سفارش تبلیغات

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: گفت و گو با داریوش زارع دبیر کمیته داوران تهران: تست داوری تجربه خوبی نبود

مدیر کل سایت Mohsen آواتار ها
    حالت من
    Relax
    12,946 بار در 2,730 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض گفت و گو با داریوش زارع دبیر کمیته داوران تهران: تست داوری تجربه خوبی نبود

بشير آنلاين: داریوش زارع دبیر اسبق کمیته داوران استان تهران که چندی پیش برای انتخابات ریاست استان تهران ثبت‌نام نمود در کلاس‌های داوری درجه یک کشوری حضور داشت و در مسابقات آسیایی نیز داوری نمود. از سویی مشکلات و گویا تخلفاتی در کلاس‌های داوری درجه یک رخ داد که بر همین اساس گفتگویی با زارع انجام دادیم که در زیر می‌خوانید:
    * جریانات اتفاق افتاده در خلال برگزاری کلاس‌های داوری درجه یک چه بود؟
    - یک دوره کلاس داوری درجه یک برگزار شد. قرار بود هر استان 2 نفر و استان تهران 5 نفر از داوران درجه 2 خود را که 2 سال از داوری آنان در مسابقات مختلف گذشته شده را معرفی کنند.
    5 نفر از استان تهران معرفی شدند ولی مشکل اینجا بود که اولا این افراد بدون هماهنگی کمیته داوران استان انتخاب شدند و ثانیاً اسم یک نفر خط خورده بود و اسم دیگری را که داور درجه 3 بود اضافه کرده بودند که این در نوع خود تخلف به حساب می‌آید.
    به هر حال این فرد فاقد شرایط در کلاس‌ها شرکت کرد و موجب اعتراض بقیه شرکت‌کنندگان شد چرا که اگر قانونی وضع می‌شود باید برای همه یکسان باشد.
    * منظورتان از قانون یکسان چیست؟
    - اینکه اسم یک نفر را خط می‌زنند و دیگری را جایگزین می‌کنند بحثی جداست ولی منظورم از قانون این است که همه می‌دانیم فرد جایگزین داور درجه 3 است در حالیکه شرایط لازم جهت حضور در این کلاس‌ها بر طبق قوانین به این صورت است که افراد باید دارای حکم داوری درجه 2 باشند و به مدت 2 سال در مسابقات داوری بوده باشند و کمیته داوران استان براساس عملکرد خوب او طی 2 سال گذشته او را معرفی کند. نه اینکه سلیقه‌ای عمل کنند و اشخاص نزدیک خود را معرفی کنند.
    * این عملکرد ضعیف کمیته داوران است که قاطعیت ندارد.
    - از طرفی درست است ولی باید بگویم وقتی آقای بیات و من شروع به کار کردیم سیستم داوری را کامپیوتری کردیم و داوران را درجه بندی نمودیم از طرفی تمام تلاشمان بر این بود که از داوران جوان استفاده کنیم و با سرمایه‌گذاری روی آنها به تجربشان بیافزاییم تا به مراحل بالای داوری برسند ولی به مرور زمان این کارها برای برخی مسئولین هیات تهران خوشایند نبود و آنها امور داوری را بر عهه گرفتند ولی من به شخصه و به خاطر احترام به مسئولین همیشه سکوت کردم. متاسفانه در استان تهران محدوده وظایف برای افراد مشخص نبود. در انتها باید بگویم این مسائل به ظاهر کوچک باعث می‌شود که اعتماد بدنسازان به مسئولین استان تهران کم شود و این ضربه بزرگی به اساس کار هیات استان تهران و بدنسازی کشور خواهد زد.
    * تست داوری آسیایی چگونه بود؟
    - داوران تست کاملا به چسبیده و روی صندلی نشسته بودند. این داوری و تست آن فاقد ارزیابی است و تجربه خوبی برای آنها نبود.
    * شما چند وزن داوری کردید و نظرتان در مورد داوری آسیایی چیست؟
    - روز مقدماتی 3 وزن و روز فینال 2 وزن. به نظر من فدراسیون آسیایی سعی داشت که تمام کشورها به حق خود و کسب مدال برسند. در وزن 65 کیلوگرم ورزشکار عراقی حقش بهتر از چهارمی بود و در این وزن داوری بسیار جای تعجب داشت. در وزن 70 کیلوگرم من داوری کردم در این وزن عبدالصمد سازالی که سال‌ها قهرمان جهان و آسیا است بیشتر به اسم خود اتکا داشت تا بدن. من سال گذشته هم در وزن او داور بودم و به او رای اولی دادم ولی امسال رای اولی من برای یوسف کریمی بود و معتقد بودم که سازالی می‌بایست دوم باشد. در وزن 55 کیلوگرم نماینده کشورمان بدنش رنگ خوبی داشت ولی صورتش بدون رنگ بود که این از نظر داوری باعث کسر امتیاز می‌شود.
    تیم ملی ایران در سطح خیلی بالایی ظاهر شد، در فیگور گیری خیلی خوب عمل کرد ولی متاسفانه نقطه ضعف بزرگ تیم ایران اهمیت ندادن به فیگورهای نمایشی همراه با موزیک بود. در این قسمت اکثر ورزشکاران به غیر از پناهی، عباسپور و رهنمائیان نمایش ضعیفی از خود نشان دادند. در این قسمت که داوران امتیاز می‌دهند ورزشکاران ما بیشتر برای تماشاگران فیگور می‌گرفتند تا داوران.
    در وزن 80 کیلوگرم امید جبلی کار خوبی انجام داد و باعث شد نظر داوران را به محرم پناهی جلب کند، با درخواست او رقابت‌بین محرم پناهی و رقیب اصلی‌اش باعث شد دقت داوران روی محرم پناهی بیشتر شود تا اینکه توانست به حقش برسد. این موردی بود که از دید همه پنهان ماند.
    انجمن سایت بدنساز یکی از بزرگترین و قدیمی ترین منابع ورزش بدنسازی و پرورش اندام ایران

2. 4 کاربر برای این پست سودمند از Mohsen عزیز تشکر کرده اند: