سفارش تبلیغات

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: چگونه سر وزن رسيدم؟ روزهاي پاياني رژيم و کات از نگاه اصغر عبايي

مدیر کل سایت Mohsen آواتار ها
    حالت من
    Relax
    12,946 بار در 2,730 پست
      از ایشان تشکر شده است

پیش فرض چگونه سر وزن رسيدم؟ روزهاي پاياني رژيم و کات از نگاه اصغر عبايي

بشير آنلاين: با توجه به اینکه تیپ بدنی من طوری است که در طول دوران حجم هم از چربی کمی برخوردار است و به اصطلاح ورزشکاران این رشته خشک است رژیم دوران مسابقه‌ام را به دوازده هفته تقسیم می‌کنم، شش هفتة اول رژیم 60 درصد و شش هفتة آخر هر هفته که نزدیک به مسابقه می‌شوم سخت‌تر می‌شود.
    مسابقه‌ای را که در آن قصد شرکت داشتم، مسابقات قهرمانی جهان بادی‌کلاسیک IFBB بود و همان طور که می‌دانید بالاترین و سخت‌ترین مسابقات بدنسازی در شاخه بادی‌بیلدینگ کلاسیک است. لذا باید با بهترین کیفیت بدن در این مسابقات ظاهر می‌شدم. از طرفی مشکل دیگر من کاهش وزن بود، چرا که شش هفته قبل از مسابقه 14 کیلوگرم بالای وزن بودم و این در حالی است که در همان موقع از بدن خشک و کاتی برخوردار بودم.
    هفتة ششم قبل از مسابقات کالری دریافتی روزانه را 15 درصد کم کرده مقدار مصرف چربی را به حداقل رساندم و میزان مصرف کربوهیدرات را 20 درصد نسبت به قبل کاهش دادم. تمریناتم را دو جلسه در روز هوازی و وزنه انجام دادم.
    در هفتة پنجم، وزنم نسبت به هفتة قبل 2 کیلوگرم کم شده بود روند کاهش کالری و کربوهیدرات را مانند هفتة گذشته ادامه دادم اما نحوة تمریناتم را تغییری ندادم در این هفته نیز 2 کیلوگرم دیگر نیز وزن کم کردم.
    در شروع هفته چهارم ضعف و بی‌حالی شدیدی داشتم و احساس کردم قدرت لازم برای انجام تمریناتم را ندارم، لذا یک روز رژیم غذایی را تقریباً آزاد کردم (میزان کربوهیدراتم را مقداری زیاد کردم) از فردای آن روز وضعیت خوبی پیدا کردم و بعد روند رژیم غذایی و ورزشی‌ام را ادامه دادم در این هفته هم 2 کیلوگرم کاهش وزن داشتم
    در هفتة سوم زمان تمرینات هوازی را خیلی بالا بردم و مقدار مکمل‌های غذایی را متناسب با شرایط بدنم و زمان مسابقه اضافه کردم که کالری بسیار پایینی داشته باشد. حاصل این کار این بود که در پایان این هفته هم بدن بسیار کات شده بود و 3 کیلو وزن دیگر از دست دادم و هم‌چنان 5/4 تا 5 کیلوگرم دیگر بالای وزن بودم و این باعث نگرانی من بود. دوستانی که بدن من را می‌دیدند با تعجب می‌گفتند تو هیچ مقدار چربی در بدنت نیست. چگونه می‌توانی 5 کیلوگرم دیگر کم کنی؟ با توجه به این که من در مسابقات بادی‌بیلدینگ داخلی شرکت کرده بودم و در این وزن آماده شده بودم، کم‌کردن 5 کیلوگرم برای رسیدن به مسابقة بادی‌کلاسیک خیلی سخت شده بود.
    با آغاز هفتة دوم با تکنیک‌های خاصی که ظرف چند سال ورزشم در زمینة کاهش وزن داشتم و تیپ بدنی خودم را شناخته بودم و با توجه به توصیه‌ها و راهنمایی‌های دکتر ساسانی توانستم بدون این که مشکلی برای بدنم به وجود بیاید و حتی ذره‌ای سایز عضله از دست بدهم 3 کیلو دیگر کم کنم.
    در هفتة آخر سخت‌ترین روزهای رژیم بود، همچنان 2 کیلو دیگر بالای وزن بودم و کمی احساس نگرانی داشتم که نکند با این همه زحمتی که در این چند ماه کشیدم نتوانم روز وزن‌کشی سر وزن مناسب برسم. حساسیت وزن‌کشی مسابقات بادی‌کلاسیک خیلی بیشتر از وزن‌کشی مسابقات بادی‌بیلدینگ است. چون باید نسبت به قد وزن داشته باشید و اگر یک سانتی‌متر اشتباه در محاسبة قد داشته باشید یک کیلوگرم جابه‌جایی وزن خواهید داشت. طی صحبتی که با دکتر ساسانی داشتم ایشان گفتند که نگران نباشم و همین روند را ادامه دهم چرا که مسیر پرواز نیز طولانی بود و همچنان مقداری وزن هنگام سفر کم خواهد شد من نیز روند سابق را ادامه دادم.
    دورة آبگیری 3 روز اول مصرف روزی 5 تا 6 لیتر آب و سه روز دوم محدود کردن آب تا 500 سی‌سی بود. چهار روز مانده به مسابقه کلیة مکمل‌های غذایی شامل پودر پروتئین، قرص‌های مولتی‌ویتامین و ترکیبات پمپ و... را قطع کردم.
    مسیر پرواز ما از تهران به استانبول بود که دو ساعت در فرودگاه استانبول توقف داشتیم و بعد به بوداپست بود که خیلی شرایط سختی بود. چون در مرحله آبگیری بودم وقتی به فرودگاه بوداپست رسیدیم به محض ورود سرپرست تیم ترازویی تهیه کرد تا خودمان را وزن کنیم. جالب بود که با تمام نگرانی که داشتم بین اعضای کلیة تیم ایران تنها کسی بودم که دقیقاً سر وزن (قدم 179 سانتیمتر و وزنم 700/84 کیلوگرم) بود. این موضوع باعث خوشحالی و دلگرمی‌ام شد و توانستم مراحل آبگیری را تا آخر پشت سر گذارم.
    شب آخر قبل از مسابقه تشنگی خیلی اذیتم می‌کرد. احساس کردم بدن حرارت زیادی پیدا کرده به هر سختی بود آن شب را پشت سر گذاشتم فردای آن روز که روز مقدماتی بود بدنم در شرایط عالی و بسیار کاتی قرار داشت و این حاصل محدود کردن آب و از طرفی بارگیری درست کربوهیدرات بود که از دو روز پیش شروع کرده بودم.
    مراحل بارگیری کربوهیدرات: بارگیری را از برنج قهوه‌ای، خرما، عسل و شیرینی به میزان متناسب با وزنم روزی حداقل 4 الی 5 بار استفاده می‌کردم. این میزان بارگیری را نیز در شب فینال هم بیشتر کردم. لازم به ذکر است در روز انتخابی بین 20 نفر شرکت‌کننده‌ای که در این وزن بودند در 6 نفر فینال قرار گرفتم و از نظر امتیاز با نفر اول یکی بودم. اما متأسفانه روز فینال اجرای خوبی هنگام فیگورهای نمایشی نداشتم و به مقام سوم رسیدم.
    با برنامه‌های دقیق‌تری که برای سال آینده در مسابقات بادی‌کلاسیک جهانی دارم امیدوارم بتوانم مقام اول وزن خودم را به دست آورم و برای اورالی (قهرمان قهرمانان) رقابت کنم تا بتوانم مردم و خصوصاً ورزشکاران این رشته را خوشحال کنم.
    جا دارد از اساتیدی که تاکنون من را در این رشته یاری کرده‌اند. آقایان: سعدون حیدری، حمزه هوشمند، رضا درویش، علی تبریزی، دکتر ساسانی و کمک‌های مدیریت باشگاه ماتریکس آقای جمال زنگیشه و در نهایت از صبوری و زحمات همسرم تشکر و قدردانی به عمل می‌آورم.

انجمن سایت بدنساز یکی از بزرگترین و قدیمی ترین منابع ورزش بدنسازی و پرورش اندام ایران

2. یک کاربر برای این پست سودمند از Mohsen عزیز تشکر کرده اند: