظه بايد از شناخت دروني به شدت پرهيز کنيد چرا که در ظاهر تمايل به مصرف اين غذا داريد، اما چيزي از درون به شما مي گويد که اين غذا طعم خوبي ندارد. مي توانيد با تکرار مزاياي غذايي که قصد خوردن آنها را داريد، جلوي اين امر را بگيريد. مرحله 4 اينجا دقيقاً همان جايي است که قوه تخيل شما وارد کار مي شود. پس از چند روز که به طور مداوم به خود گفتم اين غذا طعم خوبي دارد، خودم را در حين خوردن آن فرض مي کنم و به خودم مي گويم که مزه اش آنقدرها هم که تصور مي کردم بد نيست، و بعد خودم را مي بينم که تمايل دارم تا مقدار بيشتري از آن را مصرف کنم. بعد هم با خودم فکر مي کنم که چه غذاهاي ديگري را با آن مي توانم بخورم. اين امر هم ميتواند تمايل شما به مصرف آنرا افزايش دهد. مرحله 5 غذاهايي را که به آن علاقه اي نداريد را همراه با غذاهايي ميل کنيد که از خوردن آنها لذت مي بريد. به عنوان مثال چون من علاقه اي به ذرت شيرين نداشتم آنرا با يک بشقاب گوشت وسيب زميني مخلوط کردم. اين کار را تا چند هفته ادامه دادم تا به آن عادت کردم و از آن به بعد هم ديگر هيچ علاقه بدي نسبت به مصرف ذرت شيرين نداشتم و مي توانستم به راحتي آنرا بخورم و از طعمش لذت ببرم. موارد بيشتري را به ليست غذاهاي مورد علاقه خود اضافه کنيد من از اين 5 مرحله براي اضافه کردن اين مواد غذايي نيز بهره گرفتم: هويج، شلغم، کلم، گوجه فرنگي، کرفس، چاي سبز، اسفناج، و چاي بدون شکر. در طول يک سال من موفق شدم که غذاهاي بسيار زيادي را که براي سلامتيم مفيد بودند به رژيم غذايي خود اضافه کنم. با اين روش ليست غذاهايي که از آنها استفاده مي کردم نيز افزايش پيدا کرد.