PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مباحثه کاهش وزن

arashbandegan
۱۳۸۹-۰۵-۰۱, ۰۹:۴۱ قبل از ظهر
در بسیاری ازمجلات و کتابهای کاهش وزن، اشاره به رژیمهای کم کالری میشود و اینکه با رعایت رژیمهای کم کالری میتوان به وزن ایده ال رسید. نظر یا تجربه شما چیست؟ برای اینکه بتوانیم بهتر به این مسله بپردازیم لطفا به این سوالات توجه کنید: آیا یک کالری، یک کالری هست و آیا هنگام وزن کم کردن کافی هست که تنها کالری کل (مصرفی) را کم کرد و نتیجه گرفت؟ شما چطور ترجیح میدهید کالری مصرفی را کم کنید؟ اگر کالری مصرفی کمتر از مورد نیاز باشد آیا بدن چربی خواهد سوزاند؟ آیا سیستم کالری سنجی یا شمردن کالریهای مصرفی در روز معیار مناسبی برای کم کردن وزن هست؟ چرا؟ شما برای کم کردن چربی چه راهی را پیشنهاد میکنید و چرا؟ از دوستان خاهشمندم جهت بهس و گفتگوی بهتر در این مباحثه شرکت کرده و نظریات یا تجربیات خود را بیان کنند تا همه گی استفاده ببریم.

Yakuza6236
۱۳۸۹-۰۵-۰۱, ۱۲:۳۹ بعد از ظهر
من خودم دیدم کسایی رو که فقط با رژیم های کم کالری وزن کم کردن(800 - 950 کالری در روز واسه یه مرد گنده !) اما تا کی ؟! به محض اینکه این رژیم رو قطع می کنن دوباره به وزن قبلی بر میگردن ! یا کسایی که به خودشون گرسنگی میدن و با از دست دادن آب بدن فکر می کنن وزن کم کردن ! من که اصلا از کاهش وزن فقط با رژیم خوشم نمی آد.
اما در مورد کالری :
فقط هم نباید به مقدار کالری توجه کرد ! به مواد غذایی هم باید توجه کرد . خوب فکر کنیم 1 کیلو قند 1000 کالری داشته باشه ، یک کیلو سیب زمینی هم 1000 کالری داشته باشه . یک کیلو خیار هم 1000 کالری داشته باشه . اینا درسته هر سه تاشون 1000 کالری دارن اما تو سوختن و ذخیره شدن با هم فرق دارن چون تو هضم شدن با هم فرق دارن (درست میگم ؟ ) (تازه فرض کردیم هر کدوم یه حجم مساوی داشته باشن )
برای کاهش وزن به نظر من اول باید مقدار چربی و کربو و حجم غذایی که میخوریم رو کنترل کنیم . دوم هم ورزش هوازی و غیر هوازی (در هیچ کدومش هم نباید زیاده روی کرد ) . من که راه ماندگار تری نیمشناسم !(کلا سنتی فکر می کنم )
حالا چه طور کنترل کنیم ؟ خوب کافیه یه سری به مجلات یا اینترنت بزنیم و میتونیم به صورت تخمینی ببینیم مثلا تردمیل چقدر کالری میسوزونه ؟ دوچرخه چقدر ؟ تمرینات هوازی چقدر ؟ بعد بیایم و بر اساس نیازمون غذا مصرف کنیم . درسته این اعداد و ارقام کاملا درست نیستن و تخمینین اما می تونن تاجایی کمک کنن . همچین به *** و سن و فعالیت هم باید توجه بکنیم . اگه شما بدونید که امروز یه مقدار کره خوردین که 100 کالری داره و همین امروز برین رو تردمیل و تردمیل بگه شما امروز 150 کالری سوزوندین هم واقعا نشون میده شما مقدار زیادی سوزوندین هم از لحاظ روحی آدم را تقویت می کنه . این کالری سنج ها کاملا قابل اعتماد نیستن اما می تونن تا یه جایی کمک کنن .برای کم کردن کالری هم باید از چربی ها و قندها شروع کنیم . مثلا اگه هر روز یه نوشابه میخورین این موضوع رو قطع کنید یا اگه هر روز 2 تا تخم مرغ نیمرو میخورین بکنینش 2 تا تخم مرغ آب پز و شب ها کم حجم غذا بخورین .

مصطفی خانی
۱۳۸۹-۰۵-۰۱, ۰۳:۱۴ بعد از ظهر
اگر اشتباه نکنم آرش جان تایپیکی در مورد چربی سوزی و چربی سوزها (http://forum.bodybuilder.ir/showthread.php?2877-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%D9%8A%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D9%8A-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7/page10)در انجمن وجود داره که بسیار زیبا میشد که شما این مطالب رو در اونجا مطرح می کردید تا هم در زیباتر شدن انجمن یاری رسان بودید هم باعث میشدید که PDF ای که تهیه خواهد شد زودتر بدست بچه ها برسه ممنون

Senior Manager
۱۳۸۹-۰۵-۰۱, ۰۳:۵۱ بعد از ظهر
اگر اشتباه نکنم آرش جان تایپیکی در مورد چربی سوزی و چربی سوزها (http://forum.bodybuilder.ir/showthread.php?2877-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%D9%8A%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D9%8A-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7/page10)در انجمن وجود داره که بسیار زیبا میشد که شما این مطالب رو در اونجا مطرح می کردید تا هم در زیباتر شدن انجمن یاری رسان بودید هم باعث میشدید که PDF ای که تهیه خواهد شد زودتر بدست بچه ها برسه ممنون

اونجا اثرات چربی سوزها بیشتر توضیح داده شده
اینجا اشتراک نظرات در مورد کالری مصرفی و کاهش وزن هستش
همینجا خوبه

امین مشرقی
۱۳۸۹-۰۵-۰۱, ۰۴:۲۷ بعد از ظهر
من با بخشی از صحبتهای یاکوزا موافقم. رژیم بر مبنای دریافت کالری در بدنسازی بی معنیه. چیزی که از اهمیت بیشتری برخوردار به نظر من میزان مواد تشکیل دهنده غذای ما هستش یعنی تو هر وعده غذایی یا چیزی که میخوریم نسبت پروتئین و کربوهیدرات و چربی و . . . به چه صورت هست. یکی از دوستان یه مقاله راجع به تغذیه دوریان یتس تو سایت گذاشته بود که اونجا دوریان یتس گفته بود فرمول لاغری به این صورت که میزان کالری دریافتی از مصرفی کمتر باشه. اما این فرمول لاغری بود نه فرمول چربی سوزی و کات عضله. رژیم هایی که بر اساس کالری تنظیم میشن ممکنه چربی بدن رو کم بکنن اما توده عضلانی و آب بدن رو هم تحت تاثیر قرار میدن.
به نظر من رژیم بر مبنای کالری یا همون کمتر خوردن باعث میشه بدن استراتژی تازه ای در پیش بگیره و بجای کم کردن چربی بیشتر سعی کنه منابع چربی رو حفظ کنه چون احساس می کنه از این به بعد غذای کمتری دریافت خواهد کرد.

Yakuza6236
۱۳۸۹-۰۵-۰۱, ۰۴:۵۰ بعد از ظهر
اگر اشتباه نکنم آرش جان تایپیکی در مورد چربی سوزی و چربی سوزها (http://forum.bodybuilder.showthread.php?2877-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%D9%8A%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D9%8A-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7/page10)در انجمن وجود داره که بسیار زیبا میشد که شما این مطالب رو در اونجا مطرح می کردید تا هم در زیباتر شدن انجمن یاری رسان بودید هم باعث میشدید که PDF ای که تهیه خواهد شد زودتر بدست بچه ها برسه ممنون
اینجا بحث می کنیم و نظراتمون رو بیان می کنیم و از تجربیات خودمون یا دیگران و یا چیزایی که خوندیم حرف میزنیم .ممکنه حرفامون رو همه قبول نکنن یا اصلا اشتباه باشه ! یا یه روشی بیان کنیم که همه گیر نباشه .... بعدش می تونیم یه یا چند نتیچه گیری کنیم و تو اون تاپیک بزاریم .

arashbandegan
۱۳۸۹-۰۵-۰۱, ۰۸:۵۰ بعد از ظهر
ممنون از نظرات دوستان. طبق قانون ترمودینامیک انرژی نه به وجود آماده و نه از بین میرود بلکه از حالتی به حالت دیگرتبدیل میشود پس به نظر میرسد که طبق این قانون باید کالری دریافتی کمتر باشد تا کاهش وزن رخ بدهد و البته این درسته اما هدف کاهش وزن ههست؟ یا کاهش چربی؟ چون ایندو دو مقوله متفاوت هستند چون وزن شما شامل آب، استخوان اسکلتی، عضلات، چربی و ... هست. شما میتونید با کم کردن کالری وزن رو کم کنید البته باید کمتر بخورید که احتمالا گرسنه تر خواهید بود و باید از نظر روانی فشار زیادی را تحمل کنید در ضمن این موجب میشود که تنها وزن کم شود اما ترکیب بدنی یعنی نسبت چربی به عضله در بهترین وجه ثابت خواهد ماند، چرا؟ ورزش چگونه میتواند کمک کند؟ آیا تنها با رژیم کم کالری و بدون ورزش میتوان به نتیجه رسید؟ اگه بخواهیم وزن کم کنیم، کم کردن کدامیک از مواد اصلی غذایی کمک بیشتری خواهد کرد (کربوهیدراتها، پروتئین یا چربی) چرا؟ خیلیها میگند با کم کردن مصرف چربی میتوان لاغر شد به نظر شما چه ارتباطی بین چربی مصرفی و چربی ذخیره شده در بدن وجود داره؟

Yakuza6236
۱۳۸۹-۰۵-۰۲, ۰۳:۵۶ بعد از ظهر
در بدنسازی که هدف باید کاهش چربی باشه ! درسته ؟ مگر در موارد خاص . البته من وقتی می گم بدنسازی منظورم بدنسازی طبیعه .
وزن همون طور که گفتی هم آبه هم استخوانه هم عضله هم چربی و ... . استخون رو که نمیشه کاریش کرد ! میشه ؟ میمونه آب بدن ، چربی و عضله . اکثر اینایی که فقط با رژیم یا با سونا میخوان وزن کم کنن به نظر من بیشتر آب بدنشون رو کم می کنند تا چربی ! پس جواب من به این سوال که بدون ورزش و با رژیم کم کالری میشه وزن کم کرد بازم نه هست ! اگه هم بشه اولا کوتاه مدته دوما متناسب نیست .

در مورد کاهش کالری باید هوشمندانه تر عمل کنیم . یعنی به جای اینکه به کل کالری مصرفی نگاه کنیم ، کالری که میسوزونیم رو هم لحاظ کنیم . می تونیم با افزایش فعالیت بدنی مقدار قابل توجهی به این موضوع کمک کنیم . یه نفر رو که روزی 5000 کالری مصرف میکنه رو در نظر بگیریم . خوب این آقا تصمیم گرفته خودش رو لاغر کنه ، هیچ فعالیت بدنی هم نداره . یه کارمند بانکه که صبح تا ظهر میره سرکار اونجا هم همش در حال خوردن چایی و قند و شیرینیه ! حالا این آقا میره مطالعه میکنه و تصمیم میگیره کالری مصرفیش رو 2000 تا بکنه . خوب مسلما باید گرسنگی بکشه و چه بسا که وسط راه ببره و رژیمش رو بشکونه . کاهش کالری باید در اعتدال باشه . اما اگه به جای اینکه تصمیم بگیره 2000 کالری بکنه به جاش بکنه 3500 کالری در روز و 6 روز هفته رو هم ورزش هوازی و غیر هوازی انجام بده بهتر نتیجه میگیره . چون هم مقدار کالری مصرفیش رو کم کرده هم مقداری کالری هم داره میسوزونه . و اگه درست از کالریش کم کنه فکر نکنم نیازی به گرسنگی دادن به خودش باشه . به نظر من بهتره اول مقدار چربیش رو کم کنه و بعد مواد قندی رو . خوب اگه آدم به جای اینکه روز 5 تا نون خامه ای بخوره هیچی نخوره نمیمیره ! درسته ؟ یا اگه به جای مرغ سوخاری، آبپیز بخوره یا به جای نیمرو به خودش عادت بده که تخم مرغ آبپیز بخوره یا در کنار همبرگرش -که به جای اینکه سرخ شده باشه کباب شده - سیب زمینی سرخ کرده نخوره هیچ مشکلی پیش نمی آد. اگه این آقا پروتین مصرفیش رو بین 2/2 تا 3 گرم به ازای هر کیلو وزن بدن بکنه و چربی 25 درصد غذاش رو تشکیل بده و سعی کنه شب ها هم کربوهیدرات مصرف نکنه ( نشینه دو پرس برنج بخوره ) دیگه احتیاجی نیست به خودش گرسنگی بده .
همچنین بعضیا هستن که وعده های غذایی رو کم می کنن ! مثلا شام نمی خورن ! اتفاقا برعکس باید زیادش هم کرد . به جای 3 یا 4 بار باید 5 یا 7 بار غذا خورد اما از وعده هایی که قبلا میخوردین کمتر .
ا
ما ورزش چه طور کمک می کنه ؟
خوب اول اینکه ورزش باعث میشه بدن انرژی مصرف کنه .
دوم اینکه باعث میشه عضله بسازه .
سوم اینکه وقتی طرف نتیجه بگیره از لحاظ روانی روش تاثیر میزاره و این باعث میشه بهتر تلاش کنه .
البته باید درست ورزش بکنه . بعضی ها هستند که میان یه ساعت رو تردمیل با لول 3 که از راه رفتن معمولی هم یواش تره راه میرن و به LCD تردمیل خیره میشن و بعد یه ساعت تردمیل میگه شما مثلا 500 کالری سوزوندین ! طرف هم کلی حال میکنه . تمرین هوازی با شدت یکنواخت به نظر من خوب نیست باید به سبک اینتروال رفت . تازه تنها ورزش هوازی که دویدن با تردمیل نیست ! از اسکی فضایی ، استپ میل یا دوچرخه یا اصلا ورزشها ی رزمی مثل بوکس هم میشه استفاده کرد .
اگه طرف با وزنه های سبک و تکرار های زیاد کار کنه یا با وزنه های نسبتا سنگین و تکرار های کمتر اما با استرحات بین ستی کمتر کار کنه علاوه بر چربی سوزی ، عضله هم می سازه . درست میگم ؟ این طوری خودشض می فهمه که داره خوش فرم تر میشه .

Hessam_Vardak
۱۳۸۹-۰۵-۰۲, ۰۴:۲۵ بعد از ظهر
به نظر من ما به جای رژیم غذایی باید فرهنگ غذاییمون رو اصلاح کنیم. رژیم یک فرایند کوتاه یا میان مدت هست که در اون شخص با سختی کشیدن وزن خودش رو با روشهای متفاوت به وزن ایده آل می رسونه، اما بعدش چی؟
ما اگر فرهنگ غذاییمون رو درست کنیم و به جای حجم غذا، نوع غذا رو اصلاح کنیم، شاید نه در کوتاه مدت اما در دراز مدت به وزن ایده آل خواهیم رسید و همیشه هم پایدار خواهد بود.
اما در مورد چربی سوزی در بدنسازان، من معتقدم تقویت و حجم دهی عضله جای خود، چربی سوزی هم جای خود. یعنی به جای استفاده از تکرارهای خیلی بالا که تأثیر چندانی در رشد عضلات ندارن، از تکرار های متوسط و یا کم استفاده کنیم، اما تغذیه و ورزشهای هوازی رو هم به دقت مد نظر داشته باشیم تا هم به حجم عضلانی خوبی برسیم و هم از حجم چربی ها کم کنیم.