PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شایستگان ناکام المپیا

Senior Manager
۱۳۸۹-۰۷-۱۶, ۱۲:۱۴ قبل از ظهر
از زبان شاون ری

از روزی که لاری اسکات در اولین دوره المپیا به قهرمانی رسید تا امروز این رقابتها قهرمانهای زیادی به خود دیده است . هرچند در جمع نفرات دوم کسانی بودند که میتوانستندمقامشان را ارتقاء دهند و قهرمانیشان را جشن بگیرند
اما خیلی هم بودند که برغم فیزیک تحسین برانگیزشان هرگز نتوانستند از پله دوم فراتر روند .
آرنولد، سرجیو اولیوا ، فرانک زین ، کریس دیکرسون ، فرانک کلمبو ، جی کاتلر وررونی کلمن 7 مردی هستند که در طیف اول قرار میگیرند، یعنی انهایی که پس از نایب قهرمانی موفق شدند بر قله رفیع المپیا بایستند.
اما بعضیها که روح و جانشان را در این ورزش سرمایه گذاری کردند هرگز لذت قهرمانی و کسب مجسمه ساندو را تجربه نکردند تا بنوعی تلاشهای بی وقفه شان بی نتیجه بماند ، مردانی که حالا برای قهرمان نشدن باید تا اخر عمر غبطه و حسرت بخورند.
شاون ری که خود در سالهای 1994 و 1996 پشت سر دوریان یتس ماند و نتوانست طعم شیرین قهرمانی رابچشد این مقاله را تهیه کرده که به معرفی بهترین بدنسازان تاریخ میپردازه که به رغم شایستگیهاشون هرگز قرار گرفتن روی پله اول المپیا رو تجربه نکردن!

محمد المکاوی
نفر دوم المپیا 1983 و 1984
در سال 1983 وقتی برای اولین بار محمد الکاوی را دیدم ، یک دانش اموز دبیرستانی بودم . او 162 سانتیمتر قد داشت و بعد از سمیر بن نوت که مشهور به شیر لبنان بود به مقام دوم المپیا رسیده بود . رنگپوست و حالاتی که موقع فیگور به خود میگرفت واقعا خیره کننده بود. در حالی که بزرگترین بدن روی صحنه نبود اما نمایی که فیزیکش داشت و فیگورهایی که میگرفت به شما این باور را میداد که 210 سانت بلندیه قد دارد.
با اینکه المکاوی درخشش خیلی خوبی داشت و همه جا صحبت از او میشد ، اما ظهور لی هنی ستاره بی بدیل در اسمان بدنسازی سبب شد تا المکاوی تحت تاثیر این نام بدنساز سیه چرده قرار بگیرد .
لی توانست رکورد 8 ساله را ثبت کند و در نتیجه از سال 1984 تا 1991 بدنسازی را تحت سلطه خود قرار داده بود.
اجازه بدهید اعترافی بکنم: لی هنی رویاهای خیلی از بدنسازان منجمله محمد المکاوی را نابود کرد

البرت بکلس
نفر دوم المپیا 1985
سال 195 بود و من تازه قهرمانمسابقات نوجوانان NPC شده بودم و توانستم اخر همان سال به قهرمانی جوانان مستر ورلد که در استرالیا برگزار شد نیز برسم.
در سیدنی فیگوریست میهمان کسی نبود جز.....البرت بکلس
بدنسازی با سابقه که بیش از 100 مسابقه را تجربه کرده بود.
با حداکثر 172 سانتی متر قد و کمتر از 90 کیلو وزن ، او قهرمان اسبق مستر بریتانیا - مستر یونیورس و 3 بار قهرمان شب قهرمانان بود.
جادویی ترین پیک بازوها متعلق به او بود و ودر فینال رقابتها از حریفان اصلی بحساب می امد.
لی هنی که در سال 84 قهرمان المپیا شده بود با ترکیبی از جوانی و حجم زیاد توانست سال 1985 قهرمانی اش را جشن بگیرد.
کاملا واضح بود که پختگی و و ورزیدگی عضلات بلکس بهتر بود و همچنین عضلات تفکیک شده تری داشت . در مجموع بلک توانست برای لی هنی هشداری باشد تا به راحتی به قهرمانی تکیه نکند.
او بعدها داور IFBB شد و به مربیگری خصوصی در کالیفرنیا ادامه اد . بلکس در سن 78 سالگی همچنان زندگی اش در کنار هالتر و دمبل میگذرد.

فلکس ویلر
مقام دوم المپیا 1993،1998،1999
وقتی که سال 1992 کوین لورون بعنوان یک رقیب تازه وارد برایم رخ نمایان کرد ، چیزی طول نکشید که سروکله یک نیروی جدید دیگر به نام فلکس ویلر پیداشد.
سال 1993 پرورش اندام جهان به معنای واقعی کلمه شاهد یکی از کامل ترین بدنهای ورزش ما بود!!!!
او175 سانت قد و 98 کیلوگرم وزن داشت و هیچگونه چربی یا آب اضافی در بدنش به چشم نمیخورد.
در مستر 1993 براحتی مقام دوم المپیا را از چنگ من دراورد و بعد از دوریان قرار گرفت.
شخصا بر این باورم که بهترین فلکس همه دوران ، ارنولد کلاسیک 93 بود ، اما مسترالمپیا برایش مقداری بزرگتر از ان چیزی بود که بیاید و عناون قهرمانی را از آن خود سازد.
مثل لورون، فلکس هم 5 سال بعد مجددا به مقام دوم رسید اما اینبار بعد از رونی کلمن ، بعنوان یک شرکت کننده در مسابقات سال 1998 تنها سالی بود که مقام المپیا روی هوا بود.
با بازنشسته شدن دوریان ، هرچند فلکس هم تغییرات زیادی کرده بود و به مراتب بزرگتر شده بود اما این رونی کلمن بود تا در دوران نوپایی خود قهرمان المپیا شود.
فلکس حتی سال 1999 هم دوم شد . ویلر اگرچه هرگز قهرمان المپیا نشد اما 4 بار قهرمانی در مسابقات معتبر ارنولد کلاسیک را جشن گرفت.
این بدنساز 43 ساله در سن خوزه با همسرش و 5 فرزند پدربزرگ هم شده است!!!
او بعنوان یک نویسنده به عالم بدنسازی بازگشته و برای شرکتEFX هم تبلیغات مکملی میکند.

کوین لورون
نفر دوم المپیا 1992،1995،2000،2002
سال 1991 در مسابقات NPC کوین لورون ملقب به ماشین عضله مریلند قهرمان شد. یک قهرمان تازه وارد که مثل هیچکس نبود ؛ بزرگ و شکیل!!
عضلات سینه و سرشانه و بازوهای او میتوانست با بهترین ها دنیا مقابله کند. کوین به نیویورک رفته بود و پشت قهرمانان زیادی را به خاک مالیده بود! هدف او مستر المپیا بود.
من مطمئن بود کوین روز بروز، ماه به ماه ، و سال به سال بهتر میشود تا برترین های دنیا که خودم یکی از آنها بودم را شکست بدهد ( از زبان شاون ری )
وقتی که حواسم به قهرمان ان زمان ( دوریان یتس ) متمرکز بود ، نیم نگاهی هم به لورون داشتم . با قد175 سانت 11 کیلو وزن داشت . او خیلی واقعی تر از چیزی بود که تصورش را میکردم.
با قرار گرفتن روی صحنه در کنارش متوجه شدم اعتماد به نفس از وجودش به اندازه سایز پاهایش می بارد!
لورون سال اول حرفه ای خود را با کسب مقام دوم المپیا ، مقابل دوریان یتس بدست اورد.
یتس در سال 1998 بازنشسته شد و فضا را برای رقیبان باز گذاشت.
اما سال 1998 او و خیلی های دیگر مغلوب رونی کلمن شدند.
سال 2000 کولمن 2 قهرمانی در کوله بارش داشت و مدعی 6 عنوان دیگر هم بود. کوین بدنش را بگونه ای تغییر داد که برای شکست دادن کولمن ضروری بود ، اما داوران تمایل به بدنهای سنگین و حجیم داشتند ، از همین رو کولمن باز هم قهرمان شد.
سال 2002 با اینکه کوین با اسیب دیدگی دست و پنجه نرم میکرد اما باز هم توانست خود را به کولمن نزدیک کند ولی در نهایت باز هم رونی قهرمان شد.
( یادمه اون زمان به کوین لورون، گربه سیاه رونی کولمن لقب داده بودن....افشین کسایی)
کوین امروز 44 ساله و پدر 2 فرزند است.
او 20 قهرمانی در مسابقات حرفه ای بدست اورد تا ازین حیث مرد بی همتای عالم بدنسازی باشد.

آقا خسته شدم از تایپ
بقیه اش رو که در رابطه با ریچ گاسپاری و لی لابرادا هستش رو فردا مینویسم
به بزرگی خودتون ببخشید

Yakuza6236
۱۳۸۹-۰۷-۱۶, ۱۰:۴۲ قبل از ظهر
مطلب خیلی خوبی بود ... تو اینا واقعا کوین لورون باید حداقل یک بار مستر المپیا می شد .

Senior Manager
۱۳۸۹-۰۷-۱۶, ۱۲:۴۳ بعد از ظهر
و اینک ادامه ماجرا...........

ریچارد گاسپاری
نفر دوم المپیا 1986،1987،1988

در حالی که سال 1984 درگیر فارغ التحصیلی ار دبیرستان بودم ، یک جوان 20 ساله اهل نیوجرسی بنام ریچارد گاسپاری موفق شد به مقام قهرمانی دسته میان وزن مسابقات NPC دست یابد.
این جوان یکسال بعد پایش در مسابقات حرفه ای باز شد.
در شب قهرمانان اولین حضور حرفه ای اش را تجربه کرد و توانست صلاحیت حضور در مستر المپیا را بدست اورد .
گاسپاری در اولین المپیا بعد از لی هنی و البرت بلکس سوم شد.
او که به قاتل اژدها معروف شد به سرعت مورد توجه قرار گرفتو خیلی زود توانست در کنار بزرگان این رشته
قرار بگیرد . در حالی که شکل دار ترین بدنساز نبود ، اما امادگی مثال زدنی او در روز مسابقه واقعا قابل تحسین بود.
زمانی که گاسپاری نوجوانی بیش نبود این امتیاز را بدست اورد که با لی هنی تمرین کند.
در نهایت سال 1986 مبارزه استاد و شاگرد فرا رسید . مبارزه ای که 2 سال دیگر هم تکرار شد .
در حالی که هیچ کس حتی ریچارد گاسپاری ( قاتل اژدها ) هم نتوانست لی هنی را از عنوان قهرمانی اش جدا کند ، اما ریچارد یکی از اصلی ترین رقبایش بود.

لی هنی و گاسپاری از بابت توسعه عضلانی چندان تفاوتی با یکدیگر نداشتن ، اما لی قد بلندتر . شکیل تر بود ، در حالی که گاسپاری کوتاه و اندکی جعبه ای شکل بود.
لی ک سنگین وزن طراز اول بود ، اما پاها ریچارد دست کمی از پاهای تام پلاتز نداشت.
از سال 1986 تا 1988 گاسپاری با چنگ و دندان برای بدست اوردن قهرمانی مستر المپیا مبارزه کرد ، اما این کوشش هرگز افاقه نکرد!!!!!!!!
گاسپاری در صنعت مکمل سازی فعالیت گسترده ای را اغاز کرد ، در دوران حرفه ای خود توانست در جایزه بزرگ های المان ، فرانسه ، ایتالیا ، و اسپانیا به قهرمانی برسد و
بخاطر تلاش هایش به تالار افتخارات IFBB راه پیدا کرده است.

لی لابرادا
نفر دوم المپیا 1989 ،1990

سال 1989 وقتی خود را برای مسابقات NPC اماده میکردم ، علاوه بر رقیبان بزرگی چون لی هنی ، باب پاریس ، مایک کریستین
فیلا ویلیامز و گری استریدام ، با یک با یک بدن تازه وارد هم باید مبارزه میکردم
بدنسازی خوش چهره که هم حجم داشت و کلاس!!!!!!!!!!!
لابرادا با قهرمانی میان وزن NPC در سال 1985 توانست کارت حرفه ای خود را دریافت کند .
من بزرگتر از او بودم ، اما بالانس یکسانی داشتیم.
در المپیا 1998 لی لابرادا به من ثابت کرد که راه زیادی رو پیش رو دارم تا بتوانم به سطح او برسم.
یکسال بعد در ایتالیا محل برگزاری مسترالمپیا ، لابرادا به لی هنی فشار سنگینی وارد کرد ، هرچند در نهایت به مقام دوم رضایت داد.
او هنرمندی بود که با تلاش زیاد فیگور میگرفت و در هرمسابقه یک حرفه ای کامل بود.
او به سختی قدش به 167 سانت میرسید و نزدیک به 83 کیلو وزن داشت اما کاملترین و بالانس ترین
مرد روی صحنه در کنار لی هنی بود.
لابرادا 2 سال پیاپی نایب قهرمان المپیا شد و تنها مقابل یک نفر مغلوب شد و او کسی نبود جز.....لی هنی!!
اوکه در هاوانا کوبا متولد شده ، حالا 48 ساله و پدر 3 فرزند است که در هوستون واقع در ایالات تگزاس کمپانی مکمل های غذایی اش را اداره میکند
لابرادا تاکنون 2 کتاب در زمینه بدنسزی را به رشته تحریر در اورده ، در سال 2004 وارد تالار افتخارات IFBB شد.

منبع مقاله
ماهنامه بدنسازی رزم