PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روزه داری و بدنسازی !!

sonyericsson
۱۳۸۹-۰۴-۲۶, ۱۱:۱۹ قبل از ظهر
يكي از مباحث عمده اي كه اين روزها ذهن ورزشكاران و بخصوص بدنسازان مسلمان را در كشورهاي گوناگون به خود مشغول كرده است مسئله چگونگي نظام تغذيه در ماه رمضان است.

سؤالي كه معمولا بدنسازان مي پرسند اين است كه آيا روزه بگيريم يا خير ؟

پاسخ من به عنوان يك كارشناس تغذيه و بدنسازي كه اكثر ساليان عمر خود را با قهرمانان اين رشته بسر برده ام از نظر تجربي به اين سوال كاملا مثبت است چرا كه جداي از مسائل اعتقادي و مذهبي ، روزه گرفتن خود باعث رفرش و نوگرايي تازه در سيستم گوارش و نيز جذب و فرآوري بهتر مواد غذايي در بدن انسان است. در مدتي كه شما آب و مواد غذايي را به بدن خود نمي رسانيد بدن شما استقاده بهينه از مواد غذايي را مي آموزد و به بيان بهتر اين عمل نه تنها باعث افت كيفيت سيستم گوارش نمي شود بلكه به علت استراحت اين سيستم بعد از پايان ماه رمضان شما خود به معجزه اي كه در بدنتان رخ داده است پي خواهيد برد.اما در خصوص متد تغذيه ، در اين مورد دو روش وجود دارد كه مبتني بر دو راهكار است ، يكي آنكه شما قصد نداريد روزه بگيريد كه اين عمل تقريبا هيچ تغيري در سيستم تغذيه و تمرينات شما ايجاد نمي كند اما بحث ما در خصوص بدنسازاني است كه مي خواهند علاوه بر روزه داري تمرينات خود را ادامه دهند. شكي نيست كه در ماه رمضان به علت ايجاد ضعف عمومي قواي بدني بخصوص در هفته اول اين ماه وضعيت بدن با افت محسوس رو به رو مي شود اما شما با داشتم يك برنامه خوب تغذيه مبنتي بر درصد هاي مناسب پروتئين، ئيدرات كربن، ليپيد و مواد معدني و در كنار همه اينها مصرف منطقي آب ، مي توانيد بعد از سه روز بر اين مشكل فائق آمده و تمرينات خود را با كيفيت عادي ادامه داده و حتي بر شدت آنها هم بيفزاييد اما نكته اي كه در اين خصوص بايد مد نظر داشته باشيد كيفيت و ارزش غذايي بالاي موادي است كه شما مصرف مي كنيد چرا كه عملا تعداد وعده هاي غذايي شما از حداقل چهار وعده در روز به دو وعده تقليل يافته و مي بايد اين كاهش سطح كمي غذا با افزودن بر كيفيت آن جبران شود مسئله كيفيت غذاي مصرفي ورزشكاران از مواردي است كه من تاكيد بسياري بر آن دارم و به همه انها توصيه مي كنم كه در كنار وعده هاي سرشار از پروتئين و هيدرات كربن مصرف فيبرين ها را فراموش نكنند چرا كه مصرف فيبرين هايي مثل سبزيجات و ميوه هاي سبك علاوه بر تامين سلامتي سيستم گوارش ، مواد معدني و ويتامينهاي مورد نياز بدن شما را تا حد زيادي تامين مي كند به هر جهت ماه رمضان شايد با مشكلاتي مثل ضعف ، سرگيجه و كسلي در حين تمرين براي ورزشكاران به علت قرار گرفتن بدن در وضعيتي فوق العاده همراه باشد اما پس از پايان ماه رمضان است كه ورزشكاران در همان هفته هاي نخستين با شگفتي وضعيت مساعد بدن خود را مشاهده مي كنند و از نتايج به دست آمده در شگفت خواهند ماند.

مقاله فوق بهانه ایست تا نظر اساتید سایت رو جویا بشیم اینو همه میدونیم امروز همه خیلی راحت در محیط وب دم از کارشناس شدن میزنن و اطلاعات نادرستی به کاربران میدن و این به نظرم وقتی آسیب میرسونه که در موضوعات مهمی مثل موضوع مذکور باشه . ممکنه موضوع قبلا گفته شده باشه اما متاسفانه با جستجو نتونستم پیدا کنم از اساتید عزیز میخوام با توجه به ورود دور جدید از کاربران اطلاع رسانی بفرمایند . با تشکر:گل رز::گل رز:

Hessam_Vardak
۱۳۸۹-۰۴-۲۶, ۱۲:۰۹ بعد از ظهر
من 100% با نظر اين كارشناس مخالفم. البته ايشون تقصيري نداره و كمتر كسي جرأت مي كنه در محيط عمومي به عده زيادي روزه نگرفتن رو توصيه كنه.
اين حرف ايشون مثل اين هست كه بگيم براي رفرش شدن و استراحت سيستم تنفسي، بهتره 1 الي 2 ساعت نفس نكشيم تا بعد از اين زمان، بدن ما استفاده درست از اكسيژن رو هم ياد بگيره.:پوزخند:
گرسنگي براي يك بدنساز مساوي است با از دست رفتن عضله، در اين شكي نيست. در موردمصرف نكردن آب هم كه هنوز هيچ توجيه علمي حتي براي افراد عادي هم پيدا نكردن، چه برسه به بدنسازها.
اما اگر بدنسازها بخوان روزه بگيرن، با تمهيداتي مي شه تحليل رفتن عضلات رو به تأخير انداخت. به طور مثال، بهتره كه همراه با سحري از كازئين و گلوتامين 12 ساعته استفاده بشه تا نياز بدن تا حدي تأمين بشه و از ريزش عضلات جلوگيري بشه (البته تا حدي).

arashbandegan
۱۳۸۹-۰۴-۲۶, ۰۷:۵۲ بعد از ظهر
کاملا اشتباس، من با نظر حسام جان کاملا موافقم. روزه هیچ منفعتی که نداره، موجب زیادی خوردن (پور خوری) و افزایش چربی میشه و همینطور تنظیمات قند خون وانسولین و ... رو به هم میزنه. حالا هر کسی اعتقادی داره و قابل احترام ولی از نظر بدنسازی و علمی پاسخ منفی هست.

پيمان صادقي پري
۱۳۸۹-۰۴-۲۶, ۱۱:۲۹ بعد از ظهر
منم با نظر اين آقاي كارشناس تقلبي كاملا مخالفم . معني لغوي صبحانه انگليسي يعني break fast يعني شكستن روزه . شما زماني كه در خواب هستيد بدنتان استراحت لازم را ميكنه چه سيستم گوارشي و چه هر سيستم ديگري . اين حرف خيلي خنده داره كه روزه بگيريم كه سيستم گوارشي استراحت كنه . چه استراحتي آخه ؟؟؟؟
طبق علم و عقل ميدونيد كه يه بدنساز براي حفظ عضلاتش به تغذيه در هر سه ساعت يك بار احتياج داره . حالا شما حساب كن 8 ساعت كه خواب شبانه هست غذا نميخوريد . 10 ساعت هم حداقل از اذان صبح تا عصر چه شود . 18 ساعت گشنگي رو هيچ عقل سالمي نميتونه بگه مفيده .
البته من به اعتقادات كسي نميخوام لطمه وارد شه . اگر هدفتون اعتقادات بالا هست و هيچ جوره نميتونيد ازش بگذريد و روزه نگرفتن رو گناه ميدونيد و فكر ميكنيد هر كس روزه نگيره گناه كرده بگيريد . اما اگر براتون سلامتي و ورزشتون مهمه به نظر من نگيريد .
اما باز هم ميگم من فقط از لحاظ علمي راهنمايي كردم نميخوام دوستان فكر بدي در مورد من كنند . دوست ندارم توي سايت دروغ بگم . ما وظيفمونه حقيقت رو بگيم .

sonyericsson
۱۳۸۹-۰۴-۲۸, ۱۱:۴۴ قبل از ظهر
با درود و احترام
استاد عزیز اگه امکان داره برای کسب که بخواد روز بگیره:گریه: ، نحوه فعالیت و نوع مصرف غذا رو اگه مقدور بود اعلام بفرمایید.ممنونم.:گل رز:

samim
۱۳۹۰-۰۲-۲۵, ۰۳:۰۴ بعد از ظهر
ماه رمضان نزدیکه ( ماه میهمانی خدا)
این ماه رمضون میخوام روزه هامو بگیرم ولی فکر کنم بدن سازی رو باید بیخیال بشم؟
میخواستم بدونم آیا واقعا روزه برای بدن ضرر داره ، برخلاف چیزهایی که از بچه گی تو گوشمون کردند ؟

3tare
۱۳۹۰-۰۲-۲۵, ۰۳:۳۴ بعد از ظهر
این کاملا واضحه که روزه باعث میشه انرژی شما خیلی گرفته بشه.
پس توی دورانی که روزه میگیرید طبیعتا نمی تونید مثل قبل ورزش بدنسازی تونو انجام بدید.
ماه رمضان رو که روزه میگیرید، می تونید تمرینات سبک تری انجام بدید...
توی این دوران تغذیه تون رو هم باید اصولی تر کنید!
به همین راحتی................

samim
۱۳۹۰-۰۲-۲۵, ۰۳:۳۷ بعد از ظهر
اگر به همین راحتی یعنی با تغذیه بهتر و تمرین سبکتر بشه روزه داری کرد ، امسال دیگه روزه ها مو همه رو میگیرم ( بعد از چند سال وقفه )- خدا از سر تقصیرات سال های گذشته بگذره !

hamidbarca
۱۳۹۰-۰۲-۲۵, ۰۷:۰۴ بعد از ظهر
به نظرم حتما بذارید بعد افطار برید باشگاه که حداقل قبلش یه ته بندی سبک بکنید و اینکه در حین ورزش آب هم بتونید بخورید البته باز هم به نظرم کسی که روزه میخواد بگیره بهتره این یک ماه رو سبک کار کنه در حدی که بدنش افت نکنه.

Ahoora
۱۳۹۰-۰۲-۲۵, ۰۹:۰۹ بعد از ظهر
یه سال روزه میگرفتم باشگاه هم میرفتم 4 کیلو اضافه کردم :پوزخند: اما امسال که دوباره شروع کردم خرج کردم کلی مکمل خریدم صد در صد وزن زیادی از دست میدم که چاره ای نیست :ناراحت: تمرین هم میکنم ولی میزنم پای استراحت و تخریب مقداری از عضلات :ناراحت:

ShaHiN.mY.LoVE
۱۳۹۰-۰۲-۲۶, ۱۲:۵۸ قبل از ظهر
من که هر سال تمومشو میگیرم
رابطش با بدنسازی هم کاملا عکسه ، هر کاری کنید نرسیدن بیش از 12 ساعت غذا و آب به بدن باعث افت میشه .
حالا اگه از افطار تا سحر یه سر هم بخورید نتیجش باز تخریب بدنتون میشه .
به قول حمید یه ته بندی سبک ، رفتن به باشگاه و یه تمرین سبک ترجیحا برای نگه داشتن عضلات ( مکمل هم باشه که عالیه ) ، بعد یه شام درست حسابی با درصد پروتئین بالا
پیشاپیش طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق تعالی :صلح:

samim
۱۳۹۰-۰۲-۲۶, ۰۹:۴۳ قبل از ظهر
معتقدم ، خیلی زرنگ باشم بتونم همین چند سیر عضله ایکه بعد از چند سال تمرین گرفتم حفظ کنم ، باید کلامو بندازم بالا .....:بامزه:

این ماه رو میزارم برای استراحت نیمه مطلق .. هوازی رو تعطیل میکنم ،
یه تمرین سبک 40 دقیقه ای .. اونم 3 الی 4 روز در هفته ..

باید شروع کنم نماز هم بخونم انشاء الله گوش شیطون کر !
ربنا استاد شجریان هم میچسبه توی سحر ، نه ؟

Ahoora
۱۳۹۰-۰۲-۲۶, ۱۲:۱۶ بعد از ظهر
من 10 روز قبل ماه رمضان وعده های غدایی روز رو میارم پایین و میندازم بعد از اذان مغرب تا معده یکم عادت کنه وگرنه پدرش درمیاد یهو تغییرش بدی

ebi_720
۱۳۹۰-۰۲-۲۶, ۱۰:۵۸ بعد از ظهر
منی که در دمای شصت درجه باید روزه بگیرم امسال موندم چکار کنم نمیشه هم روزه نگرفت بدنم با این گرما کلی تحلیل میره .اساتید محبت کنن راهنمایی بفرامیند که بعد افطار به چه میزان چند دقیه و چند تکراری تمرین کنم